Ejderhalar

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Ejderha sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Marc Simonetti © tarafından resmedilen Daznak Çukuru'nda Drogon ve Daenerys.
TV serisinde Daenerys ve Drogon
Kızıl Kale zindanlarında ejderha kafatası
TV serisinde ejderha yumurtaları

Bir zamanlar Ejderhaların Westeros ve Essos kıtalarında var olduğuna inanılırdı ama yarım yüzyılı aşkındır soylarının tükendiği kabul edildi. Ejderhalardan geriye kalan tek iz olan ejderha yumurtaları bu yaratıkların daha önceden var olduğunu kanıtlıyordu, bu iddia içinde birazcık şüphe barındırıyordu ama büyük Targaryen ejderhaların kafatasları Kral Toprakları'nda bulunan Kızıl Kale’nin depolarında saklandığı için bu iddia birazcık da olsa güvenilirdi. Her nasıl olduysa Daenerys Targaryen ateş ve kanı kullanarak ejderhaları kuluçka sürecinden kurtardı ve üç küçük ejderhanın sahibi oldu, bu üç ejderha bir kez daha iddiaların gerçek olduğunu kanıtladı.

Görünüşleri

Ejderhalar iki ayağı, iki kanadı olan pullu sürüngen hayvanlardır. Keskin pençeleri ve dişleri ile beraber deri kanatları, uzun boyunları ve kuyrukları ve de sırtlarından aşağı doğru inen dikenleri vardır. Yavruyken boyutları bir kedi büyüklüğündedir ve yeterince büyüdüklerinde bir mamutu rahatça yutacak kadar kocaman olurlar. Kemikleri yüksek derecede demir içerdiği için siyahtır.

Özellikleri

Ejderha bedenleri büyük bir ısı kaynağı olduğu için soğuk günlerde bedenlerinden buhar çıkar. Nefesleri son derece yakıcıdır ve yemeklerini yemeden önce pişirirler. Onları uçuran insanlarla aralarında büyük bir bağlılık sergilerler. Hayvan olmalarına rağmen zekaları oldukça yüksektir ve savaşlarda binek hayvanı olmak ve sesli komutları anlamak için eğitilebilirler.

Ejderhalar yaşamları boyunca büyümeye devam ederler fakat ne kadar büyüyecekleri ve ne kadar süre yaşayacakları bilinmez. Büyük ve en yaşlı ejderha Targaryen Hanesine ait Balerion'dur. 200 yıl yaşamıştır ve bütün bir mamutu yuttuğu görülmüştür. Fakat esaret altında yetiştirilen ejderhaların kardeşlerine göre daha küçük oldukları görülmüştür. Cinsiyet ayrımları yoktur ve bütün ejderhalar yumurtlayabilir. Ejderhaların doğalarında sihir olduğu ve dünyanın mevsimleri olduğuna inanılır. Westeros'da ejderhaların soyu tükendiğinde büyü gücü azalmış ve kışlar daha soğuk olmaya başlamıştır.

Soğuk nefesi olan buz ejderhalarının içinde bulunduğu masallar Kışyarı'ndaki Yaşlı Dadı tarafından anlatılır. Bu ejderhalar tamamen hayalidir, gerçek oldukları kanıtlanmamıştır.

Tarihleri

Ejderhalar, Essos kıtası içinde bulunan Valyrian Yarımadası’nda yaklaşık beş bin yıl önce önemli sayıda bulunuyordu. Valyria halkı evcilleştirilmiş ejderhaları savaş atı ve silah olarak kullanıyorlardı. Valyria Kıyameti denilen ve Aegon’un karaya ayak basışından yaklaşık 100 yıl önce yaşanan bu olay, Valyria şehrinin tamamen tahrip olmasına , Valyrian özgür halkının çökmesine ve de ejderhaların soylarının tükenme tehlikesi altında kalmasına sebebiyet verdi. Hayatta olduğu bilinen tek ejderhalar, Yedi Krallığı fethetmek için kullanılan Targaryen hanesine ait üç ejderha idi.

Targaryenler ejderhaları kullanarak Yedi krallığı fethetti. Ejderhalar, yaklaşık 150 yıl boyunca Targaryen’ler de tutuldu ve bir çok sayıda ejderhaları vardı, en az dokuz tane (Kızıl Kale'de saklanan ejderha kafatası sayısı da bu kadardı zaten). Çoğu Ejderhaların Dansı olarak bilinen Targaryen iç savaşında öldürüldü. Hayatta kalan ejderhalar zayıf ve hastalıklı idi. Kral Aegon III Targaryen döneminde ölen ejderhalardan sonra Aegon III Targaryen ‘Dragonbane’ (Ejderhafelaketi) olarak anılmaya başlandı. Son ejderhadan kalan yumurtalar, asla büyümedi. Bu yumurtalar daha sonra imha edildi ya da tarihin kaprisli davranışlarıyla kayboldu. Sonuç olarak, ejderhaların soyu tükenmiş olarak kabul edildi.

Valyrian kayıtlarına göre, Ejderhalar ilk doğduğunda yumurtadan küçüklerdi, daha sonra ortalama bir köpek büyüklüğünde oluyorlardı ve onların iştahını genişlettiğiniz de gittikçe büyüyorlardı. Bir ejderhanın büyümesi asla durmazdi ve 200 yaşına kadar yaşayabilirlerdi. Ki Aegon I’ın ejderhası Balerion adında ki Kara Korku 200 yaşına kadar yaşayan ilk ejderhadır. O kadar büyüktü ki ölü bir yaban öküzünü bile yutabilirdi. Ejderhaların nefesindeki ateşi güçlü ve gaddarlığı inanılmazdı. Onlara binmek için yeterli evcilleştirme ve komuta sanatı nadir kitaplarda bulunmaktadır. Ejderhalar, kertenkele ile belirli ortak özelliklere sahipti, cinsiyet değiştirebilir ya da sabit cinsiyetlilerdi ancak genelde erkek olarak adlandırılırlardı.

Efsanelere göre bir ejderha Ejderha Borusu tarafından terbiye edilebilir.

Daenerys'nin Ejderhaları

Tarihte Ejderhalar

Aegon'un Karaya Çıktığı Zaman

Jaeharys I'in Saltanatı Sırasında

Ejderhaların Dansı Sırasında

Yeşiller

Siyahlar

Siyahlardan Yeşillere Değişimler

Tarafsızlar

 • Yamyam, yabani, hiç sürülmedi. Diğer ejderhaların leşleriyle beslendiği biliniyor.
 • Gri Hayalet, yabani, hiç sürülmedi.
 • Dans'tan tanımlanmamış bir ejderha daha sağ kaldı.

Aegon III Targaryen'in Saltanatı Sırasında

Yaşadığı Dönem Bilinmeyenler

 • Urrax (efsaneye göre, Serwyn tarafından katledilmiştir.)

Bilinen Ejderha Yumurtaları

Ana konu: Ejderha Yumurtası
 • Aegon V'in yumurtası - beyaz ve yeşil çizgili.
 • Aerion Targaryen'in yumurtası - altın ve gümüş rengiyle ateş renkli damarlı yumurta.
 • Ambrose Butterwell'in yumurtası - kırmızı renginde.
 • Euron Greyjoy'un yumurtası - Euron'un iddiasına göre kendisi yumurtaları denize atmış.
 • {yumurtadan çıktı}Drogon'un yumurtası - geceyarısı denizi kadar siyah.
 • {yumurtadan çıktı}Rhaegal'ın yumurtası - koyu yeşil.
 • {yumurtadan çıktı}Viserion'un yumurtası - soluk krem renkli, altın çizgili.
 • Elaena Targaryen'ın yumurtası - saçlarıyla aynı renktedir, gümüş ve altın çizgili.

Ejderhalar Hakkında ki Kitaplar ve Parşömenler

Alıntılar

Ejderhalar, etten yapılmış ateştir ve ateş ise güçtür.

- Quaithe

Bir ejderhayı uçarken görmüş bir adamı bırakın da evinde dursun ve huzur içinde bahçesine yönelsin. Bu vahşi dünyada bundan daha büyük hayranlık verecek bir şey yoktur.

-Tyrion, başkasının yazdıklarını hatırlarken.

Ölüm ejderhanın ağzından gelir fakat aynı yoldan geri dönmez.

-Septon Barth