Deria Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
MartellHanesi.png
Deria Martell
MartellHanesi.png
Deria Martell.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Dorne Prensesi
Bağlılık Martell Hanesi
Kültür Dornelu
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Prenses Deria Martell Kral Aenys saltanatı sırasındaki Dorne Prensesi.

Tarihi

Birinci Dorne Savaşı

Prenses Deria Prenses Meria Martell'in, Dorne'un Sarı Kurbağası, torunuydu. FS 13'de Meria'nın ölümü üzerine, Deria'nın babası Nymor yönetimi devraldı ama Nymor yaşlı ve zayıftı. Birinci Dorne Savaşı FS 4'den beri sürmekteydi, ve Nymor barış istedi. Kral Toprakları'na giden delegasyonun başında barış önerisi için ölen ejderha Meraxes'in kafatasıyla Deria'yı yolladı. Kafatası krala barış için hediye olarak gönderilse de birçok kişi bunu sıkıntılı bir hareket olarak gördü. Kraliçe Visenya ve Lord Orys Baratheon bunu sıkıntılı bir hareket olarak görenler arasındaydı, ve Lord Oakheart Deria'nın "en kaba kardeşlere onu alacak her adam için servis etmeye" gönderilmesini önerdi.

Kral Aegon I Targaryen onların aksine Deria'nın mesajını dinlemeyi seçti. Deria Aegon'a Dorne'un barış istediğini garantiledi ama Demir Taht'a bildirerek değil eşit iki krallık olarak. Kral Aegon bunu reddetmesi yönünde tavsiye aldı, boyun eğme olmadan barış olamaz diyerek Aegonfort terimini kullandılar, bunun onu zayıf göstereceğini söylediler. Üstelik savaşta çok şey kaybettikleri için Menzil ve Fırtına Toprakları'nın böyle bir barıştan dolayı alınacaklarına inandıklarını söylediler.

Söylentilere göre Prenses Deria babasından gelen mektubu verdiğinde Kral Aegon teklifi reddetmek üzereydi. Aegon ellerini kanatacak kadar çok sıkarak mektubu okudu ve okuduğu gibi mektubu yaktı. Hemen Balerion'la Ejderha Kayası'na uçtu. Ertesi gün döndü, barışı kabul etti ve anlaşma imzaladı.

Akbaba Avı

Aegon I Targaryen'ın en büyük oğlu Aenys I Targaryen tahta çıktığında, Prenses Deria Dorne'da hüküm sürüyordu. Kral Aenys I'in bastırdığı bir çok isyankardan biri de Targaryenlara karşı binlerce takipçi kazanmış Akbaba Kralı'ydı. Martelller kendi toprakları yağmalanmadığı için genellikle Akbaba Kralını görmezden geldi. Prenses Deria Aenys'e Martell Hanesinin sadece barış istediği yönünde garanti verdi ve isyanı sonlandırabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi. Öyleyse bile Akbaba Kralı'yla (kendisi de bir Dorneluydu) savaşmak genellikle Hudut Lordlarına bırakıldı.