Duncan Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Duncan Targaryen
TargaryenHanesi.png
Duncan Targaryen.png
Karakter Bilgisi
Lakap Prens Küçük Duncan
Ejderkanat Prensi
Unvan Ejderha Kayası Prensi (Reddetti)
Bağlılık Targaryen Hanesi
Doğum 220FS ile 224FS arası, 
Ölüm 259FSYaz Kalesi
Eskitaş'lı Jenny
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Prens Duncan Targaryen yada bilinen adlarıyla Prens Küçük Duncan veya Ejderkanat Prensi, Targaryen Hanesi'nin bir üyesidir. Kral Aegon V Targaryen ile eşi Kraliçe Betha Blackwood'un ilk oğlu ve varisidir, ancak aşkı için tahttan vazgeçmiştir.

Hayatı

Prens Duncan, hanesinden doğan ilk torun ve Prens Aegon ile eşi Leydi Betha Blackwood'un ilk oğlu olmuştur. Babasının sevgili arkadaşı Sör Uzun Duncan'a ithafen Küçük Duncan olarak bilinir. 233FS'de dedesi Kral Maekar I Targaryen Peake Ayaklanması sırasında ölür ve yine aynı yıl toplanan Büyük Konsey'in kararı ile Maekar'ın dördüncü oğlu Aegon Westeros'un kralı olur. Aegon'un en büyük oğlu Duncan, Ejderha Kayası Prensi ve Demir Taht'ın varisi ilan edilir.

Eskitaş'lı Jenny

237FS'de Prens Duncan, annesi ve babası tarafından kar sağlayabilecekleri Fırtına Burnu Lordu Lyonel Baratheon'un kızı ile nişanlanır. Ancak 239FS'de Nehir Toprakları'nda gezerken Eskitaş'lı Jenny olarak bilinen, garip, sevimli ve gizemli bir köylü kızla karşılaşır, aşık olur ve evlenir.

Ejderkanat Prensi ile Eskitaş'lı Jenny

Kral Aegon aşık olarak evlendiği, halkla dost olduğu ve pratikte onlarla yaşamış olmasına rağmen tahtın varisinin halktan biriyle evlenmesini onaylamaz ve bu karardan dönmesi için elinden geleni yapar. Yüce Septon, Yüce Üstat ve konseyin Duncan'a taht ile eşi arasında bir tercih yapması konusunda ısrar edince Jenny'den vazgeçmeyi reddeder. Eşinden vazgeçmek yerine Ejderha Kayası Prensi unvanından ve tahttan vazgeçer, kardeşi Prens Jaehaerys'e yerini bırakır. Bundan sonrada Ejderkanat Prensi olarak anılır.

Ancak Duncan'ın tahttan vazgeçmesi barış getirmez. Duncan'ın nişanlısı nişan bozulduğu için çok üzülmüştür. Babası Lord Lyonel utancı ve onuruna zarar verildiğini düşünerek tahta isyan eder ve kendisini Fırtına Kralı ilan eder. Kısa süren üsyan sonunda Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Uzun Duncan'la bire bir dövüşte yenilen Lyonel'in isyanı sona erer. Ayrıca Kral Aegon, kızı Rhaelle Targaryen'i Lyonel'in oğluna nişanlar ve kızını Fırtına Burnu'na gönderir.

Sonunda Eskitaş'lı Jenny'e sarayda nezaketen Leydi Jenny olarak hitap edilir. Eskitaş'lı Jenny ile Ejderkanat Prensi'nin aşkını anlatan şarkılar yıllarca söylenmiştir.

Sonraki Hayatı

Prens Duncan, 247FS'de Kara Liman'da henüz on yaşında bir yaver olark turnuvaya katılan ve kendisine gizemli şövalye diyen Sör Barristan Selmy'i yener. Prens Duncan çocuğa acır ve ona Cesur unvanını verir ancak kimsenin olmadığı bir yerde ona öğüt verir. Yıllar sonra 253FS'de Kral'ın Şehri'nde kış turnuvasında Duncan, Sör Barristan Selmy tarafından yenildi.

259FS'de Prens Duncan, babası Kral Aegon, adaşı Sör Uzun Duncan ve kraliyet mensuplarının büyük bir kısmı Yaz Kalesi Trajedisi'nde ölür.

Şarkılar

Duncan ve Eskitaş'lı Jenny'nin aşkıyla alakalı en az bir şarkı vardır. Jenny'nin Şarkısı muhtemelen onlardan biridir.

Alıntılar

Ejderkanat Prens, Eskitaş'lı Jenny'i o kadar çok sevdi ki, tacı bir kenara itti ve Westeros cesetler ile bunu ödedi.

Sör Barristan Selmy

Daha sonra, Prens Duncan onu ayağa kaldırıp miğferini çıkarmıştı. Bir çocuk diye duyurmuştu kalabalığa. Cesur bir çocuk.

Sör Barristan Selmy

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon V
 
Betha
Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duncan
 
Eskitaş'lı
Jenny
 
Jaehaerys II
 
Shaera
 
Daeron
 
Rhaelle
 
Ormund
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aerys II
 
Rhaella
 
 
 
 
 
 
 
Baratheon
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaegar
 
Elia
Martell
 
Shaena
 
 
Ölü Doğan Çocuk
 
 
Jaehaerys
 
 
Drogo
 
Daenerys
 
Hizdahr
zo Loraq
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
Aegon
 
 
 
Daeron
 
Aegon
 
Viserys
 
Rhaego