Devler

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Mike S Miller tarafından resmedilmiş bir Dev.

Devler, Westeros'un aşırı kuzeyinde yaşayan önsezileri güçlü insansı ırktır.

Görünüşleri

Devlerin yüksekliği 12 ile 10 metre arasında değişiyor. Çıkıntılı göğüs kafesleri insanlarınkine benzetilebilir ama kolları yere kadar sarkıyor ve alt gövdeleri, üst gövdelerinden daha geniştir. Bacakları kollarından kısa fakat çok kalındır. Çizme giymeyen Devlerin sert, nasırlı ve siyah ayakları çok geniş ve taraklıdır. Kocaman, ağır ve boyunsuz kafaları köprücük kemiklerinin arasından öne fırlamış gibidir, yüzleri basık ve gaddardır. Boncuklardan daha büyük olmayan fare gözleri olan bu yaratıkların görme duyusu kötüdür sürekli burunlarını çekerler, gördükleri kadar koklarlar. Kare şekilli büyük dişleri vardır. Bellerinin altında daha sık ve yukarıda daha seyrek olan uzun ve kabarık tüylerle kaplıdırlar. Yaşlı devlerin kürkleri daha beyaz ve gri çizgili olur.Ellerinde muazzam büyüklükte kılıçlar değil sadece sopalar vardır. Ölü ağaçların ana dalları olan bu sopaların ucuna büyük, yuvarlak taşlar bağlanmış ve dallar devasa birer tokmağa dönüştürülmüştür. Dişi develer daha çok erkek gibi görünürler. Ve bu yaratıklar Eski Dil'i konuşurlar.

Kültürleri

Devler teknolojiyi fazla kullanmazlar. Atlar yerine mamutlara binerler. İlk İnsanların Eski Dil'ini konuşurlar. Yabanıllar şarkılarında bir zamanlar bolluk içinde olduklarını daha sonra erkekler tarafından avlandıklarını ve taş salonlarına sürüldüklerinden bahseder. Mance Rayder, Sur'un ötesindeki Kral olduğu zaman sadece birkaç yüz dev kaldı. Devlerin kralı yoktur ama Mag Mar Tun Doh Weg yani Kudretli Mag son zamanların en büyük savaşçısı olarak görünür.

Bazı vahşiler kuzeyde özellikle büyük erkeklerin dev kanı olduğuna inanıyor ama melezlenme gibi kayda değer bir olay yaşanmamıştır.

Bilinen Devler

Alıntılar

"Devlerin çoğu neredeyse öldü

-Yaprak'tan, Bran'a