Dorne

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Önemli kaleleri ile Dorne Haritası

Dorne, Westeros'un güneyini kapsayan bir yarımadadır. Yedi Krallık'ı oluşturan bölgelerden biridir. Yönetici Nymeros Martell Hanesi Rhoynar tarzıyla "Prens" ve "Prenses" unvanlarını kullanır.

Marteller başkentlerinden, Güneş Mızrak, yönetir. Allyrion, Blackmont, Dayne, Fowler, Jordayne, Qorgyle, Santagar, Toland, Uller, Vaith, Wyl ve Yronwood haneleri dikkate değer haneleridir.

Coğrafya

Dorne, Westeros'da ki en sıcak bölgedir. Bölge dağlı, kurak ve kuru olması kıtadaki tek çöl olmasına neden olmaktadır.Kuzeyi Dorne Denizi, doğusu Basamaktaşı olarak bilenen adalarla ve güneyi de Yaz Denizi ile çevrilidir. Kızıl Dağlar olarak bilenen sıradağlar Dorne'u kuzeyinde Fırtına Toprakları'ndan, kuzeybatı ve batısında Menzil'den ayırır. Kemik Yolu ve Prens Geçidi adında iki tane büyük geçit vardır Bunlar Kızıl Dağlar'dan Fırtına Topraklarının Dorne Hudutları'na gider. Pren Geçidi, Gece Şarkısı'na çıkarken, Kemik Yolu Yaz Kulesi'ne çıkar. Yönetici Martell Hanesi tarafından kontrol edilen Güneş Mızrak ve Su Bahçeleri Dorne'un güneydoğusunda bulunur.

Kızıl Dağların güneyi, Dorne'un çoğunluğu kurak arazidir. Dorne'un doğusu genellikle tarım için uygun olmayan kuru, taşlı toprak bulundurur, Dorne'un batısı ise kırmızı ve beyaz kumdan çöl bulundurur. Örneğin Vaith Hanesi'nin lordları kendilerine Kızıl Kum Tepecikleri Lordu derken, çöl vahalarında yerleşmiş eski lordlar kendilerine Kuyular Lordu demiştir.

Nehirler bölgeye bazı verimli topraklar sağlamaktadır hatta uzun yaz boyunca yağan yağmurlar ve diğer su kaynakları Dorne'u yaşanılır kılmaktadır. Karada bulunan tatlı su altın kadar değerlidir ve kuyular özenli bir şekilde korunmaktadır. Vaith ve Kırbaç nehrinin Tanrı Lütfu'nda birleşerek oluşturduğu büyük Yeşilkan nehri Dorne'un güneydoğusunda bulunur. Kalaslı Kasaba adındaki ticare limanı Yaz Denizi'nin yanında ve Yeşilkan'ın ağzında bulunur. Dorne'un güneydoğusundaki Kükürt Cehennem Korusu'ndan geçerek Yaz Denizi'ne akar. Torentin Dorne'un batısındaki Kızıl Dağlar'da başlar Yaz Denizi'nin yanındaki Kayan Yıldız'da biter. Wyl Dorne'un kuzeyinden Kemik Yolu'nun içinden geçerek Dorne Denizi'ne akar. Dorne'un kuzeyinde bir başka nehir daha vardır Demir Ormanı yakınından Dorne Denizi'ne akar, ama adı daha bilinmektedir.

Güney kıyıları dört yüz fersah uzunluğundadır. Tepeler, girdaplar ve sığlıklarla doludur ve birkaç tane güvenli karaya çıkma yeri vardır.

Önemli Mekanlar

Halk

Ayrıca bakınız: Dornelu

Dorne, Yedi Krallık'ta en az nüfüsa sahiptir. Dorneluların kültürünün kökenlerinde Andallar vardır ama çoğunlukla Dorne'a göç etmiş Rhoynar'lılardan etkilenmişdirler bu nedenle etnik ve kültürel açılardan diğer krallıklardan ayrılırlar. Dorneluların sıcak kanlılık ve çapkınlık adına namları vardır ve onlara Dorne Hudutları'nda komşu olan haneler onlara güvensizlikle bakar aynı zamanda düşam olarak görür. Dorne'da doğan piçlere Kum soyadı verilir.

Ekonomi

Dorne’da Yedi Krallığın geri kalanında yaygın olmayan ürünler yetiştirilir. Turunçgiller ve Dorne’a özel şaraplar başlıca yerel ürünlerdendir. Limon, zeytin ve nar Dorne’da yetiştirilir. Bu bitkilerin çoğu nehirler ve diğer akarsulara yapılan kanallar yardımı ile sulanır. Aynı zamanda Dorne baharatlı Ejderha Biberleri ve kum atıyla meşhurdur, kum atı özel bir attır ve kısa olmasına rağmen hızlıdır. Dayanıklılığı sayesinde 2 gün hiç yorulmadan koşabilir. Yaylar Dorne'un porsukağacından yapılır.

Volantis ve diğer Özgür Şehirler’den gelen ticaret gemileri, Yeşilkan’ın ağzında kurulmuş olan Kalaslı Kasaba’da ticaret yaparlar. Kervanlar bu malzemeleri Güneş Mızrak’a taşırlar. Daha sonra bu kervanlar Prens Geçidi’ne doğru yola çıkarlar.

Askeri Güç

Martelllerin hem Dornelu hem de diğer krallıklardan elli bin asker elde edebileceğine inanılır. Dorne Fethi'nden Daeron I Targaryen yazdığı Dorne'un Fethi adlı kitapta düşamının asker sayısını ve niteliğini kendi zaferini yükseltmek için abarttı. Martell Hanesi Dorne'u daha güçlü göstermek için iddiaları düzeltmedi. Dorne'un gerçek askeri gücü kitapta açıklanmadı ama George R. R. Martin zar zor Kuzey ve Vadi'nin askeri gücüne eşit olduğunu açıkladı.

Andallardan önceki zamanda Kral Ferris Fowler Altın Saltanat sırasında on bin askerini Kral Garth VII Gardener'a karşı sürdü. O zamanlar Fowler Hanesi Dorne'daki en güçlü üç krallıktan birini (diğer ikisi Kayan Yıldız'ın Dayne Hanesi ve Demir Ormanı'nın Yronwood Hanesi) yönetiyordu. 37FS'de Akbaba Kralı olarak bilinen bir asi otuz bin kişilik bir ordu toplamayı başardı. Daha yakında Martell Hanesi 283FS yılında Üç Dişli Mızrak Savaşı'na on bin kişilik ordu götürdü.

Rhoynarlı savaşçı Kraliçe Nymeria on bin gemisini yıllar önce yaktığından beri Dorne'un deniz gücü yoktur.

Tarihi

Ormanın Çocukları

Ormanın Çocukları Dorne'dan Boş Arazi diye bahseder.

İlk İnsanlar

İlk İnsanlar Dar Deniz'i Dorne'un Kolu denen toprak köprüyü kullanarak geçti ve Westeros'a yerleşti. İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları’nın Savaşı sırasında İlk İnsanları'n gelmelerini engellemek için Ormanın Çocukları kolu su çekiciyle kırdı.

İlk İnsan haneleri kendilerini kral ilan etti. Örneğin Dayne Hanesi, Torrentin Kralları; Fowler Hanesi, Taş ve Gökün Kralı; ve Yronwood Hanesi, kendilerine "Kralliyetkanı" dediler ve Dorne'un Yüce Kralı oldular. Rakip Dorne'un Yüce Kralı da Yeşilkan'daki bir düzine hane arasından seçildi.

Andal Maceraperestler

Andal İstilası sırasında Ullerlar, Qorgyleler ve Vaithler dışındaki çoğu Andal Dorne'u görmezden geldi. Allyrionlar, Jordayneler ve Santagarlar da kendi krallıklarını kurdu. Martelller Yeşilkan'ın yanındaki araziyi isteyerek Wade ve Shell adındaki iki İlk İnsanlar hanesini yendi.

Nymeros Martell Hanesi

Bin yıl önce Dorne İlk İnsanlar ve Andalların küçük krallıkları ve lordluklarından oluşuyordu. Hiçbiri bütün bölgenin kontrolünü ele geçirecek kadar güçlü değildi. Rhoynar Savaşları Rhoynar insanlarını ana yurtları Essos Rhoyne'dan göç etmeye zorladı. Efsanevi savaşçı Kraliçe Nymeria'nın önderliğinde, on bin gemiyle yola çıktılar en sonunda Dorne'da Yeşilkan'ın ağzında karaya indiler. Nymeria Kum Gemisi'nden Mors Martell'e ittifak kurdu ve onun desteğiyle bütün yarımadayı Nymeria'nın Savaşı'yla fethetti ev Nymeros Martell Hanesini yönetici yaptı.

Westeros'un kalanındaki bütün monarşiler "kral" unvanını kullanırken Martell Hanesi Rhoynar tarzıyla "prens" unvanını kullandı. Yronwoodlar artık kral olmamalarına rağmen Dorne'un ikici en güçlü hanesi olarak kaldılar ve kendiler "Kraliyetkanı" demeye devam ettiler.

Rhoynar Westeros'a kendi tanrılarınıo getirdi ama büyük bir çoğunluğu Yedi İnancı yüzünden unutuldu. Yine de birçok Rhoynar geleneği Dorne insanları tarafından kabul edildi örneğin cinsiyete bakılmaksızın veraset sistemi. Dorne halkının içinde asimile olmayan Rhoynar soyu Yeşilkan'ın öksüzleri olarak bilinir.

Dorne'un vahşi bir geçmişi vardı özellikle Kızıl Dağlar'daki haneler Dorne Hudutları'nı yağmalayarak yaşarlardı, hiç durmadan birbirleriyle kavga ederlerdi. Dorne Menzil Kralları ve Fırtına Kralları'yla sayısız sınır savaşı yapmıştır ve barış zamanlarında bile sayısız yağma yapmıştır. Bu da büyük düşmanlığa dönüşmüştür.

Fatih Aegon

Rhoynar istilasından yedi yüzyıl sonra Aegon I Targaryen Westeros'u işgal etti ve Fetih Savaşı'nda bütün krallara boyun eğdirdi ama biri hariç, Dorne. Aegon'un kız kardeşlerinden Rhaenys Targaryen ejderhası Meraxes'le Prens Geçidi'ni koruyan Dornelulara uçtu ama ziyaret ettiği her kale boştu. Güneş Mızrak'a geldiğinde Prenses Meria Martell'le tanıştı. Prenses onu Targaryenlar Dorne'a saldırırsa tehlikeyle yüzleşeceklerini söyleyerek uyardı.

4FS'de Aegon Dorne'a karşı bir başka savaş başlattı, Birinci Dorne Savaşı. Diğer krallar Aegon'la meydanda savaşırken ya da kalelerde saklanırken Dornelular Aegon'a açık savaş vermeyi ve Aegon'un ejderhalarını kullanması için fırsat vermeyi reddetti. Onun yerine pusu kurup yağma yaptılar, hızlıca saldırıp çöle saklanmaya geri gittiler veya dağ geçitlerinde saldırdılar orada onları ejderhalar bile bulamadı.

Aegon'un küçük kız kardeşi-karısı da savaşa katıldı ve en sonunda bu savaş ölümüne sebep oldu. Meraxes de Cehennem Korusu'ndaki akrepin atışıyla gözünden vurularak öldü. O zaman Aegon Dorne'dan çıktı.

Basamaktaşı Savaşı

110FS'de Basamaktaşı'nın kontrolü için yapılan savaşta Prens Daemon Targaryen'a karşı olan ittifakta yer aldı.

Dorne'un Fethi

Fetihten yüz elli yıl sonra Kral Daeron I Targaryen, Genç Ejderha, atalarının yapamadığını yaptı ve Dorne'a boyun eğdirdi. Maalesef Dorne hemen isyan etti. Sonucunda kırk bin asker hayatını kaybetti ve Kral Daeron barış sancağı altında öldürüldü.

Daeron'un ölümünden sonra kardeşi ve yeni kral Baelor Targaryen Dorne'la barış yaptı ve bir başka Daeron olan kuzen, Daeron Targaryen'la Mariah Martell'i evlendirdi. Bu prens daha sonra Daeron II adıyla kral olunca bir başka evlilik anlaşması yaptı ve küçük kız kardeşi Daenerys'le Dorne Prensi Maron Martell'i evlendirmeyi teklif etti. Bu şekilde Dorne Yedi Krallık'a güçlü bir ittifakla katıldı. Yedi Krallık'a katılmadan önce Martell güçleri Birinci Blackfyre İsyanı'nda Daeron II'nin yanında savaştı. Artık bağımsız olmasalar da Martelller hala Dorne Prensi unvanını kullanır.

Robert'ın İsyanı/Gaspçı'nın Savaşı

Dornelular Gaspçının Savaşında Elia Martell'in Prens Rhaegar Targaryen'la evli olmasından dolayı Targaryen'ları desteklediler. Lewyn Martell Rhaeger'ın öldürüldüğü Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda on bin tane Martell askerini komuta etti. Fırtına Burnu kuşatmasını kaldırdıktan sonra Eddard Stark kuzey Dorne'da Neşe Kulesi'nde üç tane Kralı Muhafızıyla dövüştü. Dornelular Elia ve çocuklarının Kral Toprakları Yağmalaması sırasında öldürüldüğü için hala yas tutmakta olsalar da Jon Arryn, yeni Kral Eli, ve Robert Baratheon Doran Martell'le savaş yapmayı başarmışlardır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Vekil Kral Eli Tyrion Lannister Prenses Myrcella Baratheon'u Martell Hanesi'yle ittifak yapmak için Güneş Mızrak'a gönderir.

Kılıçların Fırtınası

Doran Martell, Dorne Prensi, sağlık sorunları nedeniyle Güneş Mızrak'ta kalır. Küçük kardeşi, Oberyn Martell abisinin küçük konseydeki sandalyesini almak için Dornelu bir kafileyle Kral Toprakları'na gelir. Katledilen kardeşi Elia Martell için adaleti ararken, Tyrion'ın dövüşle yargılamasında Sör Gregor Clegane tarafından öldürülür.

Kargaların Ziyafeti

Oberyn'in kızları, Kum Yılanları, öldürülen babaları için intikam ve sinirli Dorneluları Baratheonlara, Lannisterlara ve Tyrellere karşı yönetmek ister. Oberyn'in temkinli kardeşi Prens Doran onları hapse atar.

Doran'ın kızı Prenses Arianne Martell Myrcella'ya taç giydirip onu Demir Taht'a oturtmak üzere komplo kurar. Planı Yeşilkan'da suya düşer. Kral Muhafızlarından Sör Arys Oakheart Areo Hotah tarafından öldürülür, Sör Gerold Dayne Myrcella'yı yaralar. Siyah Yıldız dışındaki Arianne ve yoldaşları hapse atılır. Sonra Doran kızına, kendisiyle şu an ölmüş olan Viserys Targaryen'ı evlendirme planını söyler. Şimdi de erkek kardeşi Quentyn Martell'le Daenerys Targaryen'ı evlendirme planı olduğundan bahseder.

Ejderhaların Dansı

Doran Obara Kum'u Siyah Yıldız'ı tutuklamak için Sör Balon Swann'la birlikte gönderir. Bu sırada Tyene Kum ve Nymeria Kum Kral Toprakları'na gönderilirler. Quentyn Meereen'deki Daenerys'e gider. Genç kraliçe onu reddeder, Quentyn ejderhalarından birini eğitmeye çalışırken ölür.

Kış Rüzgarları

Arianne Güneş Mızrak'tan gizli bir görevle ayrılır. Gizli görevi sözde Aegon Targaryen hakkındaki gerçeği anlamaktır. Dornelu ev sahipleri Prens Geçidi ve Kemik Yolu'nda toplanmışlardır.

Haneler

Allyrion Hanesi.PNG İnayet'in Allyrion Hanesi
Blackmont Hanesi.png Karadağ'ın Blackmont Hanesi
Coats of arms of None.png Briar Hanesi
Coats of arms of None.png Brook Hanesi
Coats of arms of None.png Brownhill Hanesi
Dalt Hanesi.png Limonağaç'ın Dalt Hanesi
Coats of arms of None.png Yüksek İnziva'nın Dayne Hanesi
Dayne Hanesi.png Kayan Yıldız'ın Dayne Hanesi
Coats of arms of None.png Drinkwater Hanesi
Coats of arms of None.pngCehennem Kapısı Salonu'nun Dryland Hanesi
Fowler.png Gökmenzil'in Fowler Hanesi
Gargalen.png Tuz Kıyısı'nın Fowler Hanesi
Coats of arms of None.png Holt Hanesi
Coats of arms of None.png Hull Hanesi
Jordayne.PNG Tor'un Jordayne Hanesi
Coats of arms of None.png Ladybright Hanesi
Coats of arms of None.png Lake Hanesi
Manwoody.PNG Kral'ın Mezarı'nın Manwoody Hanesi
600px-House Martell.svg.png Güneş Mızrak'ın Martell Hanesi
Qorgyle Hanesi.PNG Kumtaşı'nın Qorgyle Hanesi
Santagar Hanesi.png Benekağaç'ın Santagar Hanesi
Coats of arms of None.png Shell Hanesi
Toland.png Hayalet Tepesi'nin Toland Hanesi
Uller Hanesi.PNG Cehennem Korusu'nun Uller Hanesi
Vaith Hanesi.PNG Kızıl Kum Tepecikleri'nin Vaith Hanesi
Coats of arms of None.png Wade Hanesi
Coats of arms of None.png Wells Hanesi
Wyl Hanesi.png Kemik Yolu'nun Wyl Hanesi
YronwoodCoA.png Demir Ormanı'ndan Yronwood Hanesi


Alıntılar

Bizi yakabilirsiniz, leydim... fakat biz ne büküleceğiz, ne kırılacağız, ne de eğileceğiz. Burası Dorne. Burada istenmiyorsunuz. Evinize geri dönün.

-Meria Martell, Rhaenys Targaryen'a

Dorne yemekleri ve Dorne kanunları gibi Dorne aksanı da Rhoyne çeşnileriyle baharatlanmıştı ama insan konuşulanları anlayabilirdi.

-Tyrion Lannister'ın düşünceleri

Westeros'un kalanından biraz farklı kültürel geçmişiyle Dorne çok özel bir yer... politik olarak bir süredir ayrıydı, aynı zamanda Rhoynar ve gelenekleri yüzünden kültürel olarak da ayrıydı, ama kalan Westeros'u çok fazla etkilemediler

-George R. R. Martin


O burayı fethetmedi. O ve kardeşleri başka yerlerde düşmanlarını yaktı ama burada onlara yakmaları için sadece taş ve kum bırakarak eriyip kaybolduk. Ve yine yine ejderhalar gitti, evlilik oluncaya kadar kuyruklarını ısırıp başka bir yemek isteyerek.

-Valena Toland, Daemon Sand'e

Yıllar önce kendi prensesiyle birlikte ilk kez buraya geldiğinde, Dorne ona da garip görünmüştü. Buraya gönderilmeden önce sakallı rahiplerden Batıdiyar'ın Ortak Dili'ni öğrenmişti ama Dornelular onun takip edemeyeceği kadar hızlı konuşuyordu. Dorne kadınları iffetsizdi, Dorne şarabı ekşiydi, Dorne yemekleri tuhaf baharatlarla doluydu. Ve mavi gökyüzünden aşağı bakan Dorne güneşi, Norvos'un solgun güneşinden çok daha sıcaktı.

-Areo Hotah'ın düşünceleri