Devan Seaworth

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Seaworth.svg.png
Devan Seaworth
House Seaworth.svg.png
Devan Seaworth by lupotterdraws.png
Karakter Bilgisi
Bağlılık Seaworth Hanesi
Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi
Doğum FS 287
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Ekte)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Devan Seaworth, Sör Davos Seaworth ile eşi Leydi Marya Seaworth'ün beşinci oğullarıdır. Kral Stannis Baratheon'un yaveridir.

Görünüş ve Karakter

Devan sıska bir çocuktur; kare şekilli gösterişsiz bir yüze, ince ve kahverengi saçlara sahiptir. En büyük ağabeyi Dale'in o yaşta olduğu gibi görünür. Devan'ın sakalları ve çenesi sarı renkte bir tutam şeftali tüyüyle kaplıdır ve (Devan'ın babası Davos'a göre) Devan bunlarla gurur duymaktadır.

Devan Kral Stannis Baratheon'un yaveri olmaktan gurur duyar. Bir kraliyet yaveri olarak Devan'ın yaver kıyafeti krem rengi takımdır ve göğsünde Stannis'in alevli arması dikilidir. Davos, Devan'ın kıyafetleriyle görevinde görkemliği göründüğünü hisseder. Devan ayrıca Baratheon'ların altın sarısı ve siyah renklerinden takımlar da giyer ve yine göğsünde R'hllor'un alevli kalbi vardır.

Devan Salladhor Saan tarafından cesur ve Stannis Baratheon tarafından iyi bir çocuk olarak tanımlanırken her ikisi tarafından da babasına benzetilir. Melisandre tarafından hızlı, akıllı ve yetenekli olarak gözlemlenir. Devan ayrıca okuma ve yazmayı öğrenen çalışkan bir çocuktur. Ejderha Kayası'nda ki silah ustasına göre Devan kılıç ve mızrakta umut vaat etmektedir. Davos gelecekte Devan'ın şövalye olacağına emindir.

Stannis, Işığın Lordu'na inanmaya başladıktan sonra Devan'da aynısını yapar ve dindar bir takipçisi olur. Melisandre Devan'ın ondan korktuğuna ama bunun yanında ona aşık olduğuna inanır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Devan, Melisandre'nin Ejderha Kayası'nda ki septte Yedi'nin heykellerini yakmasına şahit olur. Devan, Kral Stannis Baratheon'a sincap kürkünden eldivenlerini verir, böylece Stannis Işık Getiren'i Anne'nin göğsünden çekebilecektir. Bu törenden sonra Devan ve bir diğer yaver Bryen Farring Işık Getiren'i toplarlar. Davos oğulları Dale ve Allard'a Devan'ın kendisini iyi idare ettiğini söyler. Devan, Stannis'in kardeşi Renly Baratheon ile Fırtına Burnu'nda savaşacağı sabah onu uyandırmaya çalışır ancak yapamaz. Stannis sayıklar ve kabus görür.

Devan, Stannis'in Kral'ın Şehri'ne saldırdığı Karasu Savaşı sırasında yanında yaveri olarak yer alır. Salladhor Saan'a göre Devan savaş boyunca cesurca Stannis'in yanında kalır. Savaş Stannis'in aleyhine döndüğünde ve geri çekildiklerinde Saan'ın Lys'li kadırgalarına binen Baratheon askerleri arasında Devan'da vardır.

Devan Seaworth by Beelphazoar.jpg

Kılıçların Fırtınası

Karasu Savaşı'ndan kurtulan Davos, savaş sırasında ölen dört oğlunu hatırlar ve Devan'ın da öldürülmüş olabileceğinden endişe eder. Davos Salladhor Saan'a, Dale ve Allard'ın savaşın kıyımından kaçıp kaçmadıklarını sorgular. Salladhor onların savaştan kurtulamadığını ancak Devan'ın güvende ve çok cesur olduğunu söylediğinde Davos rahatlar.

Devan Ejderha Kayası'nda Üstat Pylos'un verdiği derslere, Prenses Shireen Baratheon ile birlikte merhum Kral Robert I Baratheon'un piç oğlu Edric Fırtına ile devam eder. Davos neredeyse her gün eşi Marya ve iki küçük oğlunu düşünür ve bazen Devan'ı da alıp eve dönebilmeyi ister. Davos, Stannis'e Edric Fırtına'nın kaçmasına yardım ettiğini söylediğinde hayatta kalırsa Devan'ı da alıp Gazap Burnu'na döneceğini ve yaşayan oğullarını iyi birer adam olarak yetiştirerek kral hakkında bir daha konuşmayacağına kendi kendine söz verir.

Stannis Baratheon, Kuzey'de Sur'a yolculuk ettiğinde yaveri olarak Devan'da yanında gider ve Kara Kale'de ki maiyetinin bir parçası olur.

Ejderhaların Dansı

Beyaz Liman'da iken Davos, savaş bittiğinde ve Stannis Demir Taht'a oturup ona daha fazla ihtiyacı kalmadığında oğulları Devan, Steff ve Stanny'i alıp dünyanın harikalarını görmek için doğuya gideceğini düşünür.

Devan Kara Kale'de Kral Stannis'in yaveri olmaya devam eder. Jon Kar'ı kralın odasına çağırmak için geldiğinde ulukurt Hayalet onu koklar ve Jon gelip onları yalnız bırakmalarını emredene kadar Devan korku içinde donup kalır.

Davos Kurt İni'nde hapsedilip idam edileceğine inandığında karısına ve hayatta kalan üç oğluna mektuplar yazar. Devan'a; onu kralın yaveri olarak görmekten gurur duyduğunu, annesi ve küçük kardeşlerini en büyük oğlan olarak korumasının onun görevi olduğunu hatırlatan mektup yazar. Davos ayrıca Devan'a, elinden geldiğinin en iyisini yaptığını ve başaramadığı için üzgün olduğunu Stannis'e söylemesini ister.

Stannis Bolton'larla yüzleşmek için güneye yürüyüşe geçtiğinde Devan yerine bir diğer yaveri Bryen Farring'i yanına alır. Devan ise Melisandre ile Kara Kale'de kalır. Devan geride kalmaktan mutsuzdur ve Melisandre çocuğun, babasının yaptığı bir hatadan dolayı cezalandırıldığına inanabileceğini düşünür. Gerçekte ise Melisandre Stannis'in Devan'dan ayrılmasını ister çünkü Davos'un daha fazla oğul kaybetmesini istemez.

Alıntılar

Ağabeylerim, Tanrı'nın yanında oturmak üzere Işıklı Salon'a yükseldi. Gece ateşlerinde onlar için dua edeceğim, senin içinde edeceğim baba, hayatının sonuna kadar Işık Tanrısı'nın aydınlığında yürüyebilmen için.

-Devan'dan Davos Seaworth'e

Aile

 
 
 
 
 
 
 
Davos
 
Marya
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dale
 
Bilinmeyen
 
Allard
 
Matthos
 
Maric
 
Devan
 
Stannis
 
Steffon