Gölgeli Vadi İsyanı

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Duskendale Muhalefeti sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Gölgeli Vadi İsyanı, Kral Aerys II Targaryen döneminde gerçekleşen FS 276; Duskendale lordunun, Darklyn Hanesi ve vatandaşları için istenen birtakım hakların Krallıktan talep etmesi ve Krallığın buna olumsuz bir şekilde karşılık vermesiyle ortaya çıkmış olan çatışmalar sürecidir. Olay, ilgili hanedanın Krallığa vergi ödemeyi reddetmesine kadar devam etmiştir. Bunu İsyan veya Karşı Koyma Harekatı diye de adlandırılanlar olmuştur. Sonuçları Westeros kaderini büyük ölçüde değiştirmiştir; Aerys II Targaryen, kişisel problemler ve Kral Eli Tywin Lannister ile şiddetli bir tartışma yaşamıştır.

Gelişim Süreci

Duskendale lordu Denys Darklyn, şehri, halkı ve hanesi için Kral huzuruna çıkarak belirli haklara ve ayrıcalıklara sahip yeni bir tüzük istedi ve Kral Aerys II Targaryen bunu reddederek olayların tırmanmasına neden oldu. Lord Denys Darklyn, bunun üzerine büyük bir muhalefet girişimiyle Krallığa vergi ödemeyi reddetti. Bu sırada muhalefete karşılık vermek isteyen Krallık, Kral Aerys II Targaryen ve Kral Eli Tywin Lannister'ın farklı bir konuda araları açık olduğunu konuşuyordu. Bu yüzden Aerys II Targaryen bizzat kendisi, muhafızları ve küçük bir kuvveti ile Duskendale'e giderek muhalefet ile başa çıkmak istese de kralın kuvvetleri; çatışma sırasında yenilgiye uğratılarak muhalefet güçleri tarafından Aerys II Targaryen yakalanıp Dun Fort Kalesine hapsedildi. Ayrıca Darklyn Hanesi'nin en yakın müttefiki olan Hollard Hanesi'nden Ser Symon Hollard, Kralmuhafızı Ser Gwayne Gaunt'u öldürdü. Yakalanıp hapsedilen Kralını kurtarmak isteyen Tywin Lanniser güçlü bir ordu topladı ve Duskendale Kasabasına geldi. Tywin Lannister'ın ordusu istediği zaman saldıraya başlayıp şehri alabilirdi. Fakat Lord Denys bu orduyu karşılayarak, saldırı başlarsa Kralı öldüreceğini söyleyerek tehdit etti ve böylece Tywin Lannister'in topladığı ordu Dun Fort'da yarım yıl kadar kale dışında bekledi. Skandal devam ederken sahneye Kral Muhafızı Ser Barristan Selmy çıkar ve söylentiler; Tywin Lannister emriyle Ser Barristan, önce kasabanın merkezine gizlice girmiş daha sonra da kaleye girmeyi başarmış, Kralı kurtararak kaosa son vermiştir. Böylece Tywin Lannister'in dışarda bekleyen öfkeli ordusu karşısında Lord Denys bir rehine olarak kalacağını anlayarak derhal şehir kapılarını açmış ve merhamet dilemiştir. Ser Barristan, Ser Symon Hollard'ı da sağ bırakmayarak Ser Gwayne Gaunt'un intikamını almıştır.

Sonuç

Kral Aerys II Targaryen yarım yıldan sonra artık eskisi gibi değildi. Meydan okuma adıda verilen bu olaylara karşılık merhamet edilmedi. Darklyn Hanesi ve Hollard Hanesi üyelerinin tamamı katledilip sonlandırıldı. Ayrıca Lord Denys Darklyn'in karısı Myr'li Lady Sarela, kocasına bu isyan tohumlarını ekmekten suçlanmıştı ve onun dili ve göğüsleri kesilerek parçalara ayrıldı sonra kocası ile birlikte diri diri yakıldı. Akabinde Ser Barristan'ın merhamet dileklerine karşılık sadece küçük yaştaki Dontos Hollard hayatta bırakıldı fakat iki hane aynı anda katledilerek sona erdirildi. Sona erdirilen hanelerden geriye kalanlar Rykker Hanesi'ne bırakılıp yeni bir Duskendale merkezli hane kuruldu.

Teoriler

Ser Barristan'a göre Aerys II Targaryen Duskandale Muhalefetinden sonra Kızıl Kale'yi hiç terk etmedi(Harrenhal Turnuvası hariç). Okuyucular kralın oğlu Rhaegar Targaryen 17 yaşındayken(FS 276) Aerys'in batıda bir turnuvaya katıldığını biliyor. O halde muhalefetin bu turnuvadan sonra 276 yılının sonlarında veya bir yıl sonra yaşandığını farz etmek en mantıklısı.