Demir Adaların Kralı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yosunlu Ahşap Taçlı Kral

Demir Adaların Kralı, geçmişte bağımsız oldukları zamanda Demir Adalar'ın hükümdarı tarafından kullanılan bir unvandır. Demirdoğumlular'ın hükümdarı aynı zamanda Yüksek Kral, Demir Kral ve Kütük Kralı olarak da bilinir. Hoare Hanesi, Nehir Toprakları ile Demir Adalar'ı aynı zamanda yönettiğinde Demir Adalar ve Nehir Kralı unvanını kullanırlar.

Tarihi

Antik Çağ'da Demir Adalar'ın her birinde biri karayı yöneten Kaya Kralı bir diğeri de kaptanlar arasından seçilen ve gemileri yöneten Tuz Kralı tarafından yönetilir. Rahip Galon Beyazasa sonunda tüm tuz ve kaya krallarını Eski Wyk'de Nagga Tepesi'ne çağırır. Burada Urras Greyiron Gri Kral'dan itibaren Demir Adalar'ın ilk Yüksek Kralı seçilir. Yüksek Kral öldüğünde yosun kaplı kütük tahtı denize atılır yerine seçilen yeni kral ise denizin getirdiği kütüklerden bir taht yapar. Bu nedenle ilk zamanlar krallara Kütük Kral ismi verilir.

Aliüstat Haereg'in Demirdoğumlular Tarihi'ne göre 111 yüksek kral hükmeder. Kral Qhored Hoare döneminde Demirdoğumlular Gün Batımı Denizi boyunca Westeros'un batı kıyısını ellerinde tutmuşlardır. Ancak yüzyıllar boyunca Qhored'in varisleri Arbor'u, Ayı Adası'nı ve Batı Toprakları'ndaki kıyıları kaybederler; Hightower'lar, Gardener'ler ve Lannister'lar ana karada güç kazanırlar.

Binlerce yıllık Kral Şurası geleneği Kral Urron Greyiron'un diğer adayları öldürüp tahtı saltanat şekline getirir. Yerel krallıklardaki tuz ve kaya kralları seçimi de sona erer ve bunun yerine lordluk seviyesine inerler. Greyiron Hanesi Demir Adalar'ı bin yıl boyunca yönetirler, bu süre zarfında Demir Adaların Kralı unvanını kullanırlar ve demir bir taç takarlar. Ancak nihai olarak Andal İstilası sırasında Andallı savaş komutanları tarafından saltanatları sona erer. Fetih Savaşı'nda yok olacak olan Hoare Hanesi'nin tahtı almasına kadar Batılı askerlerin önderliğinde ki Lord Aubrey Crakehall'ın kısa süreli hakimiyeti başlar.

Kral Harwyn Hoare Üç Dişli MızrakFırtına Kralı Arrec Durrandon'dan alarak hükümranlık sınırlarını Nehir Toprakları boyunca genişletir. Kara Harren olarak bilinen torunu Kral Harren Hoare Ay Dağları'ndan Boğaz'a ve Karasu Koyu'na kadar tüm toprakları yönetir. Kara Harren son Demir Adalar ve Nehir Kralı olmuştur, Fetih Savaşı sırasında Harrenhal'da Fatih Aegon'un ejderhalarıyla kaleyi yakması sonucu ölmüştür. Bazı Demirdoğumlu lordlar kendilerini kral ilan etseler de 2FS'de Aegon'un Demir Adalar'ı işgal etmesiyle yok olurlar. Adaların idaresi Aegon'un emriyle Vickon Greyjoy seçilir.

Yüzyıllar sonra Balon Greyjoy Greyjoy İsyanı olarak anılacak isyanla kendisini Demir Adaların Kralı ilan eder. Ancak Kral Robert Baratheon tarafından yenilir ve Demirdoğumlu'lar yeniden Yedi Krallık içine katılır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı sırasında Lord Balon Greyjoy kendisini Demir Adaların Kralı ilan eder ve fetih hakkıyla Kuzey'i talep eder. Balon, Gri Kral'dan beri isminin dokuzuncusu, Demir Adalar ve Kuzey Kralı, Tuz ve Kaya Kralı, Deniz Rüzgarının Oğlu ve Pyke'nin Orakçısı unvanlarını taşır.

Kılıçlarınınn Fırtınası

Kral Balon'un bir fırtına sırasında Pyke'den düşerek öldüğü bildirilir.

Kargaların Ziyafeti

Balon'un kardeşi Aeron Greyjoy Balon'un varisini seçmek için Kral Şurası'nı çağırır. Eski Wyk'de Nagga'nın Tepesi'nde ki şurada bir başka kardeşleri Euron Greyjoy kral seçilir. Euron Westeros'u Daenerys Targaryen'in ejderhaları ile birlikte ele geçireceğini söyler.

Ejderhaların Dansı

Demirdoğumlular'ın çoğunun Kuzey'den çekilmesine rağmen Euron kendisini hala Demir Adalar ve Kuzey Kralı olarak görmeye devam eder.

Bilinen Yüksek Krallar

Kral Şurası tarafından seçilen Yüksek Krallar veya Kütük Kralların tam sayısı bilinmez ayrıca varislerin sırasıda çelişkilidir.

Bilinen Demir Krallar

Urron Kızılel krallığı saltanat haline getirir ve Demir Adaların Kralı yada daha basit bir deyişle Demir Kralı unvanını alır.

Targaryen Fethi'nin ardından Demir Adalar Kralı unvanını talep eden bazı kişiler

Son yıllarda Demir Adalar'da Greyjoy Hanesi'nin üyeleri Demir Taht'a karşı isyan eder.