Dondarrion Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kara Liman'ın Dondarrion Hanesi
DondarrionHanesi.png
Hane arması Benekli siyah zemin üzerinde, mor çatallı yıldırım ve dört köşeli yıldız
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Kara Liman
Şimdiki Lord Bilinmiyor
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Kara Liman Lordu
Bağlılık Baratheon Hanesi
Kurulma Tarihi FS 1'den önce

Kara Liman'ın Dondarrion Hanesi, Fırtına Toprakları'nda eski ve soylu bir hanedir, Fırtına Burnu'nun Baratheon Hanesi'de yeminlidirler.

Büyük Hudut Lordları'nın kalesi Kara Liman, Dorne geçişlerini kontrol etmek için Dorne Hudutları'na yakın Kemik Yolu'nun üzerindedir. Hanenin arması, benekli siyah zemin üzerinde mor çatallı yıldırım ve dört köşeli yıldızlardır. Sözleri bilinmemektedir.

Tarih

Dondarrion soyu, Fırtına Kralı'ndan bir habercinin fırtınalı bir gece iki Dornelu tarafından pusuya düşürülmesine dayanır. Bir ok onun atını öldürür ve yere düştüğünde de kılıcı kırılır. Tutsak olacağını düşündüğü sırada mor bir yıldırım çakar ve iki Dornelu'yu da öldürür. Ve bu sayede haberci kralına mesajını zamanında ulaştırır. Bu sebeple, Fırtına Kralı haberciyi lordluğa yükseltmiştir, bu haberci ilk Dondarrion olarak bilinir.

Kara Liman Piçi Aegon'un Fethi sırasında yapılan Son Fırtına Savaşı'nda Meraxes tarafından öldürülür.

Cole Hanesi, Kara Liman'ın Dondarrion Hanesi'ne hizmet etmeleri için kurulur.

Kral Aenys I Targaryen'in saltanatında mutsuzluğu ile bilinen Burunsuz Lord Harmon Dondarrion Akbaba Kralı'na karşı Akbaba Avı'nı başlatır.

Kral Baelor I Targaryen ve Ejderha Şövalyesi Prens Aemon Targaryen Kemik Yolu'ndan geri döndüklerinde Dondarrion'lara sığınırlar.

Sör Arlan ve Dunk, Ashford Turnuvası'ndan üç yıl önce Kızıl Dağlar'da Akbaba Kral ile savaşan Lord Caron ve Lord Dondarrion'a hizmet etmişlerdir. Lord Dondarrion sekiz yüz şövalye ve yaklaşık dört bin askerle gelmiştir. Sör Duncan, Ashford'da Lord Dondarrion'un mor yıldırımını tanır. Sör Manfred Dondarrion, Dunk'ın lord babasının kampında hanelerinin hikayesini öğrenmesine ve armalarını tanımasına rağmen şövalyeliğine kefil olmayı reddeder.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jeyne Poole, El Turnuvası'nda Lord Beric Dondarrion'u gördüğünde ona delicesine aşık olmuştur. Turnuva sırasında gezgin bir şövalye Lord Beric'in atını öldürmüştür. Sonra ise Myr'li Thoros ile eşleşmiştir.

Lord Beric, Lord Eddard Stark tarafından Sör Gregor Clegane'i yakalamak ve suçlarından dolayı idam edilmesi için gönderilen yüz adamı komuta eder. Ancak Lord Beric'in ekibi, Clegane ve Lannister adamları tarafından Şarlatan Geçidi'nde pusuya düşürülür. Beric Dondarrion ve Myr'li Thoros önderliğinde pusudan kurtulan adamlar Tywin Lannister'ın ordusunun yemek taşıyan arabalarına saldırırlar.

Kralların Çarpışması

Sör Davos Seaworth Stannis Baratheon'un davasına katılmaya ikna etmek için çeşitli Fırtına lordlarıyla görüşür ancak kaybolan Beric'i bulamaz. Beric'in yokluğunda hane halkından herhangi birinin Beş Kralın Savaşı'nda kimi kral ilan ettiği bilinmez.

Dağ'ın Adamları Nehir Toprakları'nda kaçakçı kardeşliği avlamak için ararlar. Sör Burton Crakehall Beric'i öldürdüğünü iddia edip övünür ancak çok değil Yıldırım Lordu kısa süre sonra Burtonu kendisi öldürür.

İlk Dondarrion

Kılıçların Fırtınası

Lord Beric Amory Lorch tarafından Kızgın Şelale'de bir kez, Gregor Clegane tarafından iki kez ve sonra da Vargo Hoat ve Cesur Dostlar tarafından bir kez öldürüldüğünü söyler. Arya Stark Gregor'un saldırısından hayatta kalanların oluşturduğu Sancaksız Kardeşlik ile karşılaşır.

Beric Dondarrion ile tanışır ve Sandor Clegane tarafından bir kez daha öldürüldüğüne şahit olur. Thoros Arya'yı şaşırtarak onu canlandırır. Arya, Beric'in bedenini Şarlatan Geçidi'nden çıkarak savunanın lordun yaveri genç Lord Edric Dayne ve ona geleneksel bir mezar ayini yaparak son kez öpücük verenin Myr'li Thorosv olduğunu öğrenir. Thoros Beric'i altı kez dirilttiğini söyler, Beric ise yaşamaktan yorulduğunu itiraf eder.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth, Sancaksız Kardeşlik'in nehir kenarında Catelyn Tully'nin cesedi ile karşılaştıklarını, Lord Beric'in onu geri getirmek için hayat öpücüğü verdiği ve onun son ölümü olduğunu öğrenir. Kardeşlik şimdi yeniden canlanan Catelyn Tully nam-ı diğer Leydi Taşkalp tarafından yönetilir. Kara Liman'ın varisi bilinmez.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Dondarrion Hanesi

Hane Halkı

  • Lord Edric Dayne, Lord Beric'in yaveri ve Leydi Allyria'nın yeğenidir.

Tarihi Üyeler