Donal Noye

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.png
Donal Noye
Gece Gozculeri.png
Donalnoye.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Baratheon Hanesi
Gece Nöbetçileri
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)

Donal Noye Gece Nöbetçilerinin bir kardeşiydi. Demircilik yapardı ve Baratheonların eski bir askeriydi.

Görünüm

Donal Noye’un kocamın bir göbeği ve omzuna iğnelenmiş yeni vardır. Siyah sakallarla kaplı bir çenesi vardır. Bir elini kaybetmiş olmasına rağmen kuvvetli ve çok güçlüdür. Jon’u zorlanmadan yukarıya kadar taşımış ve Üstat Aemon ok yarası ile ilgilenirken onu sabit tutmuştur. Yassı bir burnu ve büyük bir çenesi vardır.

Tarih

Gece Nöbetçileri’ne katılmadan önce Noye bir Baratheon adamıydı. Demircilik yapıyordu ve Robert’ın İsyanı sırasında kullandığı savaşçekicini ile Stannis’in ilk kılıcını yapmıştır.

Noye ayrıca bir askerdi de. Baratheon Hanesi için birçok savaşta savaşmıştır. Greyjoy İsyanı sırasında Baratheonlar için son kez Pyke’da savaşmıştır. Savaşta yara almış ve yarası iltihaplandığından sol kolunu kaybetmiştir. Bundan sonra demirci olarak Gece Nöbetçileri’ne katılmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Donal Noye Jon Kar’ı onunla beraber Nöbete katılanlarla beraber dövüşürken görmüştür. Jon’a onun yaptığının bir talim olmadığını söylemiştir. Jon birçok talim esnasında onları yenilgiye uğratmıştı. Bundan başka Jon onları ne kadar kolay yendiğini göstererek onları küçük düşürmüştü. Çaylaklar ondan korkmuş ve onu bir zorba olarak görmüşlerdi. Jon’a eğer değişmezse öldürülebileceğine dair risk taşıdığı konusunda onu uyarmıştır.

Başlarda Noye’un söylediklerinden ötürü Jon sinirlenmişti ama daha sonra diğerleriyle beraber arkadaş olmaya başlamış ve onlarla beraber talim yapmıştır. Aynı zamanda Noye ile arkadaşça ilişkiler kurmaya başlamıştı. Jon silah deposunda Noye’a yardım etmeye başlamıştı ve Jon Sur’un arkasındaki keşif gezisine çıkan gruba katıldığında Noye ona iyi dileklerini iletmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Donal Noye Kara Kale’de bırakılmış az sayıdaki kişiden biriydi. Jon yabanıllardan kaçıp Kara Kale’ye geldiğinde Noye’u asıl saldırının buradan geleceğine dair uyarmıştır. Noye ona gerçekten bir kaçak olup olmadığını sormuştur. Jon’a Kara Kale’ye geri dönmeyi başarmış olanların getirdiği ve onun bir kaçak olarak yabanıl grubu arasında görüldüğüne dair mesajı söylemiştir. Jon bunu açıklamış, Qhorin Yarımel’in emriyle yabanıllara katıldığını söylemiş ama gerçekte bir Kara Kardeş olarak kalmıştı ve Noye ona inanmıştı. Çümkü belki Jon olduğundan ya da belki yaralı olduğundan anlamıştı. Noye daha sonra Jon’u yarasının tedavi edilmesi için Üstat Aemon’a kadar taşımış ve Sur’un savunması için hazırlıklara başlamıştır.

Gece Nöbetçileri’nin arda kalan adamları Kral Kulesi’ne geri çekildi çünkü diğer yapılar Sur’a saldıracak düşmanlara karşı savunulamayacak durumdadır. Noye savunma için komutayı eline aldı. Köstebek Kasabası’na yaklaşan saldırı hakkında bilgi gönderdi ve eğer savunmaya katılmak isterlerse köylülere Kral Kulesi’nde barınabileceklerine dair teklif yolladı. Yabanıllarla savaş esnasında ağır kayıplara ve Gece Nöbetçileri’nden kaçanlara rağmen onlardan merdivenleri idare etmelerini talep etti. Noye hazırlıklıydı ve yerleri yağ ile ıslattırmıştı. Gece Nöbetçileri yanan ateşli oklarla binanın içine doğru atış yapmıştı. Saldırganlar mahvolmuştu.

Gece Nöbetçileri Sur’u güneyden gelen yabanıllara savunmalarına rağmen Sur’a tırmanan yabanıl grubu dışında halâ Mance Rayder komutasında üstesinden gelinmesi gereken çok büyük bir ordu vardı. Sur’un önünde belirdiklerinde Noye yeniden savunmayı üstlendi. Yabanılların Sur’a tırmanmak için herhangi bir merdiveni yoktu ama kapıyı kırmayı deneyebilirlerdi. Çünkü yabanıl ordusu çok büyüktü ve kimse birkaç yabanıl ile bir devin kapıya yaklaşmasını engelleyemezdi. Bunu yapmaya ve kapıyı kırmaya başladıklarında Noye birkaç adamla onları durdurmaya gitmek için ayrıldı. Ayrılmadan önce de komutayı Jon Kar’a bıraktı. Noye onları kapıda durdurabilmeyi başarmış ancak bu kendi hayatına ve onunla birlikte gidenlerin hayatına mal olmuştu.

Jon sonraları Kudretli Mag tarafından tanınan Tormund ile karşılaşmıştır. Mag, Noye tarafından öldürülen ve öldürülmeden önce Noye’u öldüren bir devdi. Jon ve Tormund beraber Noye ve Mag için içmişlerdir.

Gece Nöbetçileri yenilginin eşiğine geldiğinde Stannis Baratheon ordusuyla beraber çıkagelmiş ve yabanılları yenmiştir. Stannis’e göre eğer yabanıllar Sur’u almış olsaydı çok geç kalmış olacaktı.

Alıntılar

"Robert gerçek çelikti. Stannis saf demire benzer. Kara, sert ve güçlüdür ama bükülmeden önce kırılır. Renly bakırdır. Parlak bakması hoş ama satmaya kalksan para etmez."

-Noye’un üç Baratheon kardeşi hakkındaki düşünceleri.