Demir Donanma

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Demir Donanma, Demir Adalar'ın en büyük dargemi topluluğudur. Yaklaşık yüz gemi vardır, diğer Demirdoğumlu gemilerinden farklı olarak Deniztaşı Tahtı'na aitlerdir. Taç Toprakları'nda ki Kraliyet Donanması ile Arbor'da ki Redwyne Donanması ile birlikte Westeros'un üç büyük filosundan biridir.

Demir Donanma'da ki her gemi çeşitli adalarda mürettebatlanıp bir kaptan tarafından kullanılır. Gemiler anakarada ki savaş gemilerinden daha küçük olmalarına rağmen Adalar'da ki gemilerin standart boylarından üç kat daha büyüklerdir. Filo kumandanı Demir Donanmanın Lord Kaptanı Victarion Greyjoy'dur.

Demir donanma.jpg

Tarihi

Demir Adaların Lordu Quellon Greyjoy Yedi Krallık'la daha güçlü ilişkiler kurmak ister ancak Robert'ın İsyanı'nda ölür. Oğlu Lord Balon Greyjoy Quellon'un reformlarını tersine çevirir ve Demir Adalar için bağımsızlık ister. Balon Demirdoğumlu'ların küçük gemilerinden daha uzun savaş gemileri yaptırıp Demir Donanma'yı kurar. Güvertesini akrep ve ateşli silahlarla donatır.

Greyjoy İsyanı'nın başlangıcında Demir Donanma Lannister'ların filolarını Lannis Limanı'nda yakar. Ancak sonrasında Güzel Ada Savaşı'nda Kraliyet Donanması'na karşı Balon'un donanması yenilir, Baratheon'lar adaları işgal eder ve Demir Adaların Kralı Balon'ı diz çökmesi konusunda zorlarlar.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Lord Balon Greyjoy, kendisini Demir Adaların Kralı ilan edip Kuzey'e saldırdığında Lord Kaptan Victarion Greyjoy'u Demir Donanma ile birlikte Tuzlu Mızrak ve Ateş Nehri'ne yelken açması için göndermiştir. Oradan Demirdoğumlular, Moat Cailin'e doğru ilerlemişlerdir.

Kargaların Ziyafeti

Kral Balon Greyjoy'un ölümü duyulduğunda Aeron Greyjoy'un Kral Şurası için çağrı yapar; Victarion, Ateş Nehri'nde kamışların ve söğütlerin arasında sakladığı Demir Donanma ile Moat Cailin'den ayrılır. Demir Donanma'nın onda dokuzu, Nagga Tepesi'ne destek halinde gitmiştir ve birçok ittifak kazanmıştır, dalgalı denizin ve değişken rüzgarların bulunduğu sıkı yollarda bir gemi kaybedilmiştir.

Donanma, Demir Adalar'ın diğer gemilerine Kalkan Adaları'na düzenlenen yağmada öncülük etmiştir. Birbirini takip eden deniz savaşlarında altı gemi kaybolur bunların arasında Demir Donanma'dan Sert-El de vardır. Yeni Kral Euron Greyjoy, Victarion'a Demir Donanma'yı Köle Körfezi'ne götürmesi ve ejderhalarıyla birlikte Daenerys Targaryen'i getirmesiyle görevlendirilir.

Ejderhaların Dansı

Ateş Nehri'nde geriye kalan demirdoğumlu gemiler, Ryswelller ve Dustinler tarafından ateşe verilir. Theon Greyjoy, Moat Cailin'de sağ kalan demirdoğumlu akıncıları Ramsay Bolton'a teslim olmaları hususunda ikna etmiştir ama sonrasında Ramsay tarafından idam edilmişlerdir.

Bu arada, Demir Donanma'nın geriye kalan 93 gemisi, Kalkan Adaları'ndan Essos'a doğru yola çıkar. Sefer sırasında Asil Leydi isimli ticaret gemisi ele geçirilir; yükleri alınır ve gemi donanmaya dahil edilir. Redwyne Boğazı'nda ve Dorne kıyıları boyunca beş gemi daha ele geçirirler-üç göke, bir savaş gemisi ve bir de kadırga- ve donanmadaki gemi sayısını doksan dokuza çıkarmışlardır. Basamaktaşı'nda erzak aldıktan sonra Victarion, Sedir Adası'nda buluşmak üzere donanmayı üç filo halinde bölmüştür. Volantis'de Victarion Volantis Donanmasının yakında Daenerys'e karşı yelken açacaklarını öğrenmiştir. Lord Kaptan, filosuna yemek ve su için ödeme yapıldıktan hemen sonra derhal yola çıkmalarını emreder.

Ancak Sedir Adası açıklarında üç filonun buluşacağı yere sadece kırk beş gemi gelebilmiştir. Bu gemilerin yirmi ikisi Victarion'un, on dördü Lys taraflarından gelen Topal Ralf'ın ve dokuzu da Basilisk Adaları tarafına giden Kırmızı Ralf Stonehouse'un süratli filosundandır. Fırtınadan dolayı birkaç gemi daha filodan ayrılır. Demir Donanma sonra dokuz gemi ele geçirir ama onlar da ticaret için kullanılan gemiler ve balıkçı tekneleridir, savaş için yapılmamışlardır. Hasar görmüş Köpekbalığı, Sedir Adası'nda bırakılır ve mürettbattan geri kalanları, donanmanın Meereen'e devam ettiği konusunda bilgilendirmeleri için görevlendirir. Köpekbalığı hariç tutulduğunda donanmada toplam elli üç gemi kalır.

Dejan Delic Victarion&IronFleet.jpg

Donanma, seferine devam etmektedir ve yolda gördükleri her gemiyi ve kadırgayı ele geçirmişlerdir. R'hllor rahiplerinden Moqorro, şu anda donanmaya yardımcı olmakta ve gemilerin daha hızlı gitmesini sağlamaktadır çünkü donanmanın amacı Volantisli Donanmadan önce Meereen'e ulaşabilmektir.

Şu anda Demir Donanma'daki gemi sayısı altmış birdir.

Demir Donanmanın Bilinen Gemileri

Ele Geçirilen Gemiler

Diğer Demirdoğumlu Gemiler

Alıntılar

Euron : Valyria'nın ötesine yelken açmak korkutucu bir şeydir.

Victarion : Eğer gerekirse, Demir Donanma'yı cehenneme yüzdürürüm.

Euron Greyjoy'dan Victarion Greyjoy'a

Lord Balon'un Büyük Kraken'i ve Demir Donanma'nın savaş gemileri mücadeleler için inşa edildi, akınlar için değil. Hız ve güç açısından bizim küçük savaş kadırgalarımıza denkler. Üstelik çoğu, bizimkilerden daha iyi bir kaptana ve mürettebata sahip. Demiradamlar bütün hayatlarını denizde geçirirler.

Aurane Su'dan Küçük Konsey'e