Dothraki Denizi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Essos kıtasında bulunan Dothraki Denizi.
Dothraki halkı, Dothraki Denizinde seyehat ediyor.
İnce ve insan boyunda olan otlar.

Dothraki Denizi, Essos kıtasının iç bölümlerinde bulunan bir bölgedir. Özgür Şehirler'in doğusunda, Köle Körfezi'nin kuzeyinde ve Kemik Dağlar'ın batısında yer alır. Bölgedede bulunan bozkırlar ve ovalar Dothraki insanına aittir, ayrıca bu halk birçok zaman kendi aralarında bölge savaşı yapar.

Tarih

Bölgede bulunan düzinelerce şehir Dothraki'ler tarafından harabeye çevrildiğinden dolayı bölge ayrıca Perili Topraklar ve Büyük Issızlık olarakta adlandırılır. Kan Asırı'ndan önce, Üstat Yandel'in notlarına göre bölge tamamen yeşil alanlardan oluşuyormuş ve bilinen ilk şehir toplulukları da Sarne nehiri etrafında kurulmuş.

O günlerin detayları tam olarak bilinmiyor, yazının keşfedilmesinden çok daha önceki zamanlarda gerçekleşmiş "yeşillik krallığı.". Bugüne ulaşan tek notlar efsaneler ve masallardan oluşuyor, Gümüş Deniz'deki Balıkçı Kraliçeler, vahşi Kıllı İnsanlar, kayıp şehir Lyber, Titreyen Deniz'in kıyısındaki ormanlarda yaşayan insanlar ve daha doğuda yaşadıklarına inanılan sentorler.

Bazı üstatlara göre İlk İnsanlar, Dorne'un Kolu'nu geçmeden önce köken olarak bu bölgeye aitler. Andallar'ın da Gümüş Deniz'in güneyindeki bu bölgeden çıktığına inanılır. Fakat kesin olarak bilinen bazı şeyler ise bu bölgenin merkezinde Cymmeri, Zoqora ve Gipps'lerin, güney-doğusunda Qaathi ve Tagaez Fen halklarının yaşadığıdır.

Genel Görünüş

Vaes Dothrak ve Qohor'un Ormanı'nın batısında bulunan bazı Valyrian yolları dışında bölgede yaşama uygun hiçbir yol, tepe veya şehir bulunmuyor. Sadece uçsuz bucaksız bir otluk, Dothraki Denizi de ismini buradan alıyor.

Bölgede yüzlerce çeşit farklı bitki türü mevcut, bazıları bir insan boyunu bile aşıyor ve hafif bir rüzgar ile sallanan otlar denizde oluşan dalgaları anımsatır. Bölgede bazı nehirler de mevcut, fakat mevsimine göre çok kurak bir halde alabiliyorlar.

Durumu en iyi olan şehir Vaes Dothrak adında harabelerden oluşan antik bir yapıdır. Dothraki insanı zaman zaman buraya gelir ve çeşitli kültürel etkinlikler yapar. Onun dışında çoğunlukla yaban köpeklerine, başı boş atlara ve hrakkarlara ev sahipliği yapar.

Coğrafya

Essos kıtasının iç kesiminde yer alır, Özgür Şehirler'in güneyinde, batısında ise Qohor'un Ormanı başlar. Kuzeyinde Sarnor Krallığı, Omber Krallığı ve Ifequevron Krallığı yer alır. Dothraki Denizinin doğusunda Kemik Dağlar ve Krazaaj Zasqa, güneydoğusunda ise kızıl ıssızlık adında bir çöl bulunur.

Güney tarafında Boyalı Dağlar, Köle Körfezi ve Skahazadhan nehiri bulunur. Nehirin güneyinde Lhazar yer alır, genellikle Dothraki'ler tarafından saldırıya uğrar. Dothraki Denizi oldukça geniştir ve aynı anda iki düzine khalasar'ı barındırabilir, hepsi bölgeden ihtiyaç duydukları şeyleri alırlar ve yollarına devam ederler.

Bölgede devasa bir dağ bulunur, Dağların Anası, Dothraki Denizinin tam kalbinde yer alır, Vaes Dothrak şehrinin yanında. Onun yakınında ise Dünyanın Rahmi adında bir göl bulunur.

Harabeler

Sarnor Krallığı içerisinde yer alan bazı harabeler:

Kuzey-doğu tarafında Ifequevron Krallığı içerisinde Vaes Leisi ve Vaes Aresak bulunur.

Merkez Dothraki topralarında Vaes Diaf isminde bir harabe şehir vardır.

Skahazadhan nehri çevresindeki harabeler:

Daha doğuda Kemik Dağlar'ın yanlarında bulunan şehirler:

Güney-doğuda, kızıl ıssızlıkta bulunan dört şehir:

Dothraki Denizi'nde yaşama uygun kalan tek şehir ise Vaes Dothrak'tır.