Derinorman Kalesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Derinorman Kalesi
Kale
DerinormanKalesi.jpg
Konum Kuzey, Westeros
Yönetim Glover Hanesi , Derebeylik.
Din Eski Tanrılar

Derinorman Kalesi, Kuzey'in Glover Hanesi'nin yerleşkesidir. Bir höyüğün üzerine kurulmuş ahşap bir kaledir. Deniz Ejderi Burnu'nun doğusunda, Kurt Ormanı'nın kuzeyinde bulunur. Derinorman Kalesi denizin beş fersah güneyinde ve Kışyarı'nın üç yüz fersah kuzeyindedir.

Düzen

Derinorman güçlü ama eski bir kaledir. Kuzey dağlarının yüksek tarafında üstü düzleştirilmiş bir tepede, kaleden elli metre yukarıda inşa edilmiş kulede uzun salon bulunur. Tepenin aşağısında ahırlar, demirciler, çeşmeler ve otlakların bulunduğu ağıllar bulunur. Düşmanlarını hendeklerle, bentlerle ve kütükten yapılmış çitlerle savunurlar. Derinorman'ın yosunlu dış duvarları iki adet kare şeklinde kule ve gözetleme kuleleri ile korunur. Kalenin doğusunda ve batısında yulaf ve arpa tarlaları bulunmaktadır.

Tarihi

Derinorman Kalesi küçük bir krallık oldukları zaman Glover'ların kraliyet yerleşkeleriydi.

Derinorman Kalesi
Derinorman Kalesi
Derinorman Kalesi
Derinorman Kalesi

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Larence Kar, Derinorman Kalesi'nde Galbart Glover'e yetiştirilmek amacıyla gönderildi. Galbart ve Robert, Beş Kralın Savaşı'nda savaşmak için Boğaz'a indiğinde Leydi Glover ile Derinorman'da kalır. Kalenin kahyası hasat bayramı için Kışyarı'na gider.

Asha Greyjoy, kuzeydeki Derinorman Kalesi'ne saldırır. Ayın dönüşünden sonra 1000 adamla kaleyi ele geçirir.

Kılıçların Fırtınası

Üstat Aemon, Kara Kale'yi yabanıllardan korumak için Derinorman Kalesi'ne yardım talebiyle bir kuzgun gönderir.

Derinorman'ı işgal eden demirdoğumlular

Kargaların Ziyafeti

Asha, Derinorman'daki tutsağı Leydi Glover'ın çocukları Gawen ve Erena'yı Harlaw'da bulunan On Kule'ye götürür.

Ejderhalarla Dans

Kral Şurası seçimleri sırasında Demir Adaların Kralı Euron Greyjoy seçildikten sonra Leydi Glover ile beraber Derinroman'a dönerler, çocuklar On Kule'de kalır. Stannis Baratheon ve Kışyarı'ya sadık Kuzeyli Dağ Klanları Glover'ların yerleşkesini geri almak için ortaya çıktığında Asha Greyjoy ve takipçileri Derinorman Kalesi'ni terk eder.

Derinorman geri alındıktan sonra Leydi Glover izcilerini ve avcılarını Kışyarı'na yürüyen Stannis'in ordusuna rehberlik etmek üzere gönderir. Tycho Nestoris, yedi Demirdoğumlu tutsağı fidye karşılığı verip kurtarır ve Leydi Glover bu fidyeyi Stannis adına kabul etti.

Alıntı

Derinorman Galbart Glover'in kalesidir. Hiçbir mürekkep balığının evi değil.

Bilinmeyen bir Flint'ten Asha Greyjoy'a