Edwyn Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-House Frey.png
Edwyn Frey
544px-House Frey.png
1280px-Edwyn Frey.png
Karakter Bilgisi
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum FS 259 ile FS 278 arası
Janyce Hunter
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)

Edwyn Frey, Sör Ryman Frey'in ilk oğlu, Sör Stevron Frey'in torunu ve Lord Walder Frey'in büyük büyük torunudur. Gerek aile üyelerinin ömürlerinin uzun olması gerek de tehlikeli kardeşi Kara Walder'ın tehlikeli davranışlarının olması onun varisliğine tehdit oluştursa da hala İkizler'in varisidir.

Görünüş ve Karakter

Edwyn, soluk cildli, ezik burunlu, siyah saçlı ince bir adamdır. Genellikle davranışları soğuktur. Sör Daven Lannister'a göre nefret doludur. Merrett Frey'e göre ise kardeşi Kara Walder ve babası Ryman'dan bile daha kötüdür.

Edwyn hep kardeşi Kara Walder ile kavgalı olmuştur, varisliğine tehdit olarak görmüştür. Edwyn'in kılıç adamı olmadığı bilinir, Batı Toprakları'ndaki savaşlarda Robb'un ordusunda olmadığı bunun açık bir göstergesidir. Bununla birlikte babası Nehirova Kuşatması'nda onu Frey ordularının kumandanı yapmıştır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Sör Stevron Frey Öküzağzı Savaşı'nda öldükten sonra oğlu Ryman Lord Walder Frey'in yeni varisi olur. Kışyarı'nda Üstat Luwin Sör Stevron'un ölümünü açıkladığında Büyük Walder ile Küçük Walder hanelerinin soyu hakkında tartışırlar. Ryman'ın oğlu Edwyn'in Geçit Lordu unvanını alması için ikinci sırada olduğunu söylerler.

Kılıçların Fırtınası

Edwyn Robb Stark, Lord Edmure Tully ile Roslin Frey'in düğünü için İkizler'e geldiğinde Kuzeyin Kralı'nı karşılayan babası ve kardeşlerine eşlik eder. Robb'un Ulukurdu Bozrüzgar Frey'lere saldırır, ve Frey'lerin öfkesine neden olur. Edwyn Majesteleri olarak hitap ederek gerginliği hafifletmeye çalışır, ardından Robb'u, annesi Catelyn'i ve Edmure'yi kaledeki İkizler'de ki Su Kulesi'ne davet eder. Edwyn ayrıca Robb'un sancaktar lordlarını da kaleye davet eder ancak Robb askerlerini sorduğunda İkizler'in cömert bir ev sahibi olduğunu ama askerlere yetecek kadar yiyecekleri olmadığını söyler. Bununla birlikte askerlerin Yeşil Çatal'ın karşısında yağmurdan korumaları için üç adet ziyafet çadırı kurduklarını söyler. Edmure nişanlısı ile ne zaman buluşacağını sorduğunda Edwyn Roslin'in kale içinde Edmure'yi beklediğini söyler. Gelinin utangaç olduğunu ama geç geldikleri için endişelendiğini söyler.

Kızıl Düğün sırasında Edwyn'de bulunur. Frey'ler misafirlerine saldırmadan önce Dacey Mormont ona yaklaşır ve dans teklifinde bulunur ancak Edwyn kaba bir şekilde reddeder ve elini sert bir şekilde onun elinden kurtarır. Dacey kızgın bir şekilde yanından ayrılır. Leydi Catelyn endişeli bir şekil alır ve bazı şeylerin ters gittiğini anlar. Edwyn'le yüzleşmek için hareket ettiğinde terastaki şarkıcılar Castamere Yağmurları'nı çalmaya başlarlar ve saldırının sinyali verilir. Edwyn kapıya aceleyle ulaşmaya çalışırken Leydi Catelyn onu yakalar. Kolunu tuttuğunda ipek elbisesinin altında ki zırhı hisseder ve kuşkuları o zaman teyit olmuştur. Leydi Catelyn o zaman Edwyn'in yüzüne tokat atar, dudağını patlatır ve bir kenara iter. Robb öfkeyle onları ayırmaya giderken omzuna bir ok saplanır.

Petyr Frey Sancaksız Kardeşlik tarafından esir alındığında fidyeyi Merrett Frey götürmek için ısrar eder çünkü Lord Walder Frey ölürse onun yerine Ryman veya onun oğullarından biri Geçit Lordu olacaktır, başarılı olursa da kendisi, eşi ve çocukları minnetle kalabilecektir. Ryman Lord Walder Frey gibi akrabalık bağlarına önem vermezdi, oğulları Edwyn ve Kara Walder'sa Merrett'in gözünde kötü insanlardı. Merrett Frey'e göre, Edwyn'in kardeşi Kara Walder'ı sevmemesinin nedeninin Kara Walder'ın sadece kuzenleriyle değil karısıyla da ilişkiye girdiğini bilmesidir. Merrett kendini bu tehlikeye atmasını Edwyn'in oğlu olmaması ve Kara Walder'ın da sadece piçlerinin olmasıyla yeni Geçit Lordu olacak olan kişinin Petyr olacağını ve kendisine minnettar kalacağını düşünür.

Kargaların Ziyafeti

Sör Jaime Lannister kuşatmayı sona erdirmek için Nehirova'ya geldiğinde kuzeni Sör Daven Frey ordularının kumandanı Ryman'ın davranışları hakkında Jaime'yi bilgilendirir, bazı Frey'ler hakkında hissettiklerini söyler, Edwyn için de Babası gibi güçlü değil ancak bir çıbanın içindeki irin kadar nefret dolu. demiştir. Ayrıca Daven'in söylediklerine göre Kara Walder Edwyn'in karısıda dahil aileden birçok kadınla yatmıştır.

Edwyn hanesinin temsilcisi olarak aralarında nehir lordlarınında olduğu Jaime'nin savaş konseyine katılır. Edwyn rahatsızlığı nedeniyle babasının katılmadığını söyler. Daven Lannister bunun anlamının Ryman'ın sarhoş olduğu anlamına geldiğini söyler, Jaime iddiaların gerçekliğini sorduğunda Edwyn babasının mide sorunları olduğunu ve şarabın bu soruna iyi geldiğini söyler. Strateji tartışılırken Edwyn Nehirova'nın düşmesinin Sör Brynden Tully'nin ölmesinden geçeceğini söyler. Bu yüzden gece kaleye saldırmayı teklif eder daha sonra okçuların dışkıya batırılmış zehirli oklarıyla Karabalık'ı hedef alarak onu öldürebileceğini söyler. Öneri Lord Karyl Vance ve Sör Lyle Crakehall tarafından alçakça bir yaklaşım olarak görülür. Lord Clement Piper daha da ileri giderek Frey Hanesi'nin hain, yalancı ve gelincik özelliklerinin Edwyn'de olduğunu ve oğlu Marq'ın Kızıl Düğün'den beri ellerinde esir olduğunu söyler.

Nehir lordları ve Jaime tarafından hor görülür. Öneri Lord Karyl Vance ve Sör Lyle Crakehall tarafından alçakca bir yaklaşım olarak görülür. Lord Clement Piper daha da ileri giderek Frey Hanesi'nin hain, yalancı ve çakal özelliklerinin Edwyn'de olduğunu ve oğlu Marq'ın Kızıl Düğün'den beri ellerinde esir olduğunu söyler. Edwyn Lord Clement Piper'ın Demir Taht'a bağlılığını kanıtlayana kadar Marq'ın İkizler'de kalacağını söyler. Lord Clement Piper Marq'a eşlik eden askerlerin kaderini sorguladığında Edwyn bazılarının öldüğünü itiraf eder ve Lord Clement'in hain dili susmazsa Marq'ında öldürüleceğini söyler. Lord Clement Piper bu yorumun üzerine Edwyn'i düelloya davet eder ama onun yerine Walder Nehir'in mücadele edeceği bellidir çünkü kendisi kılıç adamı değildir. Jaime bu konuşmaları kısa keser. Lord Clement Piper bunun üzerine savaş konseyinden lanet ederek çıkar, Edwyn onun ardından Sör Ilyn Payne'i göndermeyi önerir. Jaime Kızıl Düğün'e giden herkesin hain olduğunu doğrular ancak Frey'ler'in Robb Stark'a katıldığını hatırlatarak Piper'lardan iki kat tehlikeli olduklarını söyler.

Jaime Sör Ilyn Payne'e Lord Edmure Tully'nin serbest bırakılması emrini verdiğinde Edwyn onu durdurmaya çalışır, Jaime bunu yapamazsın der ancak Jaime burada lordun kendisi olduğu ve tavsiye vermemesi gerektiğini önerir. Jaime daha sonra Ryman'ı görevinden alır ve ona bir an önce kampı terk etmesi için emir verir. Jaime Frey ordularının kumandanını Edwyn yapar, babasının yaptığı aptal davranışları yapmamasını önerir, Edwyne bunun zor olmayacağını bildirir.

Ryman Frey Sancaksız Kardeşlik tarafından öldürülür, Lord Walder'ın ölümüyle İkizler'in Geçit Lordu olma yolunda Edwyn ilk sırada yer alır. Bununla birlikte Edwyn kardeşi Kara Walder'dan şüphelenir, babasının ölümünde bir rol oynama olasılığına karşı önlem almaya başlar. Ayrıca Edwyn, Ryman'ı uzağa göndererek Jaime'nin de suçlu olduğunu söyler. Walder Nehir ise Ryman'ın ölümünde Kara Walder'ın bir rolü olduğuna karşı çıkar çünkü o sıralarda Denizgözcüsü'nde olduğunu ifade eder. Edwyn ise ısrarla kampında Kara Walder'ın casusları olduğunu söyler ve babasının ancak bu şekilde Nehirova'dan çıkmış olduğunu bilebileceğini bildirir. Bununla birlikte Jaime Edwyn'in babası için yas tutmadığını görür ve hatta Edwyn'in casuslarının Kara Walder'ın kampında olduğunu düşünür. Sonra emrini Lord Walder Frey'e iletmesini söyler, Kızıl Düğün'de alınan tüm esirlerin serbest bırakılmasını ister, Edwyn ise bu isteği onaylamadığını belli eder. Jaime daha sonra Sör Raynald Westerling'in akıbetini sorar, Edwyn ise onun muhtemelen Robb'un Ulukurdu Bozrüzgar'ı çıkartmaya çalışırken aldığı yaralardan dolayı Yeşil Çatal'a düştüğü ve öldüğünü söyler.

Alıntılar

Babası gibi güçlü değil ancak bir çıbanın içindeki irin kadar nefret dolu.

Daven Lannister

Aile

 
Walder Frey
 
Perra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corenna Swann
 
 
Stevron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marsella Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne Lydden
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryman
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon Çıngıraklı
 
Maegelle
 
Dafyn Vance
 
 
 
 
Walton
 
Deana Hardyng
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edwyn
 
Janyce Hunter
 
Kara Walder Frey
 
Petyr
 
Mylenda Caron
 
Marianne Vance
 
Walder Vance
 
Patrek Vance
 
Steffon
 
Güzel Walda
 
Bryan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Perra