Aegon V Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Egg sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aegon V Targaryen
TargaryenHanesi.png
AEGON V.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 233FS 259
Tam isim İsminin Beşincisi Aegon Targaryen
Lakap İmkansız Aegon
Şanslı Aegon
Yumurta
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 200Kral'ın Şehri
Ölüm FS 259Yaz Kalesi
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Maekar I Targaryen
Varis 1. Duncan Targaryen (Haklarından Vazgeçti)
2. Jaehaerys Targaryen
Sonraki Jaehaerys II Targaryen
Kraliçe Betha Blackwood
Çocuk Duncan Targaryen
Jaehaerys Targaryen
Shaera Targaryen
Daeron Targaryen
Rhaelle Targaryen
Baba Maekar I Targaryen
Anne Dyanna Dayne
Ekler
Kitaplar Gezgin Şövalye (Görüldü)
Yeminli Kılıç (Görüldü)
Gizemli Şövalye (Görüldü)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Aegon V Targaryen, Demir Taht'a oturan on beşinci Targaryen kralı ve Yedi Krallığın Lordu'dur. Gençliğinde Sör Uzun Duncan'ın yaverliğini yaptığı için Yumurta olarak bilinmiştir.

Büyük Konsey'de bazı varislerin atlanması ve ağabeyi Üstat Aemon'un tahtı reddetmesiyle kral olur. Dördüncü oğul olan babası Maekar'ın dördüncü oğlu olarak tahta geçmesi nedeniyle herkes ona İmkansız Aegon demiştir.

Egg TheMico.jpg

Görünüş

Yarı resmi kaynaklara göre Aegon'un omuzlarına kadar dökülen, altın renkte parlayan ve aralarında gümüş tellerin olduğu uzun saçları vardır. Uzun boylu, zayıf, yakışıklı biridir. Gözleri derin, büyük ve mor renktedir. Aegon III'un tacını takar.

Hayatı

İlk Zamanları

Aegon, dördüncü oğul olan Prens Maekar'ın Dyanna Dayne'den beşinci çocuğu olarak doğar. Aegon'un çocukluğu Kral'ın Şehri'nde geçer. Beşiğinin yanında yeşil ve beyaz çizgili bir ejderha yumurtası konmuştur. Aegon evcil kedisini bir kuyuya atan acımazsız ve sadist ağabeyi Aerion Targaryen'den her zaman nefret etmiştir. Aerion bir akşam Aegon'un odasına girmiş ve bir bıçak bırakmıştır. Bu bıçağı ölülerin bıraktığını, Aegon'un cinsel organını keseceklerini ve böylece evlenebileceği bir kız kardeşi olacağı konusunda bir şaka yapar. Aegon'un kız kardeşi Rhae ise Aegon'a aşk iksiri içirir ve ablası Daella yerine kendisiyle evlenmesini ister. Ancak Aegon evlenmek istemediğini, Kral Muhafızları'nın bir şövalyesi olacağını ve evlenmeme yemini edeceğini söyler.

Egg ve Duncan.jpg

Aegon büyük ağabeyi Daeron'unyaveri olarak Ashford Turnuvası'na katılacaktır ancak ağabeyi turnuvaları sevmez ve bir handa sarhoş olana kadar içer. Sonradan hana Uzun Duncan adında gezgin bir şövalye gelir. Aegon bu şövalyeden etkilenir ve onu takip etmeye başlar. Duncan ona turnuva boyunca yumurta servis etmesi için yanına alır. Turnuva sırasında Aegon'un ağabeyi Aerion'a saldıran Duncan tutuklanır ve mahkemeye kararı alınır. Duruşma sonradan Yedinin Yargısı olarak kabul edilir. Targaryen Hanesi adına savaşan babası Prens Maekar, Duncan adına savaşan amcası Prens Baelor'u yanlışlıkla öldürür. Babası, duruşmayı kazanan Duncan'a ödül olarak Aegon'un kılıç hocası olması teklifini yapar ancak Duncan reddeder. Yaz Kalesi Prensi olan Maekar, kale garnizonuna katılması teklifi yapar ancak Duncan yine reddeder. Bunun üzerine Aegon'u yaver olarak almasına izin verilir. Babası Maekar böylece Aegon'un alçakgönüllü olarak yetişebileceği ve ağabeyleri Daeron ve Aerion'dan daha iyi insan olabileceğini umar. Böylece Yumurta olarak adlandırılan Aegon, Sör Duncan'ın yaveri olur.

İki yıldan daha kısa bir süre sonra Yumurta Webber Hanesi ile Osgrey Hanesi arasında yapılan savaş sırasında Uzun Duncan'a yardım eder. FS 211'de Beyaz Duvarlar Turnuvası'nda İkinci Blackfyre İsyanı'nı bastırmada önemli rolü vardır.

Sonraki Yaşamı

Aegon FS 220'de Leydi Betha Blackwood ile evlenir. Aegon'un tahta çıkması çok düşük bir ihtimal olduğu için evliliğe karışan olmaz. Çift birbirlerine aşıktır ve bu mutlu evlilikten beş çocukları olur. Aegon ilk oğlunun ismini arkadaşı Uzun Duncan'a ithafen Duncan koymuştur.

Yarı resmi kaynaklara göre Aegon FS 233'de Peake Ayaklanması'nı bastırmk için katılır ve Tion Lannister'ı yaver olarak alır. Aegon'un babası Kral Maekar I Targaryen savaş sırasında Yıldız Kargı'da öldürülür. Bir başka yarı resmi kaynağa göre savaş sırasında Tion'un ikiz kardeşi Tywald Lannister ölümcül bir yara almıştır ve Aegon bu nedenden dolayı onu şövalye ilan eder.

Maekar öldüğünde Aegon'un iki ağabeyi babalarından önce öldüğü için kimin tahta geçeceği bilinmez. Daeron'un zayıf zekalı kızı Vaella ve Aerion'un bebek oğlu Maegor babalarının ardından kalmışlardır ve bu durumda kral seçmek için Büyük Konsey çağrılır. En mantıklı seçimin Aegon olduğu ortaya çıkar ancak birçok lord halkın arasında dolaştığı için yarı köylü olarak gördükleri Aegon'a itiraz eder. Konsey Aegon'un ağabeyi Üstat Aemon'u çağırsada Aemon tahtı reddeder ve tacın kardeşinin geçmesi gerektiğini söyler.

Aegon V Targaryen.jpg

Yedi Krallığın Lordu

Saltanatının Başlangıcı

Aegon V Targaryen, FS 233'de otuz üç yaşında Yedi Krallığın Kralı olur. Aegon'un saltanatının çoğunda eski dostu Sör Uzun Duncan, Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak hizmet eder.

Aegon'un kral olarak ilk icraatı, Kral Eli Lord Brynden Nehir'in Westeros'a güvenli bir şekilde girmesine izin verip sonradan öldürttüğü Aenys Blackfyre'ın cinayeti nedeniyle tutuklatması olur. Aegon bir Blackfyre'dan kurtulduğu için sevinse de Demir Taht'ın sözlerinin değersiz olmadığını kanıtlamak için Lord Kanlıkuzgun'un idam edilmesine karar verilir. Her ne kadar idam edilme kararı çıksa da Aegon Kanlıkuzgun'a Gece Gözcülerine katılabilme teklifinde bulunur. Aegon'un ağabeyi Üstat Aemon'da kardeşine karşı kullanılmak istenmediği için Sur'a gitme kararı alır. Brynden ve Aemon'un yanı sıra Kanlıkuzgun'un kişisel muhafızları olan Kuzgunun Dişleri ile zindanlardaki mahkumların tamamı onlara katılır.

Aegon'un saltanatı sırasında FS 230'de başlayan kış devam etmiş ve üç yıl sonra FS 236'de sona ermiştir. Yardımsever Aegon açlık çeken Kuzeyli halk için büyük miktarda yiyecek ve tahılı Kuzey'e gönderir. Ancak diyardaki bazı lordlar tahtın gereğinden fazla iyilik yaptığını düşünmüştür. FS 236'de kış bittiğinde Blackfyre İsyanları'nın geri döndüğünün belli olduğu Dördüncü Blackfyre İsyanı gerçekleşir. Daemon III Blackfyre Altın Mürettebat ile tahtı ele geçirmeye çalışır ancak az sayıdaki hane tarafından destek görürler. Aegon ve oğulları isyancıların işgaline karşı koyar ve isyanı bastırırlar, Daemon Duncan'la bire bir dövüşte öldürülür ve isyan sona erer. Acıçelik Altın Mürettebat'tan geriye kalanlarla birlikte yeniden Dar Deniz'in ötesine kaçar.

Aegon'un saltanatının çoğu ayaklanmalarla geçer. Demir Taht üç kez Casterly Kayası Lordu Tytos Lannister'ın beceriksiz liderliğindeki Batı Toprakları'na müdahale etmek zorunda kalır. Aegon'un sıkıntılarının çoğu Duncan'la diyarı gezerken gördüğü halkın sorunlarını iyileştirme çabasından kaynaklanmaktadır. Halk, Aegon'un yaptığı reformları ve haklarını korumasından dolayı krallarına sevgi beslerken lordlar köylülerin üzerlerindeki yetkinin azaldığını ve sınırlandığını söyleyerek memnuniyetsizliklerini belli eder. Targaryen'lerin ilk dönemlerindeki ejderhaların eksikliği nedeniyle Aegon isteksizce bazı konularda lordlara ödün verir.

Aile Nişanları

Aegon oğulları nedeniyle saltanatının kalan kısmını sıkıntılı geçirir. Halkın arasında durdukça Targaryen'lerin ensest evliliğinin zararlı olduğuna inanan Aegon, Kraliçesi Betha Blackwood ile birlikte FS 237'de Yedi Krallık'taki büyük hanelerin bazılarıyla çocukları arasında nişan yaparlar. En büyük oğlu ve varisi Prens Duncan, Fırtına Burnu Lordu Lyonel Baratheon'un en büyük kızı ile nişanlanır. Aegon'un ikinci oğlu Prens Jaehaerys, Nehirova Lordu'nun kızı Leydi Celia Tully ile nişanlanır. Aegon'un en küçük oğlu Prens Daeron ise her ikiside henüz dokuz yaşında olmalarına karşın Arbor'dan Leydi Olenna Redwyne ile nişanlanır. Bunlara ek olarak Aegon'un en büyük kızı Prenses Shaera Yüksek Bahçe'nin varisi Luthor Tyrell'la nişanlanır. Yapılan nişanlarla birlikte Aegon'un reformlarına daha çok destek gelir ancak babalarının kararsızlıkları ve annelerinin inadı çocuklara geçmiştir.

Kral Aegon'un Çocukları; soldan sağa Duncan, Jaehaerys, Shaera, Daeron ve Rhaelle

FS 239'de Prens Duncan'ın gizemli Eskitaş'lı Jenny'e aşık olup evlenmesi olayların başlangıcıdır. Kral Aegon, Küçük Konsey, Yüce Üstat ve Yüce Septon Duncan'ı köylü kız ve taç arasında bir tercih yapması konusunda zorlarlar. Prens kızı seçer ve Ejderha Kayası Prensi unvanını kardeşi Prens Jaehaerys'e devrederek onu yeni varis ilan eder. Duncan'ın Lord Baratheon'un kızı ile evlenmeyi reddettiği Fırtına Burnu kısa süreli isyan eder; Kral Muhafızları'nın Lord Kumandanı Sör Uzun Duncan Lord Lyonel Baratheon'u teke tek karşılaşmada yener ve isyanı bastırır. Kral Aegon Lyonel'i bağışlar ve kızı Prenses Rhaelle Targaryen'i Lyonel'in varisi Ormund'la nişanlar. Aegon Rhaelle'yi Lyonel'in kadeh taşıyıcısı ve eşinin eşlikçisi olması için Fırtına Toprakları'na gönderir.

Kral Aegon Targaryen ensest evliliklerden hoşlanmazken Prens Jaehaerys ile Prenses Shaera birbirlerini genç yaştan beri arzular. Duncan'ın Jenny'le evlenmesinden etkilenerek Jaehaerys ile Shaera FS 240'de gizlice evlenirler ve evliliklerini tamamına erdirirler. Böylece Aegon Tully ve Tyrell Hanelerinin öfkeleri ile karşı karşıya kalır.

Dokuz yıldır Leydi Olenna Redwyne ile nişanlı olmasına rağmen FS 246'de on sekiz yaşında iken nişanı bozduğunu açıklar. Daeron'un bu isteksizliğinin bir diğer sebebi Yüksek Bahçe'de yaverlik yaptığı zamanlarda onunla arkadaş olan genç şövalye Sör Jeremy Norridge'ın yoldaşlığını tercih etmesi olarak yorumlanır. Daeron ve Jeremy FS 251'de Sıçan, Şahin ve Domuz'un isyanını bastırırken ölmüşlerdir.

Kral Aegon ve oğulları; Duncan, Jaehaerys ve Daeron

Yaz Kalesi

FS 258'de; kaçak, sürgün, korsan ve paralı askerlerden oluşan, Yedi Krallığı yıkmak isteyen dokuz lider İhtilaflı Topraklar'da bir araya gelir. Dokuzun Grubu'nun içinde Altın Mürettebat'ının kaptanı ve Blackfyre İsyancıları'nın sonuncusu olan Maelys I Blackfyre'da vardır. Korsanların aciliyeti olmadığı için Kral Aegon öncelikli olarak ejderhalarla ilgilenmeye karar verir. Aegon, arkadaşlarının ve danışmanlarının tavsiyelerine karşı Yedi Krallık'taki lordların halkın haklarını, özgürlüklerini ve reformları kabul etmeleri için sadece ejderhaların olması gerektiğine inanmıştır.

Bu nedenle Aegon FS 259'de Yaz Kalesi'nde ejderha yumurtalarını açmaya çalışırken meydana gelen faciaya neden olur. Oğlu Prens Küçük Duncan ve muhtemelen eşi Eskitaş'lı Jenny, Kraliçe Betha Blackwood, Kral Muhafızları Lord Kumandanı ve kralın dostu Sör Uzun Duncan'la birlikte kraliyetin maiyeti yangında ölür. Aegon'un ikinci oğlu ve varisi Jaehaerys II Targaryen tahta geçer.

Kral Aegon'un halkın yararına çıkarttığı ve onlara armağan ettiği kanunların, hakların ve korumaların birçoğu Kral Aerys II Targaryen'in saltanatı sırasında Kral Eli Lord Tywin Lannister tarafından geri alınır.

Alıntılar

Tanrıların bize verdiği hakları ve özgürlükleri elimizden almak isteyen eli kanlı zalim kral.

Bir lordun düşünceleri

Yumurta'nın bir masumiyeti ve hepimizin sevdiği bir tatlılığı vardı. İçindeki çocuğu öldür, o gün ona böyle söyledim. Sur'a doğru yola çıktım. Yönetmek için bir adam gerekir. Aegon gerekli, Yumurta değil. Çocuğu öldür ve adamın doğmasına izin ver.

Üstat Aemon'dan Jon Kar'a

Beşinci Aegon'un üç oğlu da aşk evlilikleri yapmıştı. Ve bu alışılmadık hükümdar, kendi kraliçesini seçerken kalbinin peşinden gittiği için, oğullarınında aynı şeyi yapmasına izin vermiş ve sağlam dostlar kazanabilecekken amansız düşmanlar edinmişti. Sonra ihanetler ve çalkantılaar birbirini takip etmişti, tıpkı gecenin gündüzü takip ettiği gibi. Her şey büyücülük, ateş ve keder içinde Yaz Kalesi'nde bitmişti.

Barristan Selmy'nin düşünceleri

Aile

Atalar

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Torunlar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon V
 
Betha
Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duncan
 
Eskitaş'lı
Jenny
 
Jaehaerys II
 
Shaera
 
Daeron
 
Rhaelle
 
Ormund
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aerys II
 
Rhaella
 
 
 
 
 
 
 
Baratheon
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaegar
 
Elia
Martell
 
Shaena
 
 
Ölü Doğan Çocuk
 
 
Jaehaerys
 
 
Drogo
 
Daenerys
 
Hizdahr
zo Loraq
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
Aegon
 
 
 
Daeron
 
Aegon
 
Viserys
 
Rhaego
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.