Dokuzun Grubu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Dokuzun Grubu diğer adıyla Dokuz Kuruşluk Krallar Özgür Şehirli tüccarlardan, korsanlardan, paralı askerlerden oluşan, Essos ve Basamaktaşı'nda büyük karışıklıklara yol açan bir gruptur.

Tarih

Dokuzun Grubu fetihlerine İhtilaflı Topraklar'ı istila edip, Tyrosh'u yağmalamak ile başlamışlardır. Daha sonra Basamaktaşı'na yürümüşler ve orayı da kolayca fethetmişlerdir. Kral Jaehaerys II Targaryen Dokuzun Grubu'nun Canavar Maelys'i Kral Maelys I Blackfyre olarak tahta geçirmeyi planladıklarını biliyordu. Ancak kral, bu grubun Essos'da kurulmuş bir haydut sürüsü olduğunu veya Özgür Şehirler'deki bir başka ittifakın olabileceğini tahmin ediyordu. Zayıf ve çelimsiz kral cesaretini ve zekasını kullanarak Dokuzun Grubu ile Basamaktaşı'nda buluşmuş ve savaş kararını almıştır. Bundan sonra gelişen olaylar Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı veya Beşinci Blackfyre İsyanı olarak bilinmiştir.

Targaryenlar çabucak cevap verdiler ve kuvvetlerini Basamaktaşı'na yolladılar. Üstat Eon'un Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı kitabı bu savaş hakkında muhteşem bir kaynaktır. Kitaba göre savaş Barristan Selmy'nin Maelys Blackfyre'ı öldürmesiyle bitmiştir. Dokuzun Grubu'ndan geriye kalanların Westeros'a ilgisi kalmamış ve kendi vatanlarında ölmek istemişlerdir. Savaş, Dokuzun Grubu'nun Basamaktaşı'nda ve İhtilaflı Topraklar'da kaybetmesine kadar tam olarak yarım yıl sürdü. Ancak Alequo Adarys, Tyrosh'un zalim hükümdarı, Tyrosh'u geri alabilmek için altı sene uğraşmıştır.

Dokuzun Grubu'nun İsimleri ve Ünvanları