Ejderha Kayası Saldırısı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ejderha Kayası Saldırısı
Tarih FS 284
Yer Ejderha Kayası, Taç Toprakları
Sonuç Kraliyet zaferi
Taraflar
Baratheon Hanesi Targaryenlar'a sadık kalanlar
Kumandanlar
Stannis Baratheon
Güçler
yeni kraliyet donanması
Gazap
Ejderha Kayası garnizonu

Ejderha Kayası Saldırısı, Robert'ın İsyanı'ndan sonra, FS 284 yılında meydana geldi.

Başlangıç

Kral Aerys II Targaryen, Robert'ın İsyanı sırasında Kraliçe Rhaella Targaryen'ı hamile bıraktı. Çılgınateş planına olan ilgisi, Kral Eli Lord Qarlton Chelsted'i yaktıktan sonra daha da arttı. Deli Kral, Kraliyet Prensi Rhaegar Targaryen'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Lord Robert Baratheon tarafından öldürüldüğünü duyunca, Rhaella'yı Prens Viserys Targaryen ile birlikte Targaryen Hanesi'nin kadim ada kalesi Ejderha Kayası'na gönderdi. Yıllar sonra, Kral Muhafızları'ndan Sör Jaime Lannister, Viserys kız kardeşi Daenerys'e Ejderha Kayası'na yapılan bir gece yarısı uçuşunu anlatırken, Rhaella'nın sabahleyin Aegon'un Yüksek Tepesi'nden sahildeki bir gemiye doğru nasıl gittiğini hatırlar.

Kral Toprakları'nda kalan kraliyet ailesi, Aerys ve Rhaegar'ın çocukları, FS 283 yılında Kral Toprakları'nın Yağmalanması sırasında katledildiler. Rhaella ve Viserys Ejderha Kayası'ndayken, Robert Aerys'in halefi ve Yedi Krallığın Lordu olarak Demir Taht'a oturdu. Kral Robert, Fırtına Burnu Kuşatması'na başarılı bir şekilde karşı koymuş büyük kardeşi Stannis Baratheon'ı, Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi için yeni bir donanma kurmakla görevlendirdi.

Aerys'in dulu Rhaella, dokuz ay sonra, Targaryenların elinde kalan son kale Ejderha Kayası'nda Daenerys'i doğururken öldü. O gece vahşi bir fırtına koptu ve demir atmış Targaryen donanmasını yok etti.

Savaş

Savaş kadırgası Gazap'ın güvertesinde donanmayı yöneten Stannis, yeni bir kraliyet donanmasıyla Ejderha Kayası'nı ele geçirmek üzere yola çıktı. Kalenin garnizonu Viserys ve bebek Daenerys'i Baratheonlar'a satmaya hazırdı. Ancak Stannis gelmeden önce, Kızıl Kale'nin eski silah ustası Sör Willem Darry dört başka sadık askerle birlikte Viserys, Daenerys ve bir süt anneyi gecenin sağladığı gizlilikle Ejderha Kayası'ndan kaçırdı.

Stannis'in Ejderha Kayası'na saldırısı başarılı oldu ve adayı ve kaleyi Kral Robert Baratheon adına fethetti.

Sonrası

Ejderha Kayası'nın fethiyle, Targaryenlar, Yedi Krallık'taki son kalelerini kaybettiler. Viserys ve Daenerys Targaryen, Sör Willem Darry ile birlikte Darry'nin ölümüne kadar, Braavos'taki kırmızı kapılı evde sürgün olarak yaşadılar.

Kral Robert Baratheon, Stannis Baratheon'ı Ejderha Kayası Lordu ilan ederek kaleyi ona verdi. Ada kale geleneksel olarak Ejderha Kayası Prensi ünvanıyla kraliyet prensinin yerleşkesi olmuştu, dolayısıyla Robert, Stannis'i ayrıca Demir Taht'ın varisi yaparak onu bir kez daha onurlandırmış oluyordu. Ancak, Robert Targaryen çocuklarının Stannis oraya varmadan önce kaçmasında dolayı da öfkeliydi ve Stannis bunu kasıtlı bir hakaret sayıp içerlese de, atalardan kalma Baratheon yerleşkesi Fırtına Burnu'nu genç kardeşi Renly Baratheon'a verdi.

Alıntılar

Ben Ejderha Kayası'nı istemedim. Bu kaleyi aldım çünkü Robert bana buradaki düşmanlarının kökünü kazımamı emretmişti. Ona bir donanma inşa ettim, onun işini yaptım. Ağabeyine karşı sorumluluk hisseden bir kardeş olarak görevimi yerine getirdim. Renly'nin de aynı şeyi benim için yapması gerekir. Peki, Robert bana nasıl teşekkür etti? Beni Ejderha Kayası Lordu ilan ederek. Ama Fırtına Burnu'nu ve bütün gelirini Renly'ye verdi.

- Stannis Baratheon, Üstat Cressen'a.

Robert'ın tek emriyle koca bir donanma kurdum. Ejderha Kayası'nı onun adına aldım. Elimi sıkıp 'İyi iş çıkardın kardeşim, ben sensiz ne yapardım?' dedi mi? Hayır. Willem Darry'nin, bebeği ve Viserys'i alıp kaçmasına izin vermekle suçladı beni, sanki durdurabilirmişim gibi.

- Stannis Baratheon, Üstat Cressen'a.