Doran Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
MartellHanesi.PNG
Doran Martell
MartellHanesi.PNG
250px-Doran Martell TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Güneş Mızrak Lordu
Dorne Prensi
Bağlılık Martell Hanesi
Kültür Dornelu
Doğum 247FS ya da 248FSGüneş Mızrak
Leydi Mellario
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhalarla Dans (Görüldü)
Kış Rüzgarları (Görüldü)
Oyuncu Alexander Siddig
TV Sezon 5
Sezon 6

Doran Nymeros Martell, Martell Hanesi'nin başı, Dorne Prensi ve Güneş Mızrak Lordu’dur. Özgür Şehirler'den Norvos'lu Leydi Mellario ile evlidir, üç tane çocuğu vardır: Arianne, Quentyn ve Trystane. Televizyon uyarlaması Game of Thrones'ta Alexander Siddig tarafından oynanmaktadır.

Karakteri ve Görünüşü

Ellilerinin başında Doran temkinli, düşünceli ve zarif bir adamdır. Önündeki konuları her sözcüğü ve olayı tartarak uzun süre düşünmeye eğilimlidir. İlerlemiş derecede gutu vardır, son zamanlarda yürüyemez olmuştur ve tekerlekli sandalyede ya da tahtırevanla bir yere gidebiliyordur. Olduğundan çok daha yaşlı gösteriyordur. Vücudu yumuşak ve şekilsizdir, ve gut dizlerinin, ayak parmaklarının ve ellerinin eklemlerini yutmuştur. Bacaklarını ve ayaklarını gutun görüntüsünü saklamak için bir battaniyeyle örter. Gutundan dolayı sadece tahtırevanla yolculuk edebilir ve düşmanlarının onun zayıf olduğunu düşünmemesi için nadiren halkın içine çıkar.

Sancak beyleri onun zayıf olduğunu düşünürken, Doran 283FS'de Kral Toprakları Yağmalaması sırasında öldürülen kardeşi Elia ve iki küçük çocuğunun intikamını almaya odaklanmıştır.

Kardeşleri Olyvar ve Mors'un erken ölümleri, annesinin yaptığı düşükler ve kardeşleri Elia ve Oberyn arasındaki yaş farkları yüzünden Doran yalnız büyüdü. Hala kız kardeşi için büyük sevgi besler ve erkek kardeşiyle de iyi bir ilişkisi vardır.

Geçmişi

Erken Yaşamı

Doran anne babasının ilk doğan çocuğuydu bu yüzden Dorne Prensesi olan annesinin varisiydi. Yıllarca annesi birçok defa düşük yaptığı için tek çocuk olarak kaldı. Dört kardeşi olacakken Mors ve Olyvar daha kundaktayken öldü. Doran çcukluğunun birkaç yılını Su Bahçeleri'nde geçirdi, dokuz yaşına geldiğinde Tuz Kıyısı'ndan Lord Gargalen'e yaver olarak verildi. Oradayken annesi kardeşi Elia'yı doğurdu. Elia bir ay erken doğduğu için Doran onun da diğer kardeşleri gibi öleceğine emin oldu ama onların aksine Elia yaşadı. Bir yıl sonra Doran'ın kardeşi Oberyn doğdu.

Genç bir adam olarak Doran Özgür Şehirler'i dolaştı. Volantis'e gitti oradan da gelecekteki karısı Mellario'yla tanışacağı Norvos'a geçti. Aşık oldular ve Mellario Doran'la birlikte Dorne'a geldi ve nişanlandılar. 273FS'de annesi ve iki kardeşi Yedi Krallık'ta kardeşlerine uygun eş bulmak için yola çıktıklarında Doran, Mellario'yla birlikte Güneş Mızrak'ta kaldı. Mellario karısı olabilecek kadar soylu olmasına rağmen Westeros'ta briçok soylu evliliği politiktir. Aşk evliliği nadirdir. 276FS'de Doran ve Mellario'nun ilk çocuğu Arianne doğdu. 279FS sıralarında Dorne tahtına geçti.

Kardeşlerinin eş bulmak için yolculuğa çıkmalarından bilinmeyen bir zaman sonra Doran'ın kardeşi Oberyn Lord Edgar Yronwood'la düello yaptı. Oberyn'ın soylu olmasından ve yaşının daha küçük olmasından dolayı ikisi de ilk kan akıtanın kazanması konusunda anlaştılar. İkisi de yaralandı ama Oberyn'ın yaraları iyileşirken Edgar'ın yaraları çürüdü ve ölümüne sebep oldu. Oberyn'ın bıçağının zehirli olduğu yönünde dedikodular çıktı. Oberyn hemen harekete geçti ve Oberyn'ı geçici sürgüne yolladı.

Dorne Prensi

279FS'de Doran'ın kardeşi Elia Martell krallık Prensi Rhaegar Targaryen'la nişanlandı bir yıl sonra da evlendi. Rheagar'dan iki çocuğu oldu: Rhaenys ve Aegon. Rhaegar 282FS'de, Aegon'un doğumundan kısa bir süre sonra, Lyanna Stark'la kaybolduğunda Kuzey, Fırtına Toprakları'ndan birkaç hane ve Vadi'nin (daha sonradan Nehir Toprakları'ndan birkaç hane de katıldı) Targaryenlara ve Demir Taht'a karşı savaşacağı Robert'ın İsyanı'na giden olaylar dizisi başladı. Doran Rhaegar'ın Elia'ya davranış şeklinden dolayı oldukça sinirliydi ve tahta Martell desteği gönderirken yavaş davrandı. Rhaegar Güney'den Kral Toprakları'na geldiğinde Elia'nın Prensin karısı olarak bir gün kraliçe olacağını ve oğlu Aegon'un da bir gün kral olacağını düşünerek amcası Kral Muhafızları'ndan Lewyn Martell kumandasında on bin Dornelu asker göndermeyi kabul etti.

Prens Doran yarısı soyulmuş bir kan portakalı tutuyor- Tommy Arnold tarafından

Ama Rhaegar Lewyn Martell'le birlikte Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda öldü, ve Kral Aerys II Targaryen Lewyn'in Rhaegar'a savaş sırasında ihanet ettiğine kanaat getirerek Elia ve çocuklarını Kraliçe Rhaella Targaryen ve Viserys'le birlikte Ejderha Kayası'na göndermeyi reddetti. Kısa bir süre sonra Elia ve çocukları Kral Toprakları Yağmalaması'nda Sör Gregor Clegane ve sör Amory Lorch adlı Lannister adamları tarafından vahşice öldürüldü. Yeni Kral Robert Baratheon ölümlerini kabul etti. Cevap olarak Doran'ın kardeşi Oberyn isyandan sonraki yıl Viserys için isyan çıkarmaya çalıştı ama yeni kral eli Jon Arryn Güneş Mızrak'a Lewyn Martell'in kemikleriyle birlikte gitti. Doran'la konuşarak isyanı bitirdi.

Doran da yıllarca Elia ve çocuklarının intikamını almak istedi ve bu amaç için kardeşi Oberyn'le birlikte çalıştı. Tywin Lannister'ın sevdiği kişileri onu öldürmeden önce öldürmeyi planladılar. Bunun için Oberyn Willem Darry'nin Viserys ve Daenerys'le brilikte kaçtığı Braavos'a gitti. Gizli bir anlaşma yapıldı, Oberyn Dorne için, Braavos'un Deniz Lordu Viserys için imzaladı ve sürgündeki Kral Viserys ve Doran'ın kızı Prenses Arianne nişanlandı.

Doran aynı zamanda 281FS'de doğmuş Quentyn'i Lord Ormond Yronwood'a yaver olarak yolladı. Quentyn'in gönderilmesi Edgar'ın ölümünden sonra derinleşen Yronwood Hanesi'yle barış yapmak için yapılmıştı. Ama Doran'ın Mellario'yla olan evliliğinde başka bir soruna neden oldu. Aşkla evlenmelerine rağmen evlilikleri mutlu değildi. Mellario Norvos geleneklerinden oldukça farklı olan Dorne geleneklerine alışamamıştı. Mellario Quentyn'in gönderilmesini onaylamadı, Norvos geleneklerinde böyle bir şey yoktu ve ona göre Quentyn çok gençti. Doran Quentyn'i Yronwood'a yolladıktan sonra kızı Arianne'i gizli nişanlısıyla tanışmasına olanak sağlayarak Tyrosh'a kadeh taşıyıcısı olarak yollamayı planladı ama karısı Mellario çocuklarından birini daha uzağa yollarsa kendisine zarar vereceğini söyledi. Karısını incitmek istemeyen Doran bu yüzden Arianne'i Dorne'da tuttu. 287FS'de Doran ve Mellario'nun üçüncü çocuğu olan Trystane doğdu. Mellario Doran'ı Quentyn'i uzağa gönderdiği için asla affetmedi ve evlilikleri bozulmaya devam etti. En sonunda Mellario Norvos'a geri döndü.

Arianne'e on altı yaşındayken gizli evlilikten bahsetmeyi planlamış olsa da onun heyecanlı ve vahşi karakterinden dolayı saklamaya karar verdi. Arianne Doran'ın haberi olmadan onun Quentyn'e yazdığı bir mektubu okumuştu ve o mektupta Doran Quentyn'e kendisinden sonra Dorne'un başına geçeceğini söylüyordu. Bu yüzden Arianne Doran'ın kendisine karşı olan soğukluğunun sebebinin kendisini verasetten çıkararak Quentyn'i varisi ilan etmek istemesi olduğuna inandı. Doran'ın onun için birçok yaşlı eş(Lord Walder Frey, Ben Beesbury, Gyles Rosby vs.) bulurken yakın yaşlardaki eşleri(Edmure Tully,Willas Tyrell vs.) reddetmesi inanışlarını güçlendirdi. Gerçekte Doran kızına eş bulmaya çalışmazsa şüphe çekeceğini düşünüp tekliflerde bulunmuştu ve teklif ettiği herkesi Arianne'in reddedeceğini bildiği için teklif etmişti.

Doran en sonunda gut hastası oldu. 298FS'de, hala bastonla yürüyebiliyorken, Güneş Mızrak'tan Su Bahçeleri'ne taşındı. İki yıl sonra, Doran'ın gutu daha da kötüleşti ve yürüyemez oldu. Tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı. Düşmanlarının ne kadar zayıf olduğunu görmemesi için meraklı gözlerden uzak olan Su Bahçeleri'nde kaldı. Su Bahçeleri'nde, Martelllerin yazlığı, terasta portakal ağaçları arasında oturup çocukları oynarken seyretmeyi tercih eder. Sadece güvendiği danışmanlarını görür. Her iki haftada bir kardeşi Oberyn'ı, yılda iki defa da kızı Arianne'i çağırır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Prens Doran-Jacqui Davis © tarafından

Joffrey Baratheon taçlandırıldıktan sonra Doran Martell ve oğulları bağlılık bildirmek için çağrılır. Varys Eddard Stark'a Martelllerin Elia'nın başına gelenlerden dolayı hala kin güttüklerini söyler.

Kralların Çarpışması

Renly Baratheon Beş Kralın Savaşı'nda Martell hanesinin kendisini destekleyeceğini varsayar, ama Tyrion Lannister vekil kral eli olarak Myrcella Baratheon ve Doran'ın en küçük oğlu Trystane'in evlenmesini, öldürülen kardeşi Elia ve çocukları için intikamı, küçük konseyde bir koltuğu, ve Dorne Hudutları'nda birkaç kaleyi Dorne desteği karşılığında teklif eder. Doran şartları kabul eder, Myrcella Güneş Mızrak'a gelmek için yola çıktığında Doran da sancaktarlarını çağırır. Myrcella Braavos'a gidince geçitlere askerlerini gönderir. Doran Dorne tehlikede olmadıkça ordularını dışarı göndermezken Tyrion Dorne ordusunun sınırlarda olmasının Stannis Baratheon kuzeyde bocalarken Hudut Lordlarının sadakatlerini yeniden gözden geçireceklerini düşünür.

Kılıçların Fırtınası

Doran'ın sağlığı yolculuk yapmasına izin vermediği için Doran kendisine söz verilen küçük konsey koltuğunu almak ve Joffrey I Baratheon ve Margaery Tyrell'in düğününe katılmak için kardeşi Oberyn'i Kral Toprakları'na gönderir.

Kargaların Ziyafeti

Oberyn Tyrion Lannister'ın dövüşle yargılamasında öldükten sonra Doran kardeşinin intikam almak için savaşa gitme önerilerinin hepsini Oberyn'in ölümünün kanunen olduğunu ve cinayet olmadığını söyleyerek reddeder. Halkına gücü hala elinde tuttuğunu göstermek için Su Bahçeleri'nden Güneş Mızrak'a döner. Dorne'daki barışı sağlamak için Oberyn'in piç kızlarını (Dorne'da olmayan Sarella dışındakileri) hapseder. Aynı zamanda Prenses Myrcella Baratheon ve koruması Arys Oakheart'la ilk defa tanışır. Koruması Arianne'in Myrcella'yı taçlandırma planını bozduktan sonra Doran Ariann'i tutuklar ve haftalarca sürecek yalnızlığa mahkum eder. En sonunda Ariann'i serbest bırakır ve Arianne'in neden ihanet ettiğini tartışırlar. Sonra Doran Targaryen Hanesi'ni korumaya çalıştığını ve Elia'nın ölümünü öğrendiğinden beri Tywin Lannister'ın sevdiği her şeyi elinden almayı ve sonra onu öldürmeyi planladığını anlatır. Viserys Targaryen'ın ölümüyle birlikte, Martell ve Targaryen hanesini Kraliçe Daenerys Targaryen aracılığıyla birleştirmek istediğini ve kardeşi Quentyn'i Essos'a Daenerys'e Westeros'a eşlik etmek için gönderdiğini söyler.

Ejderhaların Dansı

Prens Doran derin düşünceler içinde- Raymond Bonilla © tarafından

Doran Dul Kraliçe Cersei Lannister'ın yolladığı Sör Balon Swann'ı Arianne'in bozguna uğramış planından dolayı yaralanmış Myrcella yüzünden sancak beylerine geciktirtir. En sonunda kendisi için bir ziyafet düzenlenmiş olan Güneş Mızrak'a gelir. Artık planlarından haberdar olan Doran'ın kızı Arianne babasının yanında oturur. Doran aynı zamanda Oberyn'in en büyük üç kızını, Obara, Tyene ve Nymeria salar. En büyük üç kum yılanının, Ellaria Kum, Areo Hotah ve Dorne soylularının yarısının önünde Doran'a Gregor Clegane'in kafatası sunulur.

Sör Balon Cersei Lannister'ın kızının kardeşini ziyaret etmek için Kral Toprakları'na gelmesini istediğini belirtir. Doran küçük konseydeki boş Dorne koltuğunu doldurması için, Prens Trystane de şehri ziyaret etmek ve genç kralla arkadaşlık kurmak için Kral Toprakları'na davet edilir. Doran gemiyle yolculuğun daha kolay olacağını söyleyince Sör Balon sinirlenir ve gemiyle yolculuğun çok tehlikeli olduğunu söyler. Doran muhtemelen haklı olduğunu düşünür.

Özel odalarda Doran Martell Tyene, Obara, Nymeria, Areo Hotah ve kızına Cersei'nin davetinin bir tuzak olduğunu söyler. Kral Toprakları'ndaki saraydaki bir arkadaşına göre grup Kral Ormanı'nda "yarım adam" diye bağıran haydutlar tarafından saldırıya uğrayacaktı. Ve Trystane saldırı sırasında ölecekti. Sonrasında Sör Balon yanlışlıkla ormanda Tyrion Lannister'ı gördüğünü söyleyecekti. Planın ortaya çıkması Oberyn'in en büyük üç kızını şok eder.

Doran Sör Balon onu denizden yolculuktan vazgeçmesi için ikna etmeye çalışarak(Cersei'nin bütün planı bu şekilde boşa çıkacaktı) şüphelerini haklı çıkarana kadar kendisinin de plan hakkında şüpheci olduğunu söyler. Obara, Nymeria ve Tyene sinirlenir, ama Doran misafir haklarıyla korunduğu için onların Sör Balon ve yoldaşlarına zarar vermesine engel olur.

Bu komplonun amacına ulaşmasına engel olmak için, Doran Sör Balon'u Myrcella'ya götürerek Sör Gerold Dayne'in yaptığı yaraları görmesine izin verir. Myrcella yalan söyler (Arianne'in yönlendirmesiyle), Sör Gerold'ın Arys Oakheart'ı da öldürdüğünü söyler ve Sör Balon'a Dayne'e adaleti getirmesi için yalvarır. Doran Sör Balon'a Yüksek İnziva'ya kadar Obara'ya eşlik ettirir. Ve Sör Balon şu anda Siyah Yıldız'ı avlamaktadır. Doran Nymeria'yı boş Dorne koltuğunu almak için Kral Toprakları'na, Tyene'i de Yüce Baelor Septi'ne Yüce Septon'la arkadaş olması için gönderir.

Doran oğlu Quentyn'den haber beklerken, Lys'ten bir donanmanın Westeros'a geldiğini duyar.

Kış Rüzgarları

Doran Jon Connington'dan kız kardeşi Elia'nın oğlu Aegon Targaryen'ın yaşadığını ve Demir Tahtı yeniden almak istediğini söylediği bir mektup alır. Doran Aegon ve Connington'la tanışması için Arianne'i Fırtına Toprakları'na gönderir.

Alıntılar

Kelimeler oklar gibidir Arianne, onları bir kez saldın mı geri çağıramazsın

-Doran, Arianne Martell'e

Elia ve çocuklarının haberini aldığım günden itibaren Tywin Lannister'ın çöküşü için çalıştım.

-Doran, Arianne Martell'e

Ben ne körüm ne de sağır. Benim zayıf, korkak ve dayanıksız olduğuma inandığınızı biliyorum. Babanız beni daha iyi tanırdı. Oberyn her zaman yılandı. Ölümcül, tehlikeli ve öngörülemez. Kimse onu çiğnemeye cesaret edemezdi. Ben çimendim. Hoş, lütufkar, güzel kokulu, her rüzgarla sallanan. Kim çimenin üstünden yürümekten korkar ki? Fakat yılanı düşmanlardan koruyan ve saldıracağı vakte kadar gizleyen, çimendir.

-Doran, Kum Yılanları'na

Doran Hakkında Alıntılar

Ağabeyi temkinli bir adamdır, mantıklıdır, kurnazdır, hatta bir dereceye kadar ağırkanlıdır. Her kelimenin ve her hareketin sonucunu hesaplar.

-Tywin Lannister, Tyrion Lannister'a

Babanız sırlarını iyi saklıyor Prens Quentyn. Korkarım ki fazla iyi.

-Barristan Selmy, Quentyn Martell'e

Babanız söylenene göre aşk için evlendi. Bundan ne kadar zevk aldı?

-Gerris Drinkwater, Quentyn Martell'e

Doran cyvasse ya da taht oyunlarını kazanmak için oynuyor.

-George R. R. Martin

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum