Derinorman Kalesi'nin Ele Geçirilmesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Derinorman Kalesi'nin Ele Geçirilmesi
Battle of Deepwood Motte.jpg
Tarih FS 299
Yer Derinorman Kalesi, Kuzey
Sonuç Greyjoy zaferi
Taraflar
Glover Hanesi Greyjoy Hanesi
Kumandanlar
Bilinmiyor Victarion Greyjoy
Güçler
Bilinmiyor 1,000 adam
30 Dargemi
Kayıplar
Bilinmiyor Bilinmiyor

Derinorman Kalesi'nin Ele Geçirilmesi yada Derinorman Kalesi'nin Düşüşü, Beş Kralın Savaşı sırasında küçük bir savaştır. Balon Greyjoy'un gizli olarak tuttuğu Kuzey'i ele geçirme planında, Greyjoy'ların Gün Batımı Denizi'nin kuzeyini kontrol etmesi ve Kuzey'in kalbinde güvenli bir üs sağlanması için Glover Hanesi'nin yerleşkesi Derinorman Kalesi ele geçirilir.

Başlangıç

Müttefik aramak için çeşitli yollar arayan Robb Stark dostu ve savaş yoldaşı Theon Greyjoy'u babası Lord Balon Greyjoy'la ittifak yapmak üzere Demir Adalar'a gönderir. Demir Adaların Lordu Balon Greyjoy Kuzeyin Kralı'ndan gelen teklifi reddeder, Kuzeyli orduların Nehir Toprakları ile Batı Toprakları'nda savaşmasını fırsat bilerek zayıf savunmalı Kuzey'i işgal etme planı yapar. Balon; oğlu Theon'u, kardeşi Aeron Buharsaçlı'yı ve Dagmer Yarıkçene'yi Taşlı Kıyı'yı yağmalamak üzere gönderir; bu sırada Kuzey'de kalan Kuzeyli lordların kalelerinden çıkmasını ümit eder. Balon ayrıca kızı Asha'yı Derinorman Kalesi'ni ele geçirmeye gönderir; kardeşi Victarion'u ise Demir Donanma'nın çoğu ile birlikte güneyde ki Kuzeyli lordların evlerine dönmelerine engel olmak için Moat Cailin'i ele geçirmeye gönderir.

Derinorman işgali.png

Mücadele

Derinorman Kalesi'nin Ustası Galbart Glover ve kardeşi Robett Glover Westeros'un güneyinde savaşırlar. Asha Greyjoy otuz dargemiyle Kuzey'deki Deniz Ejderi Burnu'na yelken açar. Derinorman'ın kuzeyindeki med cezir düzlüklerinde karaya çıkar ve bine yakın Demirdoğumlu'yla bir ay dönümü sonra kaleyi ele geçirir.

Asha, Robett'ın ailesini; eşi Leydi Sybelle Locke ve çocukları Gawen ile Erena'nın yanı sıra Hornwood Piçi olarak bilinen Larence Kar'ı esir alır.

Sonrası

Theon Taşlı Kıyı'nın Yağmalanması'ndan sonra Balon'un planını değiştirir ve Asha'yla rekabet etmek için Kışyarı'nı ele geçirir. Büyük kaleyi tutmak için az sayıda askeri olan Theon, Asha'dan yardım talep etmek için StyggDerinorman Kalesi'ne gönderir. Asha Kışyarı'na gelir ve kardeşini yeni kalesini bırakıp yanına gelmesini ister ancak Theon bunu reddeder, bunun üzerine Asha on adam bırakıp kendi kalesine döner. Sör Rodrik Cassel kaleye yaklaştığında on adam Theon'un emrinde kalmaktan vazgeçer ve Theon Bolton Hanesi'nin adamları tarafından Kışyarı'nın Yağmalanması sırasından esir alınır.

Karasu Savaşı'n dan sonra Lord Roose Bolton Robett GloverDuskendale'a saldırmaya zorlar. Duskandale'da ki yenilginin ardından Roose Robb Stark'a, Robett'ın kederden Duskandale'e saldırdığını ve Derinorman'ın düşmesi nedeniyle öfkeli olduğunu söyler.

Derinorman Kalesi sonunda Kral Stannis Baratheon tarafından ele geçirilir ve bu savaş sonunda Asha esir alınır.

Alıntılar

Kışyarı'nı otuz adamla bir gecede ele geçirdim. Senin Derinorman Kalesi'ni alabilmen için bin adam ve bir ay dönümü gerekti.

Theon Greyjoy'dan Asha Greyjoy'a

Robb : Duskendale. Robett Glover'ı gördüğümde, kendisi bunun cevabını verecek bundan emin olabilirsiniz.. Roose : Saçmalık, lakin Glover, Derinorman Kalesi'nin düştüğünü öğrendikten sonra kendini kaybetti. Keder ve öfke bir insanı o hale getirebilir.

Robb Stark'tan Roose Bolton'a