Dontos Hollard

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
HollardHanesi.PNG
Dontos Hollard
HollardHanesi.PNG
Dontos Hollard.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kırmızı Dontos
Sarhoş Dontos
Florian
Unvan Sör
Bağlılık Hollard Hanesi
Doğum 261FS veya 263FSDuskendale yakınları
Ölüm 300FSKarasu Koyu
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Oyuncu Tony Way
TV Sezon 2
Sezon 4

Sör Dontos Hollard, Kral'ın Şehri'nde yaşayan Hollard Hanesi'nin bir üyesidir.

Görünüş ve Karakter

Dontos ağır, kalın boyunlu bir adamdır. Lekeli bir cildi ve çatlak damarlarla dolu bir burnu vardır. Genellikle sarhoştur.

Hayatı

Dontos, Hollard Hanesi'nden hayatta kalan tek kişidir. Hollard'lar Darklyn Hanesi'ne yeminlilerdir ve onların yakın müttefikleridir. Duskendale Muhalefeti sırasında her iki hane ve hane üyelerinin tamamı yok edilir. Kral Aerys II Targaryen tutsaklıktan kurtulduktan sonra Barristan'a istediği şeyi yapacağına söz vermiştir. Sör Barristan Selmy'de Dontos'un hayatının bağışlanmasını rica eder.

Genç Dontos kralın yaveri olması için Kral'ın Şehri'ne götürülür. Duskendale'e bir daha dönmez.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Dontos, Kral Joffrey Baratheon'un tahta çıktıktan sonra ilk büyük konsey toplantısına katılır. Sansa Stark'ın babası içinmerhamet isteyeceği bu toplantı da Dontos Sansa'ya selam vermek üzereyken Sör Balon Swann tarafından uyarılır.

Kralların Çarpışması

Kral Joffrey'in 13. İsim Günü Turnuvası sırasında Dontos'un ilk düellosu Lothor Brune'a karşıdır. Ancak Dontos sarhoştur, göğüs zırhı ve miğferi dışında çıplak bir şekilde turnuva alanına girer. Kral Joffrey Baratheon bunu şahsi bir hakaret olarak algılar ve Dontos'un bir şarap fıçısında boğularak öldürülmesini emreder. Bununla birlikte Sansa Stark tarafından hayatı kurtarılır, şövalyelikten uzaklaştırılır ve soytarı yapılır.

Dontos Lothor Brune'dan Sansa'nın nasıl hayatını kurtardığını öğrenir ve ardından Petyr Baelish'le temas kurarak onu uygun zamanda kaçırma görevi alır. Baelish Sansa'ya Eve dönmek istiyorsan bu gece tarnrı korusuna gel yazarak isimsiz bir not bırakır. Kızıl Kale'de ki tanrı korusunda Eski Tanrılar'ın huzurunda Dontos yemin eder. Florian ve Jonquil hikayesinden ilham alarak ona hizmet etmek için yalvarır ve doğru zamanda kaçacaklarını söyler, sadece sabırlı olmasını ister.

Sansa sık sık Dontos'la buluşmak üzere tanrı korusuna gider. Karasu Savaşı sırasında Dontos, Maegor'un Malikanesi'nde Kraliçe'nin Balo Salonu'nda ki yemekte kadınları eğlendirmek için soytarı taklidi yapar. Savaşın kraliyet için kötü gittiği bir an da Dontos Sansa'ya kendisini odasına kilitlemesini tembih eder ve savaştan sonra Sansa'nın odasına geldiğinde Lannister'ların Tyrell'ların yardımıyla savaşı kazandıklarını söyler. Savaştan sonra ki ödül töreninin ardından Sansa ile Dontos tanrı korusunda buluşur, onu evine götürecek olan sihirli Assha'i'den siyah ametisler (gizlenmiş zehirler) vererek Joffrey'in düğününde takmasını ister.

Kılıçların Fırtınası

Sansa Dontos'a Tyrell'ların önerisiyle Willas Tyrell'la evleneceğini ve artık kaçmak zorunda kalmayacağını söyler, Dontos ise Tyrell'lara güvenmemesi konusunda onu uyarır. Dontos bu durumu Petyr Baelish'e anlatır, Petyr'de bu konuyu Tywin Lannister'a anlatarak Tyrell'lardan önce Sansa'nın Tyrion'la evlenmesini organize eder. Dontos Sansa'nın düğününde Tyrion'ın önünde diz çöker ve Tyrion Dontos'un üzerine çıkarak Sansa'nın omuzlarına evlilik pelerinini yerleştirir.

Sansa evliliğinden sonra her akşam Dontos'la tanrı korusunda buluşmaya devam eder. Joffrey'in düğün gecesinde giyeceği kıyafeti ve verdiği saç filesini takmasını söyler. Joffrey ile Margaery'in düğününde Joffrey Sansa'nın saç filesindeki zehirlerden biriyle zehirlenir ve bu karışıklık sırasında Dontos Sansa'yı kaçırır.

Dontos Sansa'yı Kızıl Kale'den çıkarır ve Karasu Koyu'nda bir gemide bekleyen Petyr Baelish'e teslim eder. Önce bir kayıkla giderler ardından Sansa gemiye biner, Dontos ise vat edilen on bin altın ejderhanın ödenmesini ister. Petyr'de Dontos'un öldürülmesini emreder. Üç arbaletçi Dontos'u vurur. Bir ok Dontos'un göğsüne girerken diğerleri karnına ve boğazına girer. Dontos öldürüldüğünde Sör Lothor Brune cesedin üzerine meşale atar. Petyr sarhoş bir adamın sır saklayamayacağı, eğer altınları vermiş olsaydı altınlar bittiğinde Sansa'nın yerini başkalarına para karşılığı söyleyebileceğini söyleyerek cinayeti meşru gösterir. Ayrıca bu zaman kadar Dontos'a emir verenin kendisi olduğunu iddia eder. Daha sonra Petyr Sansa'nın saç filesini takmasının dışında Joffrey'in öldürülmesi ile alakası oladığını söyler.

Sör Dontos Hollard TheMico.jpg

Kargaların Ziyafeti

Sansa Stark'ı bulup kurtarmak için yemin eden Brienne Tarth, Dontos Hollard'ın kralın düğününde Sansa'yı kaçırmış yada kaçmasına yardım etmiş olabileceğini düşünür. Sansa ve Dontos'u aramaya başlar, yolda gördüğü kişilere soytarı yada şövalye kılığına girmiş adam ile on üç yaşlarında mavi gözlü kızıl saçlı bakire bir kızı görüp görmediklerini sorar. Brienne Kötü Shadrich'le karşılaşır ve ona da bu sorulara sorar, Shadrich'de onları aradığını ancak Varys'in vaat ettiği ödül nedeniyle olduğunu söyler.

Brienne Duskendale'e vardığında Boz Kale'nin üstadı Duskendale Muhalefeti sırasında Dontos'un dışındaki tüm Hollard'ların öldürüldüğünü söyler. Dontos'un ise asla Duskandale'e gelmediğini ve gerçekten Kral Joffrey'i öldürdüyse Duskandale dışında herhangi bir yerde gizleneceğini iddia eder. Brienne daha sonra Duskandale'den bir saatlik mesafede yol alırken Hollard Kalesi'nin yıkıntılarını görür ve Dontos'un orada doğmuş olabileceğini düşünür.

Alıntılar

Dontos Hollard: Kaybettim. Bana şarap getirin.

Joffrey Baratheon: Kilerden bir fıçı şarap getirin. Fıçının içinde boğulduğunu görmek istiyorum.

Joffrey Baratheon'dan Dontos'a

Bunu hak ettim... tuhaf olduğumu biliyorum... ama onca yıl şövalyeydim, aptaldım... ve şimdi bir soytarıyım... ama tekrar şövalye olabilirim leydim, kendimde o cesareti buldum, sizin sayenizde... sizin nezaketiniz, sizin cesaretiniz sayesinde. Beni siz kurtardınız, sadece Joffrey'den değil, kendimden de.

Dontos'un düşünceleri

Bir zamanlar, kahramanlar kahramanı bir şövalyeyken soytarı olmuş bir adam daha varmış, ozanlar söyler... Tatlı leydim, sizin Florian'ınız olabilirim.

Dontos'un düşünceleri

Başardık tatlım! Gül Yolu'ndan ve nehir kıyısından gelmişler, Stannis'in yaktığı arazilerden geçmişler, küller çizmelerinin altında uçuşmuş ve zırhlarını griye boyamış ama ah! Sancaklar parlaktı mutlaka, altın gül, altın aslan ve diğerleri, Marbrand'ın ve rowan'ın ağaçları, Tarly'nin avcısı, Redwyne'in üzümleri ve Leydi Oakheart'ın yaprağı. Batılı adamların hepsi, Yüksek Bahçe'nin ve Casterly Kayası'nın bütün kuvveti! Stannis'in ordusunun sağ kanadını nehrin kuzeyinde bizzat Lord Tywin almış, Randyll Tarly merkezi komuta ediyormuş, Mace Tyrell'da solu ama savaşı öncü kuvvet kazanmış. Bir kabağa saplanan mızrak gibi Stannis'e saplanmışlar, adamlar çelik giymiş şeytanlar gibi uluyormuş. Ve öncü kuvveti kim komuta ediyormuş biliyor musun? Biliyor musun? Biliyor musun? Biliyor musun? Lord Renly'miş! Yeşil zırhının içindeki Lord Renly! Miğferinin altın boynuzlarında alevler parlayan Lord Renly! Elinde uzun mızrağıyla Lord Renly! Sör Guyard Morrigen'i teke tek bir dövüşte kendi elleriyle öldürmüş, on kadar büyük şövalyeyi de. Renly'miş. Renly, Renly! Ah! Sancaklar, Sansa tatlım. Ah! Şövalye olmak!

Karasu Savaşı sonrasında Dontos'dan Sansa Stark'a

Hakkında Söylenenler

Sör Kırmızı Dontos bacakları olan bir şarap matarasıydı.

Petyr Baelish'den Sansa Stark'a

Ejderhalarla dolu bir torba bir adamın sessizliğini geçici olarak satın alır ama hedefini bulmuş bir ok o sessizliği sonsuza kadar satın alır.

Petyr Baelish'den Sansa Stark'a

Aile

 
 
 
 
Bilinmiyor
 
Kardeşler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Denys Darklyn
 
Serala
 
Diğer Kardeşler
 
Bilinmeyen Kız
Kardeş
 
Jon Hollard
 
Steffon Hollard
 
Bilinmiyor
 
Symon Hollard
 
Robin Hollard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Oğul
 
 
 
 
 
Dontos Hollard