Elaena Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Elaena Targaryen
PlummHanesi.PNG
House Penrose.svg.png
Manwoody.PNG
Elaena.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Prenses
Bağlılık Targaryen Hanesi
Plumm Hanesi
Penrose Hanesi
Manwoody Hanesi
Irk Valyrian
Doğum FS 150
Ölüm FS 220'den sonra
1. Lord Ossifer Plumm
2. Ronnel Penrose
3. Sör Michael Manwoody
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Prenses Elaena Targaryen, Kral Aegon ile eşi Kraliçe Daenaera Velaryon'un üçüncü kızıdır.

Görünüş ve Karakter

Yarı resmi kaynaklara göre Elaena başlangıçta ablaları gibi güzel değildir. On yaşında iken garip bir şekilde sıska, utangaç ve sevimsizdi, sıska biri olarak betimlenmiştir. Ancak yıllar geçtikçe güzelleşmeye başlar ve insanlar on yedi yaşındada yetmiş yaşındada güzel olduğunu söyler. Gözleri leylak renginde, teni yumuşak, ağzı ince ve bakışları ihtisas doludur. Saçları platin rengindedir ancak Targaryen'ler için bile görülmedik şekilde saçlarının ortası altın sarısı rengindedir. Saçlarını uzatmıştır ve örgü şekline getirmiştir, her zaman taçlandırılmış bir güzelliğe sahiptir. Ancak Bakire Kubbesi'nde hapis olduklarında kardeşi Baelor'un zorlamasıyla uzun saçlarını keser ve uzun bir süre kısa saçlı dolaşır. Ablası Daena gibi siyah elbiseler giymiştir çünkü siyah giymeyi sever. Karakteri zaman ilerledikçe Daena'dan dah sert olmuştur. Elaena kurnaz ve zeki birisi olarak parayla oldukça ilgilenir.

Tarihi

FS 150'de doğan Elaena, Kral Aegon ile Kraliçe Daenaera'nın üçüncü kızıdır. Daeron ve Baelor adında iki ağabeyi, Daena ve Rhaena adında iki ablası vardır. Elaena saçları ile aynı renkte ejderha yumurtası vardır.

Bakire Kubbesi

Elaena on altı yaşındayken FS 161'de ağabeyi Baelor tahta geçer. Kısa bir süre sonra Baelor'un Güzeller Divanı'nda aldığı karar ile Elaena ve diğer kız kardeşlerini Kızıl Kale'de Bakire Kubbesi'nde hapis edilirler bunun nedeni ise başta kral ve konseyini ölümlü şehvetleri ile baştan çıkarmayı önlemektir. Üç kız kardeş daha sonra Kuledeki Üç Bakire olarak anılırlar. Elaena saçlarını her zaman parlak zafer olarak adlandırır. Hapiste kaldığı süre boyunca nefreti ağır basmış ve kardeşi Baelor'a örgü olan saçlarını keserek göndermiş ve hapisten çıkaracağını ummuştur. Ancak yalvarmaları sağır kulaklar tarafından yanıtsız bırakılmış ve kardeşi ölene kadar Bakire Kubbesi'nde kalmıştır.

Baelor FS 171'de öldüğünde bazı lordlar ve halkın içinden bazı insanlar Kral Aegon'un hayatta kalan en büyük çocuğu olan Daena'nın tahtı alması gerektiğini söylerler. Ancak hapis bırakıldıkları on yıl içinde Daena ve kız kardeşlerinin güçlü müttefikleri olmamıştır. Bunun yanında Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta Demir Taht'a bir kadının oturması ve bunun getirdiği felaketler herkes tarafından bilinen bir gerçek olarak görülür. Daena'nın bir yıl önce doğurduğu Daemon adındaki oğlanın babasının ismini açıklamaması sebebiyle vahşi olarak tanımlanmış ve ahlaksız olduğu söylenerek yönetmesi uygun bulunmamıştır. 101'in Büyük Konseyi ve Ejderhaların Dansı emsal alındığında Daena ve kız kardeşlerinin iddiaları bir kenara bırakılır ve amcaları Prens Viserys kral olarak taç giyer.

Sonraki Yaşamı

Elaena ve kardeşleri tutsak olarak Bakire Kubbesi'nde yaşadıkları yılların ardından hareketli yaşam sürdüler. Elaena yaşamı boyunca üç kez evlenir ancak hayatının en büyük aşkı kuzeni Lord Alyn Velaryon'dur. Ayrıca çiftin Jon ve Jeyne adında iki piçleri olur, Elaena Alyn ile evlenmeyi düşünsede Alyn denizde kaybolur. Kaybolduktan bir sene sonra umudu kalmayan Elaena evlenmeyi kabul eder.

FS 176'de Kral Aegon IV Targaryen'in saltanatı sırasında zengin ancak yaşlı olan Lord Ossifer Plumm ile evlenir. Söylentilere göre evlendikleri akşam Lord Ossifer Elaena'yı çıplak görür ve buna dayanamayarak ölür. Ancak Elaena hamile kalır ve Viserys adında bir oğlan doğurur. Çocuğun babası hakkında bazı söylentiler ortaya çıkar ancak kimse bu iddiaları yüksek sesle söylemez.

Elaena, Kral Daeron II Targaryen'in saltanatı sırasında ikinci eşi Ronnel Penrose ile evlenir. Kocası Ronnel, Küçük Konsey'de Hazine Başı olarak görev yapar ancak yaygın bir inanışa göre para konusunda kurnaz ve zeki birisi olan Elaena kocası yerine islere hakim olmuştür ve kocası onun sözünden çıkmamıştır. Ronnel ile olan evliliğinden Robin, Laena, Jocelyn ve Joy adında dört çocuğu olur. Yedi çocuk doğurduğu için, Yedinin her biri için doğurduğunu söyler.

Ronnel'ın ölümünden kısa bir süre sonra Elaena aşk evliliği yapar ve bu sefer eşini kendisi seçer. Elaena, Kraliçe Mariah Martell'in Dornelu hane halkından olan Sör Michael Manwoody ile evlenir ve bu evliliği Kral Daeron tarafından desteklenir. Manwoody çeşitli nedenlerden dolayı Braavos'daki Demir Banka'ya gönderilmiş, bankacılarla anlaşmalar yapmış ve belgeler imzalamıştır. Manwoody'nin mührü belgelerde geçse de belgeyi yazan kişinin Elaena olduğu yazıdan belli olmuştur. Sör Michael'in yüksek zekalı ve öğrenmeyi seven bir adamdır, Elaena kocasının bu yönlerini sevse de aşık olmasının sebebi müziğe olan bağlılığı ve karısı için arp çalmasıdır. Manwoody öldüğünde Elaena kocası için büyük bir arp yaptırmış, elinde kılıç tutan bir şövalye büstünüde arpa ekletmiştir.

Mirası

Elaena'nın oğlu Viserys PlummDar Deniz'i geçen ve ejderhalar tarafından sevilen Ben Plumm'un atasıdır. Elaena'nın piç oğlu Jon oğlu için soyadını Longwaters yapmış ve çocukları ile torunları için soylu bir işim bırakmıştır, soyu halen Taç Toprakları'nda devam eder. Rennifer Longwaters, Kızıl Kale'de zincancı olarak çalışmaktadır ve sıklıkla kendisinin bir prensesin soyundan geldiğini söyler.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose