Dunk ile Egg'in Hikayeleri

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Sör Uzun Duncan

Dunk ile Egg'in Hikayeleri, George R. R. Martin tarafından yazılan, Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde geçen bir roman serisidir. Hikayeler, gezici şövalye Sör Uzun Duncan ve yaveri Egg'in başından geçenleri anlatır. İlk hikaye ikilinin ana roman serisinden 89 yıl önce tanışmasıyla başlar (209 FS). Hikayeler Duncan ile Kral Aegon'un ölümüne kadar devam eder.

Serinin şu ana kadar 3 romanı çıkmıştır: Gezici Şövalye, Yeminli Kılıç ve Gizemli Şövalye. Seri 6 ila 12 hikaye arası planlanmıştır.

Yayınlanan Hikayeler

Şu ana kadar serinin üç hikayesi yayımlanmıştır:

  • Gezici Şövalye, ilk olarak, editörlüğünü Robert Silverbeng'in yaptığı Legends antolojisinde 25 Ağustos 1998 tarihinde yayımlanmıştır. Daha sonra Dreamsongs Volume II de bağımsız olarak yayımlanmıştır.
  • Yeminli Kılıç, ilk olarak, Legends II antolojisinde, daha sonra ise Legends II: Dragon ve Sworn and King kitaplarında çizgi roman olarak yayımlanmıştır.
  • Gizemli Şövalye, 2010 yılında Warriors antolojisinin bir parçası olarak daha sonra da Warriors 1 antolojisinde yayımlanmıştır.

Bu üç hikaye tek bir kitapta Bir Yedi Krallık Şövalyesi adıyla toplanmıştır.

İlk iki hikayenin çizgi romanı halihazırda yayımlandı. Gizemli Şövalye hikayesinin çizgi romanı ise 4 Temmuz 2017'de Random House tarafından yayımlanacak.

Gelecek

Planlanan Hikayeler

George R. R. Martin, bu iki karakterin hayatını anlatan belli bir sayıda (röportajdan röportaja göre 6 ile 12 arasında) hikaye yazmak istediğini söyledi. 4. hikayenin adı şu anda belli değil ancak Martin hikaye üzerindeki çalışmalarının adını Kışyarının Dişi Kurtları olarak tanımladı. Hikaye Sör Uzun Duncan ve Egg'in Kışyarında yaşadıklarını anlatacak. Aslında 4. hikaye Martin'in Gardner Dozois ile düzenlediği Dangerous Women antolojisinde yayımlanacaktı. Ancak hikaye yayın tarihine yetişmeyince Martin antolojide Ejderhaların Dansı'nın kısaltılmış hali olan Prenses ve Kraliçe hikayesine yer verdi.

4. hikayenin yanı sıra Martin, 5. hikayeyi kafasında aşağı yukarı oluşturdu. 5. hikayenin adı Köy Kahramanı olacak. Bu hikaye Nehir Toprakları'nda geçecek. Bu hikayeleri bitirdikten sonra, Martin yazmaya devam edeceğini doğruladı:

Bu iki kitabı ne zaman bitireceğimi veya hangisini ilk bitireceğimi bilmiyorum. KIŞ RÜZGARLARI'nı bitirene kadar da bileceğimi sanmıyorum.

Gelecekteki Dunk ile Egg hikayelerinin isimleri de Martin tarafından açıklandı:

  • Paralı Asker
  • Şampiyon
  • Kral Muhafızı
  • Lord Kumandan

Bu hikayelerin kronolojisi veya başka bir hikayenin bu hikayelerin arasında yayımlanacağı henüz bilinmiyor.

Derlemeler

Bütün Dunk ile Egg hikayelerini tek bir kitapta toplamanın (ilk üçünde yapıldığı gibi) Gizemli Şövalye kitabı çıktığında mümkün olmadığı, hikayelerin çok uzun olduğu görüldü. Martin'in şu anki planı, her 3 kitap çıktığında bunları bir araya toplamak. Bu derlemelerin ilkinin ismi Gizemli Şövalye olarak düşünüldü. Ancak ilk hikayenin ismi de Gizemli Şövalye olduğundan ikisinin karıştırılmaması için ilk derlemenin adı Bir Yedi Krallık Şövalyesi olarak belirlendi. İlk derleme 6 Ekim 2015'te Bantam Spectra tarafından yayımlandı.

Film veya Dizi Fikirleri

Martin Dunk ile Egg'in Hikayelerinin film veya diziye uyarlanmasının ilginç bir fikir olduğunu kabul etti.

Bu ilginç, evet, ama şu anda biraz kafa karıştırıcı. Şu anda Dunk ile Egg'in hikayelerinin televizyon ve karakterlerinin hakları benim elimde... Ama HBO, BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI romanlarının ve Westeros dünyasının televizyon haklarına sahip. Yani eğer Dunk ile Egg'i başka birisi uyarlamaya kalkarsa tüm Targaryen Hanesi, Demir Taht vb. şeyleri kaldırmamız gerekir. Tam olarak imkansız değil ama bu kesinlikle hoş karşılanmaz. Buna karşılık eğer HBO, Dunk ile Egg mini serisi veya dizisi yapmak isterse en ilk haklarını satın almalılar. Bu çok daha çekici bir teklif. Ancak... eğer bu olursa yarın değil, gelecek hafta değil bundan yıllar sonra olacaktır.