Dornelu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dorne'un gösteren bir harita.

Dornelular, Westeros'un güneyinde yer alan Dorne'da yaşayan yerlilerdir. Sıcak kanlılıkları ve cinsel ahlaksızlıkları ile tanınırlar.Dornelu piçlerin soyadlarına Kum denir.


Kültürleri

Dorneluların kültürünün kökenlerinde Andallar vardır ama çoğunlukla Dorne'a göç etmiş Rhoynarlar ile etkileşim geçişmişlerdir. Metresleri ve genel cinsel ahlaksızlıkları ile bilinirler.

Dornelu lordlar mücevherli kemerler ve yarasa kollu ipek ve saten elbiselerin üstüne bakır, parlak gümüş ya da hafif kırmızı altın işlemeli zırhlar giyerler.


Etnik Gruplar

Rhoynarlar pürüzsüz zeytin tenli, siyah saçlı ve koyu gözlü, ince yapılı insanlardır. Bu özellik Dorneluların gen havuzu üzerinde etkisi vardır. Bu etki Dorne kıyılarında daha güçlüdür ülkenin daha uzak iç kısımlarında ise daha zayıftır. Dornelularda Andalların ve İlk İnsanların kanı, Rhoynlulardan daha fazla ve adildir.

Kral Daeron I'e göre, Dorne'da yaptığı savaşlar sırasında gözlemlediğine göre iç Dornelu grup vardır.

  • Tuzlu Dornelular, Kırık Kol bölgesinde bulunan Dorne Denizi'ne doğru uzanan Kızıl Dağların kıyısında yaşarlar. Bu Dornelular pürüzsüz zeytin tenli, uzun siyah saçlı, kıvrak ve esmerdir. Balıkçı ve denizcilerdir, Dorne filosunun gemileriyle yelken açan sert adamlardır.
  • Kumlu Dornelular,sıcak Dorne güneşi sayesinde yanmış,çöller ve uzun nehir vadilerinde yaşayan, Tuzlu Dornelulara göre daha koyu adamlardır.
  • Taşlı Dornelular, geçitlerde ve Kızıl Dağların yükseklerinde yaşarlar. Andalların ve İlk İnsanların kanı en çok bu grupta vardır ve Yedi Krallığın insanlarına benzer gelenek ve görenekleri olduğu gözlemlenmiştir. Kahverengi saçlı ya da sarışındırlar ya da güneşte yanmış çilleri vardır.

Ayrıca başka bir grup olan Yeşilkan yetimleri vardır. Yeşilkan nehirleri boyunca yaşar ve kendilerini Anne Rhoyne'dan gelen yetimler olarak görürler. Anne Rhoyne, Rhoynar'ların baş tanrıçasıdır ve Rhoyne nehrini temsil eder.Dorne'a ilk gelişlerinin yanmış gemi karkaslarından yaptıkları küçük sandalları kullanarak Dar Deniz'i geçmeleriyle olduğu söylenir. Nehrin şarkısıyla dans ettikleri ve şifa sanatlarına karşı büyük bir ilgileri olduğu bu yüzden siğilleri iyileştirdikleri ve de harika ebeler yetiştirdikleri söylenir.

Orduları

Dornelular yuvarlak metal kalkanlar, çift kavisli yaylar, mızraklar ve fırlatılan kısa mızraklar tercih ederler. Dornelular hafif süvarileriyle ünlüdür ve onlar at üstünde ustadırlar. Sıcaklardan dolayı derilerine üzerine işlenen metal disklerden yapılmış, bazen bakır ile süslenmiş, Yedi Krallığın geri kalanına göre daha hafif zırhlar giyerler. Dorne'da yanan güneşin savaşmalarına izin vermesi için metal zırhlarını kapsayan parlak renkli dökümlü kaftan giyerler.

Dorne, Yedi Krallığın en az nüfusuna sahip olması nedeniyle ve genelde meydan savaşından kaçınmaları, hafif zırhlı erkeklerin ve atlarının olması sebebiyle hızlarına bağlı olarak Yedi Krallığın geri kalanından daha farklı bir savaş taktiği tercih ettiğini söyleyebiliriz.