Ejderha Kayası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ejderha Kayası
Kale
Ejderha Kayası'nın resmi.jpg
Konum Taç Toprakları, Westeros
Yönetim Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı (eskiden), R'hllor
Kuruluş Tarihi 500 yıl önce
Kurucu Targaryen Hanesi
Önemli Yerler Taş Davul, Boyalı Masa Odası, Sept

Ejderha Kayası, Karasu Koyu'nun girişinde bulunan, ejderhalar gibi görünmek için taştan ejderhalara benzetilen kalenin bulunduğu adadır. Ejderha Kayası Westeros'a sürgün ile gelen Valyrian Özgür Halkı'ndan olan Targaryen Hanesi'nin asıl yerleşkesidir.

Yedi Krallık Targaryen'ler tarafından fethedildikten sonra ada Taç Toprakları adıyla oluşturulan yeni bölgenin içinde yer aldı, tahtın varisi Ejderha Kayası Prensi unvanıyla adayı yönetti.

Robert Baratheon Targaryen'leri yendikten sonra adayı kardeşi Stannis'e verir, Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi'ni oluşturur. Kale karanlık bir üne sahiptir. Kalenin üstatları Cressen ve Pylos'dur.

  Ejderha Kayası'ın haritadaki yeri
  Ejderha Kayası'ın haritadaki yeri
Ejderha Kayası
Ejderha Kayası'ın haritadaki yeri

Ejderha Kayası Adası

Ejderha Kayası, Karasu Koyu'nun ağzında bulunan volkanik bir adadır, Ejderdağı volkanik bir dağdır. Ada nemli ve kasvetlidir. Ejderha Kayası Kalesi yanardağ yüzüne bakan kısımda bulunan küçük bir kaledir. Duvarların ardında fırtınalı kıyısında küçük bir balıkçı köyü bulunur. Ejderdağı'nın altında zengin ejderhacamı yatakları bulunur. Dağın altındaki eski tünellerde çok obsidyen vardır, toprak parçalarının ve kayaların arasında bulunur. Birçoğu siyah renkte olduğu gibi yeşil renkte olanıda vardır hatta kırmızı ve morda bulunur.

Yıllar boyunca birçok Targaryen lordu ve prensi özgür halkla ilişki içerisinde olmuş, bu sayede adanın birçok yerinde Ejderhatohumu oluşmuştur.

Ejderha Kayası eski ve güçlü olmasına karşın bir kısım deniz gücünün dışında adalardan gelen asker nüfusu azdır ve sadece birkaç küçük hane bağlılık yemini etmişlerdir. Ejderha Kayası'nın batısında yer alan Akıntıtaşı, tarihsel deniz gücü olan Valyrian Velaryon Hanesi'nin yerleşkesidir. Ejderha Kayası'na bağlı diğer haneler ise Valyrian kökenli Pençe Adası'nın Celtigar Hanesi, Gazap Burnu'nun Seaworth Hanesi, Keskin Burun'un Bar Emmon Hanesi, Tatlıliman Koyu'nun Sunglass Hanesi'dir.

Ejderha Kayası'nın üstadı Üstat Cressen

Ejderha Kayası Kalesi

Ejderha Kayası, Valyrian teknikleri kullanılarak inşa edildi, Kıyamet sonrasında ise Westeros'taki tüm kaleler arasında tek olduğundan benzersiz kabul edildi. Ejderha Kayası Kalesi'nin tamamı dövme siyah taşlardan (eski söylentiler doğruysa cehennem taşları) yapılmış ve kuleleri ejderha şeklinde oyulmuştur, çeşitli şekillerde yapılmış 1000 gargoyle üç perde duvar boyunca kuluçkaya yatar biçimde çıkıntılarda beklemektedirler. Üstat Cressen Ejderha Kayası'na ilk geldiğinde grotesk ordusu onu husursuz etmiş ancak yıllar geçtikten sonra onlara alışmış ve yaşlılığında eski arkadaşları gibi görmüş, rüzgarlı balkonlarda 12 metrelik cehennem köpeğine yada ejderlere benzetmiştir.

Kalenin tasarımı daha çok ejderha odaklıdır. Küçük ejderhalar kare kapılarındadır ve meşaleler ejderhaların pençelerindedir. Bir çift büyük kanat cephaneliği ve demirhaneyi kapsarken, kuyruklar kemer ve merdivenleri oluşturur.

Ejderha Kayası'nın kulelerinden biri
  • Taş Davul

Ejderha Kayası'nın merkez kalesidir, fırtınaların güçlü rüzgarlar ile duvarlarda patlaması sırasında oluşan sesten dolayı böyle adlandırılır. Kalenin altındaki zindanlar olması gerektiğinden daha sıcaktır ancak Ejderha Kayası adası tahmin edileceği gibi nemlidir. Ejderdağı'nın kalbinden aşağıya inen kuyular ve gizli geçitler olduğu söylenir. Taş Davul kavisli taş köprülerle zindan kulesine bağlanır.

  • Boyalı Masa Odası

Taş Davul'un üst katında yer alan kuzey, güney, doğu ve batıya bakan dört uzun boylu pencerenin olduğu yuvarlak bir odadır. Burada Westeros'un ayrıntılı haritası şeklinde yapılan ve boyanan oyma bir masa vardır. Fatih Aegon Westeros'u işgal etmeyi burada planlamıştı. Boyalı Masa on altı metre uzunluğunda kabaca en geniş yeri altı, en dar yeri bir metredir. Ejderha Kayası'na sahip olan kişinin tüm haritayı görmesini sağlayan bir tahtta mevcuttur.

Aegon'un Bahçesi
  • Büyük Salon

Karnı üzerinde duran büyük bir ejderha şeklinde oyulmuştur, kapıları ağza benzetilmiştir ve gelen kişi ağızdan geçmek zorundadır. Mutfaklardaki duman ve ısı kıvrılmış ejderhanın burun deliklerini andırır.

  • Aegon'un Bahçesi

Ejderha kuyruğu kemerlerine yakın bir bahçedir. Kendi sınırları içinde vahşi güller ve bunların yanı sıra uzun boylu ağaçlar bulunur. Bataklık yerinde kızılcıklar büyür. Aegon'un Bahçesi'nde hoş bir çam kokusu vardır.

  • Rüzgar Ejderi

Ejderha Kayası'nın kulelerinden biridir. Göğe meydan okurcasına çığlık atan bir ejderha şeklindedir.

  • Deniz Ejderi Kulesi

Denize bakan huzur içinde bir ejderha şeklindedir. Üstatların odaları bu kulededir. Kulenin merdivenleri dar ve kıvrımlıdır. Kuleden aşağı inişte Boyalı Masa Odası'na ulaşmak için önce kemerli yolları yürümek, gargoyler tarafından korunan orta ve iç duvarlar boyunca ilerlemek, siyah demir kapılardan geçmek ve sayısız basamağı tırmanmak gerekir.

  • Sept

Yedi Tanrı İnancı'nın yedi oyma heykeli burada bulunur. Yaşlı Bilge'nin gözleri incidir, Baba'nın yaldızlı bir sakalı vardır ve Yabancı insandan çok hayvana benzemektedir. Ejderha Kayası'nın ilk Targaryen'leri gemilerin direklerini boya, vernik ve diğer katmanlarla boyayarak yüzyıllar boyunca inançlarını kendi kendilerine yapmıştır. Septte birkaç sunak ve vitrayda vardır. Fatih Aegon'un Yedi Krallık'ı fethedeceği günün öncesindeki gece Ejderha Kayası'nın septinde diz çöküp dua ettiği söylenir. Fakat bu uydurmada olabilir, Fetih Savaşı sırasında Eski Şehir'e ulaştığında Aegon oradan etkilenip sonradan septi yaptırmış olabilir.

Tarihi

Targaryen Hanesi Kolonisi

Fetihten iki yüz önce Valyria'lılar adayı ele geçirdiler ve bir kale inşa ettiler, Valyrian Özgür Halkı'nın batı karakolu ilan edildi. Kalenin kulelerinin ejderha gibi görünmesi için Valyrian sihri ile şekillendirildi, bu yüzden Ejderha Kayası ismini aldı.

Kıyamet'ten on iki yıl önce Targaryen Hanesi'nin başı Aenar Targaryen,  kızı Daenys'in görüş gücü nedeniyle ailesi tüm serveti ve beş ejderhasıyla Ejderha Kayası'na taşındı. Valyria kendi rakiplerinin korkaklığını teslimet olarak görür ve kasvetli Ejderha Kayası'na Targaryen'lerin gitmesine izin verir. Valyrian'dan getirilen ejderhaların  dördü ölür sadece Balerion hayatta kalır. Ancak iki yavru yumurtadan çıkar, Vhagar ve Meraxes doğar.

Ejderha Kayası'nın görünüşü

Ejderha Kayası'nın Targaryen Lordları;

Fetih Savaşı

2 Fs'de Lord Aegon Targaryen kendi adıyla başlattığı isyanda Westeros'un altı krallığını fethetti (yalnız Dorne Targaryen ordularına karşı başarılı olmuştur). Ejderha Kayası'nın Targaryen'leri, her ikiside kendisine yakın adalarda olan Valyrian kökenli Pençe Adası'nın Celtigar Hanesi ve Akıntıtaşı'nın Velaryon Hanesi tarafından desteklendi.

Aegon yeni yerleşkesini Karasu Koyu'nun girişindeki Aegon Kayası'nın üzerinde kurdu . Şehir sonradan çevresinde gelişti ve Kral'ın Şehri oluştu. Zamanla Aegon Kayası yıkıldı ve Kızıl Kale yerini aldı. Kral'ın Şehri Yedi Krallık'ın başkent olmasıyla Ejderha Kayası, Demir Taht'ın varisinin kalesi ve Ejderha Kayası Prensi unvanı sahibi oldu (bir kadın varis durumunda Ejderha Kayası Prensesi).

Ejderhaların Dansı

129 Fs'de Kral Viserys I Targaryen'in öldüğünde, ilan edilen varisi sekiz aylık hamile Prenses Rhaenyra Targaryen kendini Ejderha Kayası'na kapatmış altıncı çocuğunun doğumunu bekliyordu. Rhaenyra'nın üvey kardeşi Prens Aegon tahtı kendisi için talep etti ve sözde Yeşiller'in yardımıyla Kral Aegon II Targaryen olarak taç giydi, kraliçesi ise kız kardeşi Helaena Targaryen'di. Prenses Rhaenyra babasının ölümü ve üvey kardeşinin taç giymesine çok öfkelendi, bu nedenle erken doğum yaptı. Rhaenyra, öfkesinden üç gün sonra Visenya adında ölü bir kız doğurmuştur.

İyileştikten sonra Rhaenyra, kocası ve amcası olan Prens Daemon Targaryen tarafından kraliçe olarak taç giydi. Kraliçe kardeşine savaş ilan etti, bu durum Targaryen Hanesi'nin arasındaki ilk iç savaş olan Ejderhaların Dansı'nı başlattı. Savaş yaklaşık iki buçuk yıl sürdü, başta tahtı talep eden Rhaenyra ve Aegon II olmak üzere Targaryen Hanesi'nin birçok üyesi ve yine Targaryen Hanesi döneminde yaşamış ejderhaların çoğu öldü. Savaş sırasında çeşitli nedenlerle birçok kez Kral'ın Şehri el değiştirdi. Dans, 131 Fs'de Kral Aegon II Targaryen'in ölümünden sonra Rhaenyra'nın hayattaki en büyük oğlu Prens Aegon ile Kral Aegon II Targaryen'in hayattaki tek çocuğu Prenses Jaehaera Targaryen'in evlenmesiyle sona erer. Rhaenyra'nın oğlu Aegon Kral Aegon III Targaryen olarak taç giyer.

HBO'nun dizisinde Ejderha Kayası

İşgalcinin Savaşı

Prens Rhaegar Targaryen Leydi Lyanna Stark ile kaybolduğunda Lyanna'nın kardeşi Brandon Stark Kral'ın Şehri'ne gider ve Kral Aerys II Targaryen tarafından vatana ihanetten tutuklanır. Yargılanma için Brandon'un babası Lord Rickard Stark Kral'ın Şehri'ne çağrılır, Rickard yargılanma yerine dövüşle mücadeleyi seçer ve sonunda ikiside idam edilirler. Daha sonra paronayak Kral Aerys, Lyanna'nın nişanlısı ve Fırtına Burnu Lordu Robert Baratheon ile Lyanna'nın ikinci kardeşi ve yeni Kışyarı Lordu Eddard Stark'ın kellelerini talep eder. İki genç lordunda Kartal Yuvası'nda olması sebebiyle talep Lord Jon Arryn'e gönderilir. Ancak Jon bu isteği reddeder ve sancaktarlarını isyan etmek üzere çağırır.

İsyan bir yıla yakın devam eder. En belirleyici savaş ise kralcıların ordusu ile isyankar ordunun savaştığı Üç Dişli Mızrak Savaşı'dır. Prens Rhaegar Targaryen Robert Baratheon tarafından savaşta öldürülür. Targaryen ordusu Rhaegar'ın ölümünden sonra dağılır ve Lord Eddard Stark Kral'ın Şehri'ni kuşatmak için ordusunu yürütür.

Rhaegar'ın ölüm haberi Kral'ın Şehri'ne herhangi bir ordu gelmeden önce gelir, bu haber üzerine Kral Aerys II Targaryen kardeşi ve eşi olan Kraliçe Rhaella Targaryen ile hayattaki tek çocuğu Prens Viserys Targaryen'i antik Targaryen kalesi olan Ejderha Kayası'na göndermeye karar verir. Aerys, Rhaegar'ın eşi Prenses Elia Martell ile çocukları Prenses Rhaenys ve Prens Aegon'u Kral'ın Şehri'nde yanında tutar.

Rhaella ve Viserys kaçtıktan sonra Lannister Hanesi'nin ordusu Kral Toprakları'nın Yağmalanması olarak da bilinen Kral Aerys II Targaryen, Prenses Elia Martell, Prenses Rhaenys Targaryen ve Prens Aegon Targaryen'in ölümüne yol açan saldırıyı yaparlar. Bu olay hayatta kalan tek Targaryen'lerin Rhaella ve Viserys olmasına neden olur.

Ejderha Kayası'nın üzerindeki zaman dilimi içinde Dul Kraliçe Rhaella Targaryen hamile olduğunu fark eder. Kral'ın Şehri'nden kaçışın dokuzuncu ayında azgın bir yaz fırtınası sırasında Rhaella, Prenses Daenerys Targaryen'i doğurdu. Daha önceden Ejderha Kayası'na demirlenen Targaryen filosu paramparça olur, büyük taş bloklar tarafından yıkılır, parçaları Dar Deniz'in hırçın sularına gömülür.

Yeni Kral Robert Baratheon Ejderha Kayası'nı almak için yeni bir filo inşa eder ve bu görevi kardeşi Stannis'e verir. Targaryen filosunun yok olması ve Rhaella'nın ölmesiyle Ejderha Kayası'nın garnizonu Viserys ve Daenerys'i Robert'a satmayı planlamışlardı. Sör Willem Darry ve dört askeri bir gece çocuk odasından iki çocuğu ve bakıcılarını alarak güvenlik için karanlıkta Braavos'a kaçtılar. Stannis Ejderha Kayası'na yapılan saldırıyı başarılı bir şekilde yönetti.

Ejderha Kayası'nın Lordu Stannis Baratheon

Baratheon Dönemi

Gaspçının Savaşı'nın sonunda kale Stannis'in eline geçti ve Ejderha Kayası Lordu oldu. Stannis, Baratheon Hanesi'nin varisi olduğundan böyle bir karar verildiğini düşünmüş ancak kendi topraklarının Fırtına Burnu'ndan daha yoksul ve az olmasından dolayı kaleyi reddetmiş olsada Kral Robert I Fırtına Burnu'nu kardeşleri Renly'e vermiştir. Robert'sa eski Targaryen yerleşkesine güçlü bir liderin geçmesini ister, ayrıca kaleye sahip olan kişi Demir Taht'ın geleneksel varisi olmuş oluyordu. Stannis'e göreyse Robert, Targaryen çocuklarının Essos'a kaçmaları yüzünden ona kızdığını ve ceza olarak Ejderha Kayası'nı verdiğini düşünür.

Yıllar sonra Stannis hala Robert'ın verdiği kararı düşünür ve onu affetmez. Üstat Cressen'e bu konu hakkında;

Ben Ejderha Kayası'nı istemedim. Bu kaleyi aldım çünkü Robert bana buradaki düşmanlarının kökünü kazımayı emretmişti. Ona bir donanma inşa ettim, onun işini yaptım. Ağabeyine karşı sorumluluk hisseden bir kardeş olarak görevimi yerine getirdim. Renly'ninde aynı şeyi benim için yapması gerekir. Peki, Robert bana nasıl teşekkür etti? Beni Ejderha Kayası Lordu ilan ederek. Ama Fırtına Burnu'nu ve bütün gelirini Renly'e vererek. Fırtına Burnu üç yüz yıldır Baratheon Hanesi'ne ait, yasalar gereği ağabeyim Demir Taht'a oturduğunda bana geçmeliydi demiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Ejderha Kayası Lordu Stannis Baratheon, Kral Robert Baratheon'un Lord Eddard StarkKral Eli ilan etmesi için Kuzey'e yaptığı yolculuktan kısa bir süre sonra Kral'ın Şehri'ni terk eder ve makamına geri döner. Varys'e göre Stannis'e Asshai'li bir gölge bağcısı destek vermektedir.

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı sırasında, Kral Stannis Demir Taht'ı  Ejderha Kayası'nda talep ettiğinde yoksul topraklı destekçileri vardı. Son yarım yıl içinde Ejderha Kayası'nın görüş alanına giren hiçbir geminin limandan çıkışına izin verilmemektedir. Kalenin yaşlı üstadı Üstat Cressen Melisandre'yı zehirlenme girişimi yaptığı  sırada öldürülür. Kraliçe'nin Adamları septi yıktığında Melisandre Yedinin heykellerini yakmıştır. Karasu Savaşı'nda aldığı yenilgiden sonra Stannis bir sonraki hedefini belirlemek için en az 1300 askeri ve sembolik bir filoyla Ejderha Kayası'na çekilir.

Ejderha Kayası

Kılıçların Fırtınası

Sör Davos Seaworth Melisandre'yı öldürmek için komplo kurmaktan hapse atılır ama sonradan Stannis tarafından serbest bırakılır.

Davos Stannis'in isteklerine karşı gizlice Edric Fırtına'yı kaçırır. Savunmasında Davos, bir kralın halkına karşı görevleri olduğunu söyler, Gece Gözcüleri askerlerinin çaresizliğini anlatan Gece Gözcüleri'nden gelen son mektubu okur.

Stannis Baratheon ve askerleri Sur ile Kara Kale'yi korumak için Ejderha Kayası'nı bırakır. Stannis'in yokluğunda Gece Şarkısı piçi Sör Rolland Fırtına kale muhafızı ilan edilir.

Kral Stannis Sur'a gittiğinde Ejderha Kayası'nda Sör Roland'a obsidyen madenlerini çıkarmaya başlaması haberini gönderir. Stannis tahtını kaybedeceğinden korkar ancak Işık Lordu, Ejderha Kayası düşmeden önce Ötekiler'le savaşmaya yetecek kadar soğuk ateşin gelmesini umar.

Kargaların Ziyafeti

Kral Tommen Baratheon'a sadık kuvvetler Lord Paxter Redwyne komutasında adayı kuşatır. Stannis'in yokluğunda Ejderha Kayası'ndaki garnizonu Sör Rolland Fırtına yönetir. Lord Aurane Su, Kral Muhafızları'ndan Sör Loras Tyrell'dan aldığı haberlere göre askerlerin bir çoğunun ölmesine rağmen  kalenin düştüğünü ve Loras'ın ağır yaralandığını Kraliçe Cersei Lannister'a söyler. Cersei, Aurane'nın kendisi için Ejderha Kayası'nı istediğini düşünür ancak kraliçe Lord Su için Rosby'nin daha uygun olacağına inanır.

Ejderhaların Dansı

Lord Mace Tyrell, Loras'ın adamlarının Ejderha Kayası'nda hiçbir servet bulamadığını Sör Harys Swyft'e söyler.

Alıntılar

"Kanunlara göre benim olmalıydı. Ben Ejderha Kayası’nı istemedim."[1]

Stannis Baratheon'dan Üstat Cressen'e

"Sırtında dağın dumanlı gölgesi, ıslak bir sonsuzluğun ortasında tuz ve fırtınayla sarılmış yalnız bir kale olan Ejderha Kayası’nın kasvetinden şüphe edilemezdi."[1]

- Cressen'in düşünceleri

"Ejderhaların ve ejderha lordlarının yeri, Targaryen Hanesi’nin makamı." [2]

- Davos Seaworth'ün düşünceleri


Valyria'lılar orayı yükselttiler sonuçta bütün bunlar büyü eseridir.

Kevan Lannister'ın düşünceleri

Referanslar

  1. 1,0 1,1 Kralların Çarpışması, Giriş.
  2. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 54, Davos V.