El Kulesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

El Kulesi Kral Toprakları'ndaki Kızıl Kale'de bulunur. Kral Eli'nin odası, adından da anlaşılacağı üzere bu kulede bulunur. Yaklaşık 300 yıl boyunca ayakta kaldığı tahmin ediliyor.

Hakkında

Kale'nin yüksek, kubbeli bir tavanı ve Küçük bir salonuyla, uzun bir odası vardır. Özel ziyaretçi odası, kralınki kadar büyük değildir, ama Myr halıları, duvar asmaları ve insana ferahlık hissi veren altın renkli yuvarlak bir penceresi vardır.

Kulede aynı zamanda bir solar ve gardırop da vardır. Pencereleri uzundur.

Gizli Geçit

El Kulesi'nde, Varys'in bildiği bir kuleye gizli geçit vardır. El Kulesi'nde içinde gölgelikli bir yatak, duvarlarında saksılar olan bir yatak odası vardır. Yatak odası'nın şöminesinde gizli bir kapı vardır. Biri bu kapıdan aşağı doğru 230 basamak inerse, içinde ejderha moziklerinin olduğu küçük yuvarlak ve 12 tünel olan bir odaya gelir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Eddard Stark Kral Eli ilan edilir ve kuleye taşınır.

Kralların Çarpışması

Tywin Lannister, oğlu Tyrion'ı kendi yokluğunda, kendisine vekaleten Kral Eli ilan eder, Tyrion bu sürede El Kulesi'ne ikâmet eder.

Kılıçların Fırtınası

Lord Tywin Lannister, el görevini devralır ve kuleye şahsen ikamet etmeye başlar. Kızıl Kale'den kaçmadan önce, Tyrion gizli geçitten El Kulesine girer ve fahişesi Shae'i babasının yatağında boğar. Ve bir arbalet kuşanır. Tuvalette mahrem yerleri açık bir şekilde babasıyla karşılaşınca da onu öldürüp, geldiği yerden kuleden kaçar.

Kargaların Ziyafeti

Lord Tywin'in El Kulesi'nde öldürüldüğü ortaya çıkar. Cersei, babasının cesedini yatağa taşınmış halde görür. Babasının ölüm haberini aldığında Gizli Kapı'yı da farkeder. Küllerin arasındaki kapıyı araştırması için adam yollar. Jaime Lannister ve adamları Tyrion'ı bulmak için El Kulesi'ndeki kapıdan aşağı inip araştırma yaparlar.

Cersei kuleyi yakmaya karar verir. Bunun üzerine Jaime kardeşine, eğer kuleyi yakmak istiyorsa Tommen ile Margaery Tyrell'in evliliğini beklemesini söyler. Cerseiise, babalarının orada öldüğünü hatırlatır ve kuleye bakmaya dayanamadığını itiraf eder. Yine de öneriyi kabul eder ama, sabah olmasını beklemeyeceğini ve düğün biter bitmez yakacağını söyler.

Düğün şöleni bittikten sonra, Cersei konukları, El Kulesi'nin yanışını izlemeleri için eşlik eder ve, Simyacılar Loncası'na kuleyi yakmalarını emreder. 50 şişe Çılgınateş kulenin etrafına yerleştirilir ve yakılır. Kule artık mahvolmuştur, aynı zamanda Tywin Lannister'ın, kule içindeki eşyaları da öyle.

Nehirova Kuşatması sırasında, Jaime ve Cersei'in halaları Genna Lannister, Jaime'ye, Cersei'in Kızıl Kale'yi gerçekten yakıp yakmadığını sormuştur, bunun üzerine Jaime sadece El Kulesini yaktığını söylemiştir, Genna Lannister ise, Cersei'in kuleyi değil kendi Eli'ni yakması gerektiğini söylemiştir.

Ejderhaların Dansı

Cersei,Kevan Lannister'a Mace Tyrell'in (Yeni kral eli) El Kulesini yeniden yapmakta olduğunu duyduğunu ve bunun doğru olup olmadığını öğrenmek istediğini söylemiştir,Kevan Lannister onaylayıp yeni kulenin, yaktığı kulenin ikizi olacağını söylemiştir.

Notlar

1.Taht Oyunları Bölüm 22 Arya


2.Taht Oyunları Bölüm 39 Eddard Stark


3.Kralların Çarpışması Bölüm 15 Tyrion


4.Kralların Çarpışması Bölüm 54 Tyrion


5.Kılıçların Fırtınası Bölüm 77 Tyrion


6.Ejderhaların Dansı Prolog