Ejderhaların Dansı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Aynı isimli kitap için Ejderhaların Dansı
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.
Ejderhaların Dansı
Veraset Savaşı
Lucerysvearryxölüm.jpg Prens Lucerys Velaryon ve Arrax, Ejderhaların Dansı sırasında Prens Aemond Targaryen ve Vhagar tarafından öldürüldü. Buz ve Ateşin Dünyası'ndan Art by Chase Stone
Tarih 129-131 FS
Yer Westeros
Sonuç Aegon II ve Rhaenyra'nın ölümü
Aegon III'ün tahtı alması
Aegon III ve Jaehaera'nın evlenmesi
Savaş Tarafları
1.
Rhaenyra'nın Arması.JPG

Targaryen Hanesi (Siyahlar)

Arryn Hanesi
Bar Emmon Hanesi
Beesbury Hanesi
Blackwood Hanesi
Kahverengi Oyuk-Brune Hanesi
Dyre Mağarası-Brune Hanesi
Celtigar Hanesi
Crabb Hanesi
Darklyn Hanesi
Dustin Hanesi
Greyjoy Hanesi
Manderly Hanesi
Rowan Hanesi
Stark Hanesi
Staunton Hanesi
Tarly Hanesi
Velaryon Hanesi
2.
Yeşillerarması.png

Targaryen Hanesi (Yeşiller)

Baratheon Hanesi
Crakehall Hanesi
Şıra Kalesi-Fossoway Hanesi
Hightower Hanesi
Lannister Hanesi
Lefford Hanesi
Mooton Hanesi
Peake Hanesi
Redwyne Hanesi
Reyne Hanesi
Strong Hanesi
Swyft Hanesi
Wylde Hanesi
Yargıçlar

Ejderhaların Dansı, Targaryen saltanatı sırasında Yedi Krallık'ta gerçekleşen bir iç savaştır. Aegon II ve üvey kardeşi Rhaenyra arasında babaları Viserys I'in taht veraseti sebebiyle 129FS ve 131FS tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Savaş sonunda her iki tarafta ölmüş ve Rhaenyra'nın oğlu Aegon III tacı takmıştır.

George R. R. Martin 2013'ün ilk zamanlarında, Dunk ve Egg dörtlemesinden öncesini anlatması beklenen Tehlikeli Kadınlar isimli bir antoloji yayımlanacağı duyuruldu. Fakat bunun yerine George Martin tarafından ...Ejderhaların Dansı'nın kökeninin gerçek hikayesi... olarak tanımladığı Prenses ve Kraliçe olarak adlandırılmış kısa bir roman yayımlanmıştır. Prenses ve Kraliçe 30,000 kelimeden oluşur, iç savaşın hikayesi 80,000 kelimeyle Ateş ve Kan'da anlatılması planlanıyor.

Arka Plan

Kral Viserys I Targaryen'in ilk kraliçesi olan Aemma Arryn'nden üç çocuğu olur fakat bunlardan sadece biri yetişkinlik çağına ulaşır, Prenses Rhaenyra. Varisi olarak yetiştirebileceği bir oğlu olmayan Viserys, kızı Rhaenyra'yı bu konumda yetiştirmeye başlar. Genç Rhaenyra yönetim işlerine ve küçük konsey toplantılarına katılmaya başlar. Çoğu kişiye göre Rhaenyra'nın bu konuda doğuştan bir yeteneği vardır ve kısa süre içerisinde gelecekte kraliçe olmak için gerekli desteği toplar. Kraliçe Aemma'nın 105FS tarihinde vefatından sonra Viserys resmi olarak Rhaenyra'yı varisi ilan eder ve yüzlerce lord ve şövalye Rhaenyra'ya bağlılık yemini eder. Kral, 106FS yılında Alicent Hightower ile evlenir ve bu evliliğinden dört çocuğu daha olur; Aegon, Helaena, Aemond ve Daeron.

111FS yılında, Viserys'in Alicent ile olan evliliğin beşinci yıl dönümünde Kral'ın Şehri'nde büyük bir turnuva düzenlenir. İlk gece ziyafetinde Kraliçe Alicent yeşil bir elbise giyer, Prenses Rhaenyra ise Targaryen Hanesi'nin kırmızı ve siyahının kullanıldığı bir elbise tercih eder. Bu nedenle gelecekte olan olaylarda kraliçenin tarafı yeşiller olarak adlandırılırken prensesin tarafı ise yeşiller olarak bilinir. Turnuvada Prenses Rhaenyra'nın desteğini alan Sör Criston Cole, Kraliçe Alicent'in tüm şampiyonlarını, bunlar arasında öz kuzenleri ve küçük kardeşi Sör Gwayne Hightower da vardır, attan düşürerek turnuvayı kazanır.

114FS yılında Viserys'in ayarladığı bir düğün ile kızı Rhaenyra ve Sör Laenor Velaryon evlenir. Böylece Rhaenyra'nın taht üzerinde olan hakkı Targaryen soyundan gelen biri ile evlenerek artmıştır. Fakat bu evlilik Rhaenyra ve Criston'ın arasını bozmuştur. Rhaenyra'nın bu evlilikten üç çocuğu olur. Bunlar; Jacaerys, Lucerys ve Joffrey. Ayrıca söylentilere göre bu çocukların babası prens Laenor değil, Sör Harwin Strong'tur.

120FS yılında Baharat Kasabası'nda öldürülen Laenor'un ardından, Prenses Rhaenyra amcası Prens Daemon Targaryen ile evlenir. Bu evliliğinden ise iki çocuğu olur; Genç Aegon ve Viserys.

Rhaenyra ile Alicent'in arası ilk andan beri her zaman kötü olmuştur. Bunun sebebi ise tek ve yalnız olarak kraliçe olmaktır, fakat sadece bir kişi kraliçe olabilir. Bu sebeple iki leydinin oğulları da birbirlerinden nefret ederek yetişmiştir. Ayrıca Alicent'in babası Sör Otto Hightower da Rhaenyra'nın ikinci eşi olan Prens Daemon'ndan nefret etmektedir fakat bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Ejderhaların Dansı

Küçük Konsey Toplantısı

Kral Viserys I Targaryen'in ölümünün üzerine, Kraliçe Alicent Hightower ve Sör Criston Cole Kral Muhafızları'nı küçük konseyin üyelerini çağırması için gönderir. Toplantı sırasında Rhaenyra'nın taç giymesi konusunda tartışma çıktı. Ancak Kral Eli Sör Otto Hightower Aegon II Targaryen'in tacı takması gerektiğini söyledi, bu esnada Hazine Başı Lord Lyman Beesbury karşı çıkarak Rhaenyra'nın tacı takmasının gerektiğini söyledi.

Konseyin birkaç üyesi Lord Beesbury'ye karşı çıktı. Lord Jasper Wylde yaşlı kral Jaehaerys I Targaryen'in kadın varis yerine torunlarından erkek varis seçtiğini söylemiştir.

Sonuç

Danstan beri. Targaryen Hanesi, büyük oğlanı tahta geçirmek yerine, olası her erkek varis için aynı soydan gelen kadın varisler yerleştirdiler. (Ayrıca Daena Targaryen, Daeron II olayına bakınız). Savaş, Büyük Üstat Munkun'un kitabı Ejderhaların Dansı, Gerçekleri gibi Ejderhaların Dansı adlı şarkıyada konu olmuştur.