Ejderha Kayası Kuşatması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ejderha Kayası Kuşatması
Tarih FS +/- 300
Yer Ejderha Kayası
Sonuç Kral Toprakları-Baratheon Hanesi için kısmi zafer
Taraflar
Kral Toprakları-Baratheon Hanesi Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi
Kumandanlar
Sör Loras Tyrell
Lord Paxter Redwyne
Sör Rolland Storm
Güçler
2.000 Çok az bir kuvvet
Kayıplar
~1.000 ölü Bilinmiyor

Ejderha Kayası Kuşatması Tommen Baratheon'a sadık olanların Ejderha Kayası'nı almak için harekete geçmesi olayıdır. Adadaki kale rakip Kral Stannis Baratheon'a aittir. Ve kuşatma kısmi olarak Kral Toprakları-Baratheon Hanesi'nin zaferi ile sonuçlanmıştır.

Kuşatma

Esas kumandan Lord Paxter Redwyne kaleyi ya kansız bir şekilde kaleyi kuşatarak düşmanı açlıkla sınamayı ya da surda gedik açarak içerdekileri teslim olmasını sağlamayı hedef bellemiştir. Demir Adamlar'ın Menzil'e yaptığı baskın haberlerinin ışığında Lord Paxter Redwyne kuşatmacıları çok fazla zorlamamıştır. Sör Loras Tyrell, Lord Paxter Redwyne'ın kaleyi almasının uzun süreceğine inandığından Cersei Lannister'dan kuşatmanın kumandanlığını istemiştir. Cersei bunu teklifi kabul etmekle birlikte Loras'ın bu savaşta öleceğini umut etmiş ve görevini tamamlaması için ona Batı Toprakları'ndan 2.000 adam vermiştir.

Saldırı

Aurane Su, Kral'ın Şehri'ndeki Cersei'ye Loras'ın kale kumandanı Sör Rolland Storm'a teke tek bir mücadele teklifi yaptığını ve Sör Rolland Storm'un bu teklifi reddettiğinin haberini yollamıştır. Loras kaleye baskın düzenlemiş ve saldırının kumandanlığını bizzat kendi üstlenmiştir. Kapıda bir gedik açıldı ve Stannis'in kuvvetleri kaleye doğru geriye çekildi. Loras'ın kuvvetleri ise dosdoğru ilerleyişe geçti. Bu saldırıda Loras yediği gürz darbesi, bir ok, bir arbalet oku ve üzerine dökülen kızgın yağ sonucu ağır bir şekilde yaralandı fakat sonunda kale düştü. Aurane Su bu saldırının çok gereksiz olduğu bunun yüzündende yaklaşık 1.000 kişinin öldüğünü iddia etti. Tommen Baratheon'a sadık olanların çoğuna göre Loras bunu kuşatmayı bir an önce bitirmek için yaptığını söyledi. Ölülerin arasında bir çok genç lord ve şövalye bulunuyordu.

Sonuç

Söylenilenlere göre Sör Loras Tyrell çok ağır bir şekilde yaralandı. Ejderha Kayası'nın alınmasıyla Lord Redwyne (şimdilerde Donanma Başı) Kral Euron Greyjoy'un baskınlarını durdurmak için Arbor donanmasıyla Menzil'i savunmaya gitti. Böylece Stannis Baratheon'un direkt olarak Kral'ın Şehri'ne bir tehdir unsuru kalmadı.