Dondarrion Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dondarrion Hanesi
DondarrionHanesi.png
Hane arması Benekli siyah zemin üzerinde, mor çatallı yıldırım ve dört köşeli yıldızlardır.
Sözler bilinmiyor.
Yerleşke Kara Liman
Şimdiki Lord Lord Beric Dondarrion
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Kara Liman Lordu
Bağlılık Baratheon Hanesi
Kurulma Tarihi 1FS'dan önce.


Kara Liman’ın Dondarrion Hanesi, Dorne Hudutları’ndan eski bir hanedir ve Fırtına Burnu’na yeminlilerdir. Kara Liman, Kemik Yolu’nun yakınında bulunur ve Dorne geçişlerini kontrol eder. Hanedan armaları, benekli siyah zemin üzerinde, mor çatallı yıldırım ve dört köşeli yıldızlardır. Sözleri bilinmemektedir.

Tarih

Dondarrion soyu, Fırtına Kralı ‘nın uşağı olan ve fırtınalı bir gece iki Dornelu tarafından pusuya düşürülen bir elçiye dayanır. Dornelular fırtınalı bir gecede at sürerler. Bir ok onun atını öldürür ve yere düştüğünde de kılıcı kırılır. Tutsak olacağını düşündüğü sırada mor bir yıldırım çakar ve iki Dorneluyuda öldürür. Ve bu sayede elçi kralının mesajını ulaştırabilmiştir. Bu sebeple, Fırtına Kralı, elçiyi lortluğa yükseltmiştir ve bu elçi ilk Dondarrion olarak bilinir. Bu hanenin, Beş Kralın Savaşı’ndaki son durumu bilinmemektedir. Hane lordu, Lord Beric Dondarrion, savaştan bağımsız olarak Nehir Toprakları’nda bir emir üzerine hareket etmektedir. Kendi yokluğunda ise haneyi yönetmek için hiç kimseye emir vermemiştir.

Üçüncü Yüzyıl Sonunda Dondarrion Hanesi

Hane Halkı

 • Lord Edric Dayne, Lord Beric’in yaveri ve Leydi Allyria’nın yeğenidir.

Kitaplardan Referanslar

Dunk ve Egg

 • Sör Arlan ve Dunk, Lord Caron ve eski Lord Dondarrion’a hizmet etmişlerdir. Ashford Turnuvası’ndan üç yıl önce Kızıl Dağlar’da Akbaba Kral ile savaşmışlardır.
 • Lord Dondarrion 800 şövalye ve yaklaşık 4000 insanla Akbaba Kral ile savaşmak için Kızıl Dağlara gitmiştir.
 • Sör Duncan, Ashford’da Lord Dondarrion’un mor yıldırımını tanır.
 • Sör Manfred Dondarrion, Dunk’ın şövalyeliğine kefil olmayı reddeder.

Buz ve Ateşin Şarkısı

 • Kara Liman’da yapılan bir turnuvada, 10 yaşındaki Barristan Selmy gizemli şövalye olarak listeye girmiştir. Turnuva sonunda ise Prens Duncan Targaryen’i atsız ve maskesiz bırakmıştır. Bu sebepten dolayı Sör Barristan Kalın ünvanını almıştır.
 • Jeyne Poole, El Turnuvası’nda Lord beric Dondarrion’u gördüğünde ona delicesine aşık olmuştur. El Turnuvası sırasında gezgin bir şövalye Lord Beric’in atını öldürmüştür. Sonra ise Myr’li Thoros ile eşleşmiştir.
 • Lord Beric, Lord Eddard Stark tarafından Sör Gregor Clegane’i yakalamak ve onun hakkında verilen kararları uygulamak amacıyla gönderilen adamların başı yapılmıştır. Lord Beric’in ekibi, Clegane ve Lannister adamları tarafından pusuya düşürülmüştür. Lord Beric de dahil çoğu adam ölmüştür. Cesedi, yaveri Lord Edric Dayne tarafından korunmuştur ve Myr’li Thoros tarafından geleneksel defin töreninde yanlışlıkla tekrar canlandırılmıştır.
 • Gregor’un saldırısından sağ kalanlar, Beric Dondarrion liderliğinden Sancaksız Kardeşlik’i kurmuştur.
 • Beric Dondarrion ve onun kanunsuz adamları birkaç kez Tywin Lannister’ın ordularına saldırmıştır.
 • Sör Burton Crakehall , Beric Dondarrion’u öldürmesiyle övünüyordur. Ama Yıldırım Lordu’unun tekrar gözükmesi pek uzun zaman almaz.
 • Lord Beric’in, Rushing Falls’ta Sör Amory Lorch tarafından, iki kere Gregor Clegane tarafından ve daha sonrada Vargo Hoat ve onun Kanlı Oyuncular’ı tarafından öldürüldüğü bildirilmiştir.
 • Arya Stark, Beric Dondarrion ile tanışmış ve bir yargılama dövüşünde Sandor Clegane tarafından öldürüldüğüne tanık olmuştur. Myr’li Thoros onu tekrar hayata döndürmüştür. Thoros, Lord Beric’i altıncı kez hayata döndürdüğünü itiraf etmiştir. Lord Beric ise yaşamaktan yorulduğunu ifade etmiştir.
 • Sancaksız Kardeşlik, nehir kenarında Catelyn Tully’nin cesedi ile karşılaştığında, Lord Beric ona “hayat öpücüğünü” vererek onu geri döndürmüştür ve o da son kez ölmüştür.