Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dokuzmetelik Kralların Savaşı
Blackfyre İsyanları'nın bir parçası
Ninepenny.png Barristan Selmy ve Maelys Blackfyre Dokuz Metelik Kralların Savaşı sırasında dövüşüyor -by Jose Daniel Cabrera Pena
Tarih Yaklaşık FS 260
Yer Basamaktaşı, Özgür Şehirler
Sonuç Dokuzun Grubu güçten düştü
Blackfyre soyu tükendi.
Savaş Tarafları
Yedi Krallık Dokuzun Grubu
 • Tyrosh
 • Altın Grup
 • Jolly Fellows
 • Spotted Tom'un kiralık askerleri
 • Liomond Lashare'nin kiralık askerleri
 • Yaşlı Anne'nin korsan filosu
 • Samarro Saan'ın korsan filosu
 • Önemli Kumandanlar
  Kral Jaehaerys II Targaryen
  Lord Ormund Baratheon
  Sör Gerold Hightower
  Lord Quellon Greyjoy
  Sör Jason Lannister
  Lord Roger Reyne
  Maelys Blackfyre
  Samarro Saan
  Yaşlı Anne
  Xhobar Qhoqua
  Liomond Lashare
  Spotted Tom
  Sör Derric Fossoway
  Dokuz Göz
  Alequo Adarys
  Kayıplar
  Sör Jason Lannister
  Ormund Baratheon
  Maelys Blackfyre

  Blackfyre isyanlarının bir parçası olan Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı, Özgür Şehirlerin bir olup, Dokuzun Grubu adlı isyancı bir topluluk tarafından başlatılmıştır.

  Bilgiler

  Aegon V Targaryen’in saltanatı sırasında Blackfyre'lerin İsyanı tekrar ortaya çıkmıştır. Maelys Blackfyre, Essos’taki sekiz başka güç arayanla güçlerini birleştirmiştir. Dokuzun Grubu adlı bu ittifak birbirlerine yardım edeceklerine dair yeminler vermiştir.

  Savaş

  Dokuzun Grubu, İhtilaflı Topraklar’nın fethinde bir araya geldi ve Tyrosh Özgür Şehri’ni korudu, bu sırada da Altındil olarak da bilinen Alequo Adarys’ı kurdu. Basamaktaşı bölgesini de Westeros’a karşı verilen savaşta güvenli bir üs haline getirdiler.

  Yedi Krallık ortaya çıkan bu tehdidin farkına vardılar ve düşmanın tehlikesi daha da büyümeden onları yok etmek için Basamaktaşı'nda büyük bir kuvvet gönderdiler. (Bu birleşme hareketi daha sonraları Beş Kralın Savaşı’nda bölge muhafızlarının tekrar hareketlenmesiyle olmuştur.) Bu gönderilen büyük kuvvet içinde Brynden Tully ve son Blackfyre İsyanları’nda Altın Grubun rütbelilerini –Azman Maelys- öldüren Barristan Selmy gibi birkaç tane tanınmış şövalyede vardır.

  Akıbet

  Bu olay sırasında Hoster Tully, Lord Baelish ile tanıştı ve sonradan Hoster Tully, Lord Baelish’in oğlu Petyr Baelish’i vesayetine aldı. Blackfyre soyu tamamen yok edildi ki bu başarıda Kral Muhafızlarından Barristan Selmy’nin büyük katkısı vardır.