Dorne Fethi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dorne Fethi
Baelorsavaşsonrası.png
Tarih 157FS
Yer Dorne
Savaş Tarafları
1. Demir Taht
2. Martell Hanesi

Dorne Fethi, Genç Ejderha, Kral Daeron I Targaryen'in Dorne karşısında verdiği savaştır. Demir Taht'ın yükseldiği zamanlarda, Daeron, atası Fatih Aegon'ın her zaman istediği seferi tamamlamak ister ve 157FS yılında Dorne'u fethetmek için güneye doğru yola çıkar. Daeron o zamanlar sadece 14 yaşındaydı. Daeron, Dorne'u kısa sürede fethetti fakat Dorne'lu lordlar dört yıl sonra tekrar isyan çıkarıp bölgeleri geri aldılar.

Arka Plan

Targaryen'lerin Fetih Savaşı'na başlamasından kısa bir süre sonra Dorne'un yönetici Prensesi Meria Martell, Fırtına Kralı karşısında Aegon ile ittifak kurabileceğini bildirmişti, fakat Aegon bir ittifak istemiyordu, o Dorne'un kendisine itaat etmesini istiyordu, böylece Dorne'u fethetmek için bir savaş başlattı. Kız kardeşi-karısı olan Kraliçen Rhaenys Targaryen orduyu bizzat Dorne'a kendi götürdü, fakat Dorne'lular açık bir savaş vermekten kaçındı. Çok iyi bildikleri dağlarda ve çöllerde saklandılar. Rhaenys kaleleri bir bir ele geçiriyordu, fakat içlerinde hiçbir asker yoktu, sadece çocuklar ve kadınlar vardı. En sonunda, Rhaenys ejderhası Meraxes ile birlikte Güneş Mızrak'ına uçtu ve orada onu Meria karşıladı. Ondan Dorne'u terk etmesini, burada istenmediğini söyledi ve Rhaenys'te Dorne'u ele geçirmeden bölgeden ayrıldı.

Aegon, Westeros'ta fethine devam etti, fakat Dorne'lular Targaryen'lere karşı Birinci Dorne Savaşı'nda başarılı bir şekilde karşı çıktı.

Dorne Fethi

Genç Daeron I Targaryen, atalarının tamamlayamadığı Dorne Fethini hep düşünüyordu. 157FS yılında tahta çıktığında, Demir Taht o zamanlar hızla gelişiyordu, o da bundan yararlanarak güneyi ele geçirmek için başka bir savaş başlattı. Kemik Yolu'nda Dorne gözcü kulelerinden kaçınmak için keçi patikalarını kullandı. Bu arada, Alyn Velaryon, Daeron'ın donanma kumandı, Kalaslı Kasaba'yı ele geçirdi ve Yeşilkan'dan iç kesimlere doğru devam etti, Dorne ordusunun büyük bir kısmı Prens Geçidi'nde oyalanıyordu. Daeron, Dorne Fethi isimli bir kitapta yazdı. Kitabında şanına şan katmak için Dorne güçlerini oldukça abartmıştı.

Güneş Mızrak'ı boyun eğdikten sonra, Genç Ejderha geride Yüksek Bahçe'nin Lord Lyonel Tyrell'i bıraktı. Dorne askerlerinin daha önce yaptığı kurnazlıkları tekrar ettirmek istemeyen Lord Tyrell, birliği ile bir kaleden diğerine saldırdı ve isyancıları kovaladı. Geleneklere göre ele geçirdiği bir kalenin lord odasında yatmak onun hakkıydı, o da bir gece öyle yapmaya karar verdi. Gece, odasına kaleden bir kız çağırmak için pencere yanındaki örtüyü çekti, örtü açıldığında üzerine yüzlerce kırmızı akrep düştü. Ölüm haberi hızla yayıldı ve Dorne'da bir ayaklanma daha başladı. O gece Genç Ejderha'nın tüm uğraşı boşa çıkmış oldu.

Baelor I,Aemon Targaryen'ı yılan yuvasından kurtarıyor.

Dorne'un Fethi bir yaz boyunca sürdü ve 161FS yılında Daeron daha 18 yaşında iken bir Dorne ayaklanmasını bastırdığı sırada öldürülmesi ile sona erdi. Prens Geçidi'nde barış sancakları açık olduğu sırada Dorne'lular bu duruma ihanet ettiler. Alester ve Sör Olyvar dahil üç Kral Muhafızı, Genç Ejderha ile birlikte öldürüldü, dördüncü Kral Muhafızı ise utanç verici bir şekilde pes etti. Ejderha Şövalyesi Aemon ise yaralı bir şekilde esir alındı.

Daeron'ın ölümünden sonra, Dorne kendini Yedi Krallık'tan başarılı bir şekilde ayrıldı. Söylenenlere göre Daeron I, Dorne'u ele geçirmeye çalıştığı sırada on bin, elde tutmaya çalıştığı sırada ise elli bin asker kaybetmiş.

Sonuç

Kral Daeron’un ölümünden sonra, yeni taç takmış Baelor I Targaryen, Dorne ile barış yapmaya çalıştı. Söylenenlere göre Kemik Yolu'nda yaya olarak yürümüş ve kuzeni Ejderha Şövalyesi Aemon'ı bir yılan yuvasından kurtarmaya çalıştığı sırada birkaç kez ısırılmış. Baelor'un çok kutsal bir kişi olduğundan dolayı zehirlerin ona zarar veremediğine inanılır. Burada adı geçen yılan yuvasınında Dorne'un ta kendisi, yılanların da Dorne'lular olması muhtemel. Ellaria Kum'un belirttiğine göre Baelor birçok kez yılan tarafından ısırlmış ve çoktan ölmesi gerekiyormuş.

Fakat Baelor ölmedi ve Kral Toprakları'na geri döndü. Kuzeni Daeron ile Dorne Prensesi Myriah Martell arasında bir evlilik anlaşması sağladı, Dorne'un yönetici Prensi'nin kız kardeşi ile, bu da Dorne ile barışın sağlandığı anlamına geliyor.

184FS yılında Daeron II Targaryen tahta oturdu ve kardeşi Daenerys ile Prens Maron Martell arasında bir evlilik anlaşması yaptı, o sıralar Maron, Dorne'un yönetici Prensiydi. Yarı-doğru kaynaklara göre 197FS yılında gerçekleşen bu evlilik ile Dorne resmi olarak Yedi Krallık'a bağlandı.