Duskendale Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Duskendale Savaşı
Duskendale is located in Taç Toprakları
Duskendale
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Duskendale, Taç Toprakları
Sonuç Demir Taht'ın zaferi
Taraflar
Stark Hanesi
Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Kumandanlar
Robett Glover
Sör Helman Tallhart
Harrion Karstark
Lord Randyll Tarly
Sör Gregor Clegane

Duskendale Savaşı, Beş Kralın Savaşı'nın son savaşlarından biridir. En büyük etkisi Robb Stark'ın güçlerinin yokolması ve Kuzeyli hanelerin zayıflamasıdır.

Etkileyen Sebepler

Lord Roose Bolton Harrenhal'da iken Karasu'da Stannis Baratheon'un yenilgisini öğrenir ve Sör Helman TallhartDarry'i alması için gönderir. Verilen emirle Lannister esirleri öldürülür ve Darry ateşi verilir, ardından iyi ve güçlü ordu Taç Toprakları'ndaki Duskendale'a Robett Glover eşliğinde yürüyüşe geçer. Kuzeydeki Derinorman Kalesi ve Torrhen Kalesi'nin Demiradamlar tarafından işgal edildiği haberini alan Roose askerlerin intikam için daha istekli olduğunu görür. Bu arada Roose Kuzeyin Kralı Robb Stark'ın üçüncü ordusu olan Harrenhal'daki Karstark askerlerinide Harrion Karstark ile beraber Duskendale'a gönderir.

Bununla birlikte Karasu'da Stannis'e karşı zafer kazanılmasının ardından Lannister Hanesi ve Tyrell Hanesi ittifak yapar ve ikiside Kral Joffrey Baratheon'a sadık olmak için güçlerini birleştirir. Kral Eli Tywin Lannister Fırtına Toprakları ve Menzil'den gelen büyük bir orduyu Lord Randyll Tarly liderliğinde verir ve Duskendale'ın etrafındaki isyancı orduları temizlemesini ister. Sör Gregor Clegane ise Batılı orduyu Kral Yolu'na sokarak ilerler.

Savaş

Savaşa katılan Kuzeyli haneler Cerwyn, Glover, Tallhart, Hornwood ve Karstark haneleriydi.

Diğer yandan Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi'ne sadık Fırtına Topraklı, Menzilli ve Batılı askerler bulunuyordu. Savaşa katılan haneler ise Tarly Hanesi, Leygood Hanesi, Ambrose Hanesi, Şıra Kalesi'nin Fossoway Hanesi, Yeni Kovan'ın Fossoway Hanesi ve Clegane Hanesi'dir.

Lord Randyll Tarly Duskendale'ın dışında Karasu Koyu'nun karşısında Robett Glover'i yakalar. Duskendale'ın dışındaki çiftliklerde ve arazilerde çıkan şiddetli savaşlarda Sör Helman Tallhart öldürülür. Ağır kayıplar veren Kuzeyli ordusundan bin kişiden fazla kişi ölür. Harrenhal'a doğru kaçmaya çalışan ordu Kral Yolu'na yakın bir yerde Sör Gregor Clegane tarafından karşılanır.

Sonuç

Robett Glover, Dağ'ın adamlarının başı boş askerleri avladığı sıralarda Sör Gregor Clegane tarafından esir alınır. Gregor'un savaşta yaralandığı belirtilir. Robett sonunda Martyn Lannister'ın karşılığında serbest bırakılır ve Duskendale'dan bir yelkenli ile ayrılır. Ancak Harrion Karstark Bakire Havuzu'nda esir kalmaya devam eder.

Savaş Kuzey'i zayıflattı ve Kral Robb Stark'ın düşmanlarına karşı yeteneğini düşürdü. Bu savaşla Roose Bolton'un Lannister'ların tarafına geçtiği sonradan anlaşıldı, kendi ordusuna ihanet etmek için Kuzeyli lordların gücünü azalttı ve bu savaş Kuzeyli ordusu için bir yıkım oldu.

Randyll Tarly'nin ölen az sayıdaki askeri Duskendale'deki septin altında kahramanlar mezarlığına gömülürken, Kuzeyliler deniz kenarında ortak bir mezara gömülürler ve üzerlerine bir tahtaya Burada Kurtlar Yatıyor yazılmıştır. Brienne Tarth Duskendale pazar meydanında satışa çıkarılan çok sayıda silah ve zırh görmüştür.

Alıntılar

Tanrılara şükürler olsun! Kral Joffrey için büyük bir zafer.

Paxter Redwyne'in Küçük Konsey'deki konuşması

Duskendale, Dar Deniz ? Neden Duskendale'a giderler ? Benim üçüncü ordumu yok eden Duskendale'a ?

Robb Stark'tan Galbart Glover'e