Ejderha Kayası Prensi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ejderha Kayası, Ejderha Kayası Prenslerinin yerleşkesi

Ejderha Kayası Prensi veya benzer anlamıyla Ejderha Kayası Prensesi, Targaryen Hanesi'nin Demir Taht'ta hüküm sürdüğü zamanlarda tahtın varisine verdikleri ünvandır. Tahtın varisinin yerleşkesi adayla aynı adı taşıyan Ejderha Kayası'dır.

Tarih

Targaryen Hanedanı

Aegon I Targaryen'in Yedi Krallık'ı fethetmesinden sonra, bugünkü Kral Toprakları'nın olduğu araziye yeni bir başkent inşa etme kararı aldı. Bu yeni şehirin etrafında yeni bir yerleşke büyüdü. Bu yerleşke daha sonraları yapılan yenilemelerle Kızıl Kale adını aldı. Ejderha Kayası hala Targaryen Hanesi'nin yerleşkesiydi. Aegon I Targaryen'ın iki çocuğu vardı, birisi Aenys I Targaryen, diğeri ise Maegor I Targaryen. Tepkiler olmasına, babasının en büyük oğlu olmasına ve yıllardır meşru varis olmasına rağmen Aenys I Targaryen hiçbir zaman bu ünvanı taşımamıştır. Aenys Kral Toprakları'nda babası Fatih Aegon tarafından büyütülmüş, Maegor ise annesi olan Kraliçe Visenya Targaryen tarafından Ejderha Kayası'nda büyütülmüştür. Zaman içinde Meagor "Ejderha Kayası Prensi" olarak bilinmiştir. Maegor, Aenys'in varisi olana kadar da bu ünvanı taşımıştır. Daha sonraları Maegor Alys Harroway'i ikinci eşi olarak aldığı için 47FS'de sürgün edilmiştir. Aenys daha sonraları bu ünvanı oğlu Aegon Targaryen'a vermiştir.
Aenys'in ölümü üzerine Maegor sürgünden dönmüş ve Demir Taht'ta hak iddia etmiştir. Maegor halihazırda üç kadınla evlidir. Bunlardan birisi yeğeni olan Rhaena Targaryen'dır. Aerea Targaryen'i çocuğu olana kadar tahtın meşru varisi ilan etmiştir ancak Aerea'ya "Ejderha Kayası Prensesi" ünvanını vermemiştir. Tahta geçen bütün Targaryen kralları "Ejderha Kayası Prensi" ünvanını taşımamıştır.

Baratheon Hanedanı

Robert'ın İsyanı'ndan sonra Targaryen Hanesi sona erdi. "Ejderha Kayası Prensi" ünvanı yeni kraliyet hanesi olan Kral Toprakları-Baratheon Hanesi tarafından kullanılmadı. Bunun yerine Ejderha Kayası Lord Stannis Baratheon'a verildi. Stannis şimdilerde Ejderha Kayası Lordu olarak adada hüküm sürmektedir.