Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi
Stannis sigil coat.png
Hane arması Altın sarısı zemin üzerinde alevli bir kalbin içindeki erkek geyik.
Sözler Bilinmiyor
Şimdiki Lord Stannis Baratheon
Bölge Taç Toprakları
Unvan Ejderha Kayası Lordu
Varis Shireen Baratheon
Bağlılık yok, egemen.
Kurucu Stannis Baratheon
Kurulma Tarihi FS 285

Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi, Baratheon Hanesi'nin bir dalıdır. Yerleşkesi Kral Toprakları'nın kuzeybatısında bulunan Ejderha Kayası adındaki bir adadır. Hanenin kurucusu ve şimdiki lordu, Robert'in İsyanı sırasında kaleyi ele geçiren Stannis Baratheon'dur. Önceleri armaları taçlı erkek geyiktir ancak Beş Kralın Savaşı sırasında armalarını sarı zemin üzerinde alevli kalbin içindeki geyik olarak değiştirmişlerdir. Ancak Kara Kale Savaşı sırasında hanenin asıl arması olan altın zemin üstünde taçlı erkek geyiği dalgalandırılmıştır.

Tarih

Yeni kral Robert, isyandan sonra Stannis'i daha zengin olan Fırtına Burnu yerine Ejderha Kayası'yla ödüllendirdi. Çünkü Targaryen'ların Ada Kalesi Ejderha Kayası için güçlü bir lider isyiyordu. 287Al civarında Stannis, Selyse Florent'i eşi olarak aldı. 289 AL'de Greyjoy İsyanı sırasında Stannis, Robert'in gemilerin efendisi olarak Güzel Ada Savaşı'nda Baratheon filosunu komuta etti. Selyse ile evlilikleri kötü gitmesine rağmen Shireen adında bir kızı oldu.

Son Olaylar

Stannis, Kraliçe Cersei ve çocuklarının Robert'tan olmamasına dair şüphelerini Jon Arryn ile paylaştı. Soruşturma sırasında Stannis, Jon Arryn'in oğlu Robert Aryyn'i Ejderha Kayası'nda himayesine almayı önerdi. Öğrendiklerini Robert'a anlatma vakti geldiğinde Lord Arryn zehirlendi ve Stannis Ejderha Kayası'na kaçtı. Robert'in ölümünün ardından diyar savaş için hazırlanıyordu. Stannis her yere mektuplar gönderdi ve Cersei'nin soysuz iğrençlikleri üzerine kendini kral ilan etti. Yoksul Dar Deniz onu destekliyordu ama bu yeterli değildi. Stannis kara büyüye baş vurdu ve kardeşini öldürdü. Böylece Renly'nin kuvvetinin bir kısmı onun tarafına geçti. Karasu Savaşı'ndan sonra Ejderha Kayası'na kaçtı. Florent Hanesi, Stannis için önemli bir destek oldu ama Stannis onlara hep soğuk davrandı. Savaştan sonra Sur'a gitti ve kuzeyi kazanmak için Kara Kale Savaşı'nı kazandı. Demir Taht'ın destekçileri Ejderha Kayası'nı aldı ve Altın Mürettebat Fırtına Burnu'nu tehdit etmekteydi fakat Stannis, Bolton kuvvetleri tarafından korunan Kışyarı'na saldırdı.


Yeminli Haneler

Ejderha Kayasına Yeminli olanlar

Kuzeyde Olanlar

Taç Toprakları

Fırtına Toprakları

Menzil