Dehşet Kalesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dehşet Kalesi
Kale
Dehşet Kalesi.jpg
Konum Kuzey, Westeros
Yönetim Bolton Hanesi , Derebeylik.
Din Eski Tanrılar
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı

Dehşet Kalesi, Kuzey'de Bolton Hanesi'nin yerleşkesidir. Kuzey topraklarının kuzey doğusunda, Ağlayan Su'yun kıyısında, Yalnız Tepeler'in güney doğusunda ve Koyunbaşı Tepeleri'nin kuzeyinde yer almaktadır. Dehşet Kalesi, Boynuz Ormanı'nın kuzeyinde, Son Ocak'ın güneyinde ve Karhold'un güney batısındadır.

Tarihi

Dehşet Kalesi'nin uğursuz olduğu, kalede Bolton'lara ait, Stark Hanesi'den bazı kişilerde dahil birçok düşmanlarının yüzülmüş derilerini astıkları özel işkence odalarının olduğu söylenir. Yüzyıllar önce Bolton'lar Kral Harlon Stark'a karşı ayaklanmışlar ve Dehşet Kalesi teslim olana kadar iki yıl direnmişlerdir.

Dehşet Kalesi
Dehşet Kalesi
Dehşet Kalesi
Dehşet Kalesi

Düzen

Dehşet Kalesi, üçgen mazgallar arasındaki siperleri, keskin taşlı ve yüksek duvarlarıyla oldukça güçlü bir kaledir. Kalın taş duvarları ve büyük kuleleri vardır. Büyük salonlarının duvarları insan iskeletinin ellerinin kavradığı meşaleler ile loş ve dumanlıdır. Uzun masalar kürsünün önündeki yüksek masanın önünde durur. Salonun kubbeli bir tavanı vardır ve ahşap kirişleri duman siyahı rengine dönmüştür.

Dehşet Kalesi Zindanları

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lord Roose Bolton komutasındaki Dehşet Kalesi'nin ordusu Kışyarı'nda Robb Stark tarafından çağrılan kuzey ordusuna katıldı.

Kralların Çarpışması

Leydi Donella Hornwood, Roose'un piç oğlu Ramsay Kar'ın Dehşet Kalesi'ne asker yığdığı öğrenir. Hornwood Hanesi'nin topraklarının Bolton Hanesi'nin topraklarıyla bitişik olmasından dolayı endişelenmektedir. Kışyarı'ndaki hasat bayramından dönerken Donella ele geçirildi ve Ramsay ile evlenmek zorunda bırakıldı. Donella'yı ele geçiren Ramsay'e karşı Lord Wyman Manderly Hornwood topraklarını ele geçirdi, Dehşet Kalesi'nin askerleri Beyaz Liman'ın şövalyeleri ile Hornwood'un ormanlarında savaştı. Haber Sör Rodrik Cassel aracılığıyla Kışyarı'na ulaştı ancak onları durduracak yeterli asker yoktu.

Bolton Hanesi'nin hizmetkarı Reek Ramsay'in sözde ölümünden sonra yakalanır. Theon Greyjoy'un Kışyarı'nı ele geçirmesinden sonra Reek Theon'a yardım edeceğini söyler. Çünkü Theon Kışyarı'nı tutmak için gerekli olan insan gücünden yoksundu, Reek'in birkaç yüz kişilik bir ordu getireceğini umarak onu serbest bıraktı. Ancak Reek Dehşet Kalesi'nden altı yüz adamla beraber Kışyarı'na döner. Kışyarı Savaşı'nda Stark'ların yoldaşlarını ve Sör Rodrik Cassel'in ordusunu yokeder, kendinin Ramsay Kar olduğunu ve yaşadığı ortaya çıkar ve Kışyarı yağmalanır.

Dehşet Kalesi'ne götürülen esirler

Kılıçların Fırtınası

Lothar Frey Nehirova'da Robb Stark'a bir mektup okur. İddiaya göre Kışyarı Yağmalanması'nı gerçekleştiren Theon ve demirdoğumlulardı, kurtulan kadın ve çocuklar Bolton Piçi tarafından Dehşet Kalesi'ne götürüldü. Beş Kralın Savaşı sırasında ki Kızıl Düğün'de Bolton'lar ve Frey'ler, Stark'ları ve yandaşlarını katletti. Kral Tommen Baratheon, Kuzey Muhafızı görevini Roose Bolton'a verir ve piçini Ramsay Bolton olarak meşrulaştıran kararı imzalar. Güneyde Moat Cailin'den giren Bolton ordusunu Ramsay ve Dehşet Kalesi'nin askerleri karşılar.

Ejderhaların Dansı

Theon Greyjoy Kışyarı Yağmalanması'ndan beri Ramsay tarafından derisi yüzülmüş bir şekilde zindanda tutulur. Arnolf Karstark, Stannis Baratheon'a Dehşet Kalesi'nin zayıf elli askerlik bir garnizonu ve bunu yarısı kadar da hizmetkarın olduğunu yazar. Ancak Jon Kar Dehşet Kalesi'nin güçlü bir kale olduğunu Stannis'e açıklar, onun yerine Kara Kale'den Derinorman Kalesi'ne saldırmaya ikna eder.

Alıntılar

Lord Roose hiç konuşmaz, sadece yüzüme bakar ve düşünebildiğim tek şey, Dehşet Kalesi'nde düşmanlarının derilerini astıkları o oda olur.

Robb Stark