Edmure Tully

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
561px-House Tully.PNG
Edmure Tully
561px-House Tully.PNG
Edmure Tully.jpeg
Karakter Bilgisi
Unvan Üç Dişli Mızrak Azam Lordu (eski) Nehirova Lordu (eski)
Bağlılık Tully Hanesi
Doğum 273FS
Roslin Frey
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Oyuncu Tobias Menzies
TV Sezon 3

Edmure Tully, Tully Hanedanı'nın lideri. Üç Dişli Mızrak Azam ve Nehirova Lordu. Lord Hoster Tully'nin oğlu ve varisi. Catelyn Tully ve Lysa Tully'nin küçük kardeşidir.


Karakter ve Görünüş

Tullyler'in genelinde olduğu gibi kızıl-kahve saçlara sahip, çalı gibi sakalları olan, orta boylu bir adamdır.

Geçmiş

Edmure Tully, Hoster Tully ve Minisa Whent çiftinin üçüncü doğan çocuğu ve yaşayan tek oğludur. Annesi,o daha çok küçükken ölmüş olan Edmure; gençliğinde asabi ama iyi kalpli biri olarak bilinir ve genelde kendi kafa dengi birkaç arkadaşıyla takılır. Bunlardan biri olan Petyr Baelish'e de kısa boyundan ve geldiği yerden ötürü Serçeparmak lakabını takmıştır.

Gençliğinde genelevlere sık sık zamparalık yapmaya giden Edmure'un oralarda birkaç tane de vukuatı olmuştur. Bunlardan birinde Edmure çok sarhoştur ve taşı gediğine koymayı beceremez. Yediler'in Tom'u adlı bir şarkıcı da, bu olayı duyar ve Edmure'un yumuşak balığıyla ilgili bir şarkı yazar. Bundan ötürüdür ki Edmure genel olarak şarkıcılardan hazetmez.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Beş Kralın Savaşı sırasında Edmure, hasta olan babasının yerine Nehir Toprakları ordusunun komutasının başına geçer. Lannister ordusunun Nehir Topraklarına yaptığı tahribattan dolayı Sancaktarlarını çağırır ve Nehirova'da ordu toplamaya başlar. Altın Diş Savaşı'nda Nehir ordularının bozguna uğramasıyla Batı Ordusu Nehirovaya ilerler ve tarihe Nehirova Savaşı olarak geçen bu çarpışmada Jaime Lannister ezici bir galibiyet kazanır, Edmure esir alınır ve ordusunun bir kısmı dağılırken geriye kalanlar Tytos Blackwood öncülüğünde Nehirovaya çekilir. Ardından da Jaime Lannister Nehirova'yı kuşatır. Bu esnada Edmure'un yeğeni Robb Stark kuzeyli güçleriyle birlikte Nehirova'ya gelir. Önce Fısıltılı Orman Savaşı ile Lannister ordusunu şaşırtan ve Jaime Lannister'ı esir alan ardından Kamplar Savaşı ile Batı ordusunu bozguna uğratan Robb, dayısını da kurtarır.

Eddard Stark'ın ölüm haberi onlara ulaştığında kuzeyli lordlar Robb StarkKuzey Kralı ilan eder. Edmure'un önderliğindeki Nehir Lordları da Robb'u Nehir Toprakları Kralı ilan eder ve bağlılıklarını sunarlar.

Kralların Çarpışması

Bu ellerindeki erzağın çok büyük bir kısmını kaybetmek demek bile olsa Tywin Lannister'ın yağmalarından ve yakıp yıkmalarından korumak için sıradan halka Nehirova'nın kapılarını açar ve güvencesi altına alır.

Kral Robb'un Nehirova'yı terketme emirlerine uymayarak, geçişi Lannisterlara karşı korur ve Taş Değirmen'de Gregor Clegane'i büyük bir hezimete uğratır. Clegane geri çekilir. Ama farkında olmadan, Tywin'in nehri geçmesine izin verip, onu kendinin ve Edmure'un ordusu arasında kapana kıstırmayı isteyen Robb'un planlarını bozmuş olur. Böylece Edmure istemeden de olsa Tywin'in güneyde neler olduğunun haberini almasını ve Lannister askerlerini, Karasu Savaşı için Tyrell ve Taç Toprakları ordusuyla birleştirmelerine olanak sağlamış olur.

Bir Edmure Tully çalışması.

Kılıçların Fırtınası

Babasının ölümün ardından Edmure yeni Nehirova Lordu olmuştur. Aralarındaki hukuku tekrar düzeltmek için de, Lord Walder Frey'ın kızlarından biriyle evlenmeyi kabul eder. Edmure, Lord Walder'ın kendisine sırf nispet olsun diye çirkin veya yarım akıllı bir kız sunacağını düşünür ama onunla evlenmesi için seçilen kız olan Roslin, aksine çok güzeldir. Edmure ve Roslin'in düğünü kusursuz bir şekilde sona ermek üzereyken, birden Freyler ve Boltonlar konuklara saldırmaya başlarlar. Edmure sonunda durumun farkına vardığında; ablası Catelyn, yeğeni Robb ve sayısız insanın öldürülmüş ve kendisi de kayınbabası tarafından esir alınmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Edmure onların tutsağıyken, Freyler teslim olmayı reddeden Nehirova'yı kuşatma altına alırlar. Nehirova, Edmure'un amcası Brynden tarafından tarafından tutulmaktadır. Brynden'i vazgeçirmeye çalışan Ryman Frey de kalenin önüne bir darağacı kurar ve eğer teslim olmazsa Edmure'u asacağını söyler. Aralıksız her gün Edmure, o darağacına tekrar tekrar çıkar ama Brynden teslim olmayı kabul etmez ve Ryman da uzlaşma yoluna gitmez. Jaime Lannister kuşatmayı devralana kadar süreçr bu durağanlıkta devam eder.

Jaime gelir gelmez, Ryman'ı tekrar İkizler'e gönderir ve Edmure'u kendi tutsağı olarak alır. Onu serbest bırakır ve bir fırsat sunar:

Nehirova Lordu olarak Edmure Brynden'in metbu lordudur. Eğer Edmure, Nehirova'yı teslim ederse, kale halkı ve askerlerine hiçbir zarar gelmeyecek ve silahsız bir biçimde oradan ayrılmakta özgür olacaklardır. Edmure'un bizzat kendisi de Casterly Kayası'nda rahat bir tutsaklığa sahip olacak ve hamile olan karısının da doğumdan sonra onunla beraber yaşamasına izin verilecektir. Doğacak çocuk da büyüdüğünde barınmak için küçük bir kaleye sahip olacaktır.

Eğer Edmure bu şartları kabul etmezse de... Jaime, şu an diz çökmüş ve eskiden Edmure'un komutası altındaki Nehir Lordlarını, Nehirova'ya saldırmaya zorlayacak ve iki tarafın da ağır kayıplar vermesini sağlayacaktır. Edmure ve Roslin'in çocuğu da doğduğunda mancınıkla Edmure'a gönderilecektir.

Nehirova Kuşatması sırasında Jaime Lannister ve Freylerin esiri Edmure Tully

Jaime Bu şartları sunduktan sonra , Edmure'u banyo yapması ve bir yandan da Yediler'in Tom'unun dilinden Castamere Yağmurları'nı dinlemesi için yalnız bırakır.

Nihayetinde Edmure özgür bırakılır ve Nehirova'ya girer. Amcasının kaçışına imkan vermek için teslim olmayı da son ana kadar geciktirir. Nehirova teslim olduktan sonra Edmure Lannister Hanedanı'nın tutsağı olarak devam edeceği yeni hayatına başlamak için büyük bir silahlı kuvvet eşliğinde batıya doğru yola çıkar.

Ejderhalarla Dans

Jaime Lannister, Tytos Blackwood'a Roslin'in bebeği doğurduktan sonra Casterly Kayası'ndaki Edmure'un yanına gönderileceğini söyler.

Aile

 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Hoster
Tully}
 
{Minisa
Whent}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brynden Tully
"Karabalık"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Catelyn
Tully
 
{Eddard "Ned"
Stark}
 
Edmure
Tully
 
Roslin Frey
 
Petyr
Baelish
 
{Lysa
Tully}
 
{Jon
Arryn}
 
2 oğlu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Robb
Stark}
 
Sansa
Stark
 
Arya
Stark
 
Bran
Stark
 
Rickon
Stark
 
 
 
Robert
Arryn
 
 
 
 
 
 

TV Dizisi

TV Uyarlaması, Edmure Tully karakterine kitaptaki gidişattan saparak 2 sezon boyunca yer vermedi ve adından dahi söz etmedi.

Karakterin nihayetinde 3.sezonda yer alacağı ve TV izleyicisinin Rome dizisindeki Brütüs karakteriyle aşina olduğu Tobias Menzies tarafından canlandırılacağı açıklandı.