Denizgözcüsü

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Denizgözcüsü Kalesi
Denizgözcüsü.png
Konum Nehir Toprakları, Batıdiyar
Yönetim Mallister Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı

Denizgözcüsü, Nehir Toprakları'nda bir kasaba ve kaledir. Mallister Hanesi'nin yerleşkesidir. Nehir Toprakları'nın batı kıyısında, Demiradamlar Koyu'nde sahildedir. Kartal Burnu tarafından korunur ve Mavi Çatal'ın başladığı bölgenin yakınında bir yerde konuşlanmış bir haldedir. İkizler'in güneybatısındadır ve Eskitaş'ın kuzeybatısındadır.

Kale

Denizgözcüsü, kıyıyı demirdoğumlu akıncılardan korumak için yapılmıştır.

Haritada Denizgözcüsü

Kasaba

Kasabadaki Gürleyen Kule, ufukta görülen uzungemilerden korunmak adına herkesi kaleye davet etmek için kullanılan muazzam bronz çana ithafen isimlendirilmiştir. Mallisterlar, bölgeyi korumak için donanmalarında altı tane uzungemi ve iki tane de savaş kadırgası bulundurmaktadır.

Tarih

Greyjoy İsyanı'nda, Rodrik Greyjoy'un komuta ettiği uzun gemilerden oluşan donanma Denizgözcüsü'ne saldırdığında, üç yüz yıl aradan sonra ilk kez Gürleyen Kule'nin bronz çanları çalmıştı. Lord Jason Mallister, Rodrik'i kale duvarlarının altında öldürmüş ve demirdoğumluları denize dökmüştü.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Kevan Lannister, Nehir Toprakları'nda kendilerini karşılayacak en sağlam kuvvetlerin Denizgözcüsü'nün Mallisterları ile İkizler'in Freyleri olduğunu belirtmişti. Lord Tywin Lannister ise, galibiyetin kesinliği oluşmadan Lord Walder Frey'in ortaya çıkmayacağını ve Lord Jason Mallister'ın tek başına savaş alanına girecek kadar güçlü olmadığını söyleyerek onları aşağılamıştır.

Kralların Çarpışması

Denizgözcüsü'nün, savaşta insaflı bir şekilde dokunulmamış tek Nehirli kale olduğu söylenir.

Theon Greyjoy, Demir Adalar'a buradan yelken açmıştı. Fısıltılı Orman Savaşı'ndan sonra Lord Gawen Westerling burada rehin tutulmuştur.

Kılıçların Fırtınası

Theon'un Demir Adalar'a giderken bindiği kadırga, Myraham, Denizgözcüsü'ne Lord Limanı'ndan döner. Getirdiği haber ise, Kral Balon Greyjoy'un öldüğü ve onun yerine de kardeşi Euron'un Deniztaşı Tahtı'na oturduğudur.

Kral Robb Stark'ın niyeti, annesini korumak amacıyla Denizgözcüsü'ne yollayacaktı fakat; bu eylem gerçekleşemeden ikisi de Kızıl Düğün'de ölmüştür. Denizgözcüsü'nün varisi, Patrek Mallister, İkizler'de kurulan pusuda Freyler tarafından esir tutulmaktadır.

Demir Taht'ın aldığı haberlere göre, Denizgözcüsü Kara Walder Frey'e teslim edilmiştir.

Kargaların Ziyafeti

Jaime Lannister'ın Sör Ryman Frey'den öğrendiğine göre; Kara Walder, Sör Patrek Mallister'ı asmakla tehdit ettikten sonra ancak Lord Jason kaleyi edebilmiştir.