Drogo

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Khal Drogo
MagaliVilleneuve khal drogoII.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Büyük Binici
Unvan Khal
Kültür Dothraki
Ölüm FS 298Dothraki Denizi
Daenerys Targaryen
Kitap(lar) Taht Oyunları
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)

Oyuncu Jason Momoa
TV Sezon 1
Sezon 2

Khal Drogo, korkunç dothraki göçebelerinin güçlü bir khalıdır. Daenerys Targaryen ile evlenir ve ona olan aşkı her geçen gün büyür ve sonunda onun hatrı için Westeros'u işgal edeceğine yemin eder fakat bunu gerçekleştiremeden ölür.

Görünüş

Çoğu dothrak gibi, Drogo'da bakır rengi bir tene, zeytin siyahı gözlere ve siyah uzun saçlara sahipti. Uzun boylu ve kaslıdır, incelikle hareket eder. Onun uzun sarkık bıyıkları ve yenilmez bir khal olarak onun durumunu Dothraklara simgeleyen uzun saçları vardır. Saçlarına ve bıyığına kazandığı her savaş için bir çan takmıştır ve örgüsü beline kadar uzanmaktadır. Drogo en sevdiği atına bireysel bir isim olarak "Kırmızı" ismini takmıştır ve kırmızı atı vardır.

Geçmiş

Drogo'nun babası Khal Bharbo'dur. O hala bir çocuk olduğu için Cohollo onun hayatını kurtarır ve onun yeminli kılıcı olur. Ayrıca ona khalakka, prens olma sözü verir.Küçük yaşlardan itibaren şiddetli dothrakiler arasında olağanüstü bir güce sahipti; 30 yaşından önce Dothrak Denizi üzerindeki en büyük khalasarı kurarak 40.000 savaşçıya hükmetti. Hiç yenilmemiştir. Cohollo, Qotho ve Haggo onun kan süvarileridirler. Drogo kutsal şehir olan Vaes Dothrakta bir saray sahibidir. Ayrıca şehri yağmalamak yerine kendi politikasının bir parçası olarak Pentos şehrinden rüşvet almış ve orada 9 kuleli bir konağın sahibidir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sürgündeki Viserys Targaryen ve Daenerys'i himayesine almış olan Yargıç Illyrio Mopatis, Drogo'nun Pentos'a düzenlediği bir ziyaret sırasında Prenses Daenerys ve Khal Drogo arasında bir evlilik düzenlemiştir. Gelinin karşılığında, Drogo, Demir Taht'ı geri alabilmesi için Dany'nin kardeşi Viserys'e 10.000 dothraki savaşçısı sözü vermiştir.Düğünde birçok ölümcül kavgalar ve açık ilişkiler oldu ve 1 gün sürdü. Düğün Pentos'un dışındaki bir alanda Drogo'nun khalasarının tamamının katılımıyla geleneksel bir dothrak düğünü olmuştur. Drogo'nun kansüvarileri geleneğe göre, geline bir kırbaç, bir arakh ve bir ejderha kemiğinden yapılmış yay sundular ve kocasıda khaleesi'sine gümüş renkte bir at hediye etti. Yaşamının çoğunda kardeşi tarafından istismar edildiği ve hiç bir söz hakkı verilmediği için 13 yaşındaki kız, Daenerys damadın kendisine dehşet verici bir şekilde tecavüz etmesini bekledi. Kendi sert ününe rağmen, Drogo şaşırtıcı bir şekilde düşünceli ve sevgili olduğunu kanıtladı. O ve Dany hiç bir ortak dilde konuşamamalarına rağmen o bildiği tek kelime olan "hayır" ile ona yavaşça ve dokunmadan anlamasını beklemiştir. O Dany'nin rızası olmadan ilişkiye başlamamıştır. Bu evlilik gecesi sonrası son derece mutlu biri olacak ve ilişkileri gittikçe artacaktır. Daenerys, khaleesi olarak yeni rolüne kendisini alıştırmaya başladı, kendisine şiddet uygulayan kardeşinin kölesi olmaktan çıkarak kendine güvenen genç bir kadın ve doğal bir lider haline dönüşerek, çiçek olmuş ürkek ve pasif kız kimliğinden uzaklaşmaya başlamıştı. Dany dothraki dilini öğrendiği gibi, barbarca bir aksanı olmasına rağmen Drogo'da ortak lisanı öğrenmeye gayret etti. Drogo, Dany'e "Hayatımın ayı." diye hitap ederken Dany'de ona "güneşim ve yıldızlarım." diye hitap etmeye başladı. Drogo saygı ile onun görüşlerine değer verdi ; anlamadığı veya tecavüz ve fethedilen halkların köleleştirilmesi gibi Dothraki stiline karşı itirazlarını dinledi fakat onunla aynı düşünceleri paylaşmadı fakat karısının büyüyen cesaretine sevindi onu savaşçılara karşı durdurmadı. Drogo, Daenerys'i desteklemektedir.

Khal Drogo ve Daenerys Targaryen.

Ancak Viserys'in, Drogo ile olan ilişkisi kötüydü. Daenerys, Dothrakilerin dilini, kültürünü ve adetlerine saygılıydı ve öğrenmek için gayret gösteriyordu fakat Viserys Dothrakilere "Vahşiler" diyerek onları hor görüyordu ve Khal Drogo'nun kendisine verdiği sözü tutması için gittikçe sabırsızlaşıyordu. Viserys, kendisine vaat edilen tacı talep ederek kılıcını Daenerys'e çevirerek henüz doğmamış olan bebeklerinin hayatını tehdit ederek Vaes Dothrak'taki yasaklanmış kan dökmeyi karşı eski bir geleneğin tabusunu kırarak tüm dothrakları sinirlendirdi. Drogo kurnazca bir biçimde onu öldürdü, Viserys'in hakettiği taca kavuşacağını ilan etti ve başından aşağıya, erimiş olan altını dökerek kan dökmeden onu öldürdü. Böylece geleneklere bir kusurda bulunmadı. Vaes Dothrak'talarken Dosh Khaleen kadınları, Drogo ve Daenerys'in henüz doğmamış bebeklerinin Dünyanın Üzerine Binecek olan Aygır olduğunu ve bu güne kadar görülmüş en güçlü khal olacağını ilan ettiler. Drogo, Westeros'un her zaman korktukları denizin karşısında yer aldığını özellikle hiç bir şeyin yapılamadığı bir arazi olduğunu düşündüğü için orayı işgal etmeye ilgi göstermedi. Bir suikastçi Daenerys'i öldürerek Kral Robert Baratheon'un vaat ettiği ödülü almak istedi fakat başarılı olamadı. Karısının hayatına gasp edilince çileden çıkan Drogo ona atalarının tahtı olan koltuğu alacağını ve oğulları için Westeros'u feth edeceğini yineledi. Drogo denizlerin ötesindeki yere gidebilmek için satın alacağı savaş gemilerinin ticareti için Lhazardaki bir kaç kasaba yağmalandı. Lhazar'da iken Drogo rakibi Khal Ogo ile savaştı ve onun khalasarını yendi. Drogo, Ogo'yu öldürdü fakat göğsünden bir yara aldı. Drogo'ya göre yarası küçük ve önemsiz olmasına rağmen Daenerys onu, kurtardığı kadınlardan biri olan ve Lhazar büyüsücü olan Mirra Maz Duur'un ona lapa hazırlayarak yarasını iyileştirmesine ikna etti. Lapa kaşındı ve Drogo onu yıprattı ve yara iltihaplandı. Drogo'nun durumu kötüleşti fakat liderlik yapmaya uygun olduğunu söyleyerek Dothraki kültüründe sembolik bir olay olan at binerken atından düştü. Drogo'nun ölümü yaklaşırken, Daenerys Mirra Maz Duur'un onu iyileştirmesi için kan büyüsü yapmasını istedi ve ikna etti. Büyücü, köyüne yapılan saldırının intikamını almak istedi ve ona ihanet ederek Daenerys'in doğmamış olan bebeğini anne karnında ölmesine yol açtı ve Drogo'yu catatonik bir durumda geri döndürdü. Drogo'nun eski durumuna asla dönemeyeceğini anlayan Daenerys, Drogo'yu bir yastıkla boğarak öldürdü ve khasaları parçalandı. Drogo için bir cenaze ateşi yakıldı. Daenerys, Mirri Maz Duur'u odunlara bağladı ve taşlanmış olan ejderha yumurtaları ile ateşe girdi. Alevler büyücüyü öldürürken Daenerys'e bir şey olmamıştı ve ateşlerin sönmesinin ardından kuluçka döneminden çıkardığı üç ejderha ile birlikte ayağa kalktı.

Kralların Çarpışması

Dany, kocasının anısına onu onurlandırmak için siyah yavru ejderhasına Drogon adını verdi.

Ejderhalarla Dans

Meeren'de Dany gözlerini kapatır ve tanrılara dua eder," Tanrılar, siz benden güneşim ve yıldızlarım olan Khal Drogo'yu aldınız. Diye nefes aldı önce, cesur oğlu aldınız. Siz benden kanımı aldınız. Şimdi bana yardım edin, size dua ediyorum, Bana önümüzdeki yolu görmek için bilgelik ve benim çocuklarımı güvende tutabilmem için güç verin."