Dorne Prensi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Dorne Prensi ya da Dorne Prensesi Dorne'un yönetici hanesi olan Güneş Mızrak'ın Nymeros Martell Hanesi tarafından kullanılan unvan.

Tarihi

Binlerce yıl boyunca Dorne Torrentin Kralları, Taş ve Gök Kralları ve Yüce Dorne Kralları gibi İlk İnsanlar ve Andallar'ın küçük krallarının bulunduğu karmaşık bir bölgeydi. Bin gemiyle gelen Prenses Nymeria Rhoynar'ı Dorne'a getirdi. Nymeria Kum Gemisi'nden Mors Martell'le evlendi, Nymeros Martell Hanesini oluşturdu. Rhoynar Mors'un sancak beyleriyle evlendi. Nymeria kocasını Westeros tarzıyla "Kral" ilan etmek yerine Rhoynar tarzıyla "Dorne Prensi" ilan etti. Rhoynar gücünün katılmasıyla Martelller Nymeria'nın Savaşı'yla Dorne'u fethetti. Rakip krallar sancak beylerine dönüştü.

Dorne Fetih Savaşı ve Birinci Dorne Savaşı'yla Targaryen Hanesi'ne başarılı bir şekilde karşı koymayı başardı. Dorne Daeron II Targaryen saltanatı sırasında Yedi Krallık'a katıldığı zaman Dornelular diğer büyük hanelerin aksine Demir Taht'tan bazı ayrıcalıklar kazandı. Bu ayrıcalıklar arasında diğer bölgelerin yöneticileri muhafızı unvanı kullanmaya zorlanmışken Dorne'un kendi kralliyet unvanı olan "Dorne Prensi" unvanını kullanabilmesiydi.

Bilinen Dorne Prensleri ve Prensesleri

Prens Doran Martell'in şu anki varisi kızı ve en büyük çocuğu Prenses Arianne Martell'dir. Prens Doran'ın en büyük oğlu ve ikinci çocuğu olan Prens Quentyn Martell vefat etmiştir. En küçük oğlu, Prens Trystane Martell bir sonraki varistir.