Elia Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Elia Martell
MartellHanesi.PNG
450px-Elia by elalendi-d6cxhnk.png
Karakter Bilgisi
Lakap Dorne'lu Elia
Unvan Prenses
Bağlılık Martell Hanesi
Targaryen Hanesi
Doğum FS 256 veya FS 257Güneş Mızrak
Ölüm FS 283Kral Toprakları
Rhaegar Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası(Bahsedildi)
Taht Oyunları(Bahsedildi)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Bahsedildi)
Kargaların Şöleni(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)
Prens Rhaegar Targaryen ile düğünü


Prenses Elia Nymeros Martell, Elia Martell ya da Dorne'un Elia'sı olarak da bilinir, Martell Hanesi'nden birDorne prensesiydi. Taç prensi Rhaegar Targaryen'la evliydi, ondan Rhaenys ve Aegon adında iki çocuğu vardı. Kral Toprakları Yağmalaması sırasında Gregor Clegane tarafından tecavüz edilip öldürüldü.

Karakter ve Görünüş

Elia söylenene göre güzel, ince, siyah gözlü ve düz göğüslüydü. Bir ay erken doğduğu için her zaman hassas bir sağlığı oldu ve bu yüzden çok fazla yolculuğa çıkamadı. Barristan Selmy'e göre Elia nazik, iyi ve zarif bir leydiydi ama aynı zamanda Elia hassas sağlığı yüzünden güçsüzdü. Yine Barristan'a göre Elia zeki ve kibardı.

Tarih

İlk Yılları

Elia Martell hüküm süren Dorne Prensesinin dördüncü çocuğu ve ilk kızıydı; aynı zamanda bebeklik döneminin atlatan ikinci çocuğuydu. Bir ay erken doğmuştu bu yüzden abisi Prens Doran öğrendiğinde yaşamasını beklememişti. Elia yaşadı ama bütün ömrü boyunca hassas bir sağlığı oldu. Gençliğinde aralarında yalnızca bir yıl olan kardeşi Oberyn'le çok yakındı.

Elia evlilik yaşına ulaştığında, o ve kardeşi Oberyn annesi eşliğinde Dorne'dan bazı taliplerini ziyaret etmek için yola çıktı. Kayan Yıldız, Arbor, Eski Şehir, Kalkan Adaları, Crakehall ve Casterly Kayası'nı ziyaret ettiler. Oberyn Elia'nın bütün talipleriyle dalga geçti. Eski Şehir'de Elia talipleri arasından en çok sevdiği Baelor Hightower'la tanıştı. Elia ve Oberyn'in yanında osurana kadar Elia ona yarı yarıya aşık olmuştu. Bu olaydan sonra Oberyn ona "Baelor Gaz Çıkaran" demeye başladı. Bundan sonra bir daha Elia çocuğun suratına gülmeden bakamadı.

Elia'nın annesi ikisinin de Rhaella Targaryen'a hizmet ettiği zamandan Joanna Lannister'ı tanıyordu. FS 273 yılında Eski Şehir'de kalırken Joanna'nın doğumda öldüğünü öğrenmelerine rağmen Martelller Casterly Kayası'na gittiler. Oberyn Martell annesinin Elia ya da kendisini Joanna'nın ikizlerinden, Jaime ve Cersei, biriyle evlendirmek istediğini düşünür. Çünkü gemilerinde asil doğumlu biri için hazırlanmış bir kamara bulunmaktaydı. Uygun zaman gelene kadar bekleyen Elia'nın annesi en sonunda evlilik konusunu Tywin Lannister'a açtı. İlk başta Cersei ve Oberyn arasında sonra da Elia ve Jaime arasında bir evlilik önerdi. Tywin iki evliliği de reddetti. Cersei'nin Rhaegar Targaryen'la evleneceğini söyledi ve yeni doğmuş oğlu Tyrion'ı evlilik için önerdi. Bu da Martelller tarafından hakaret olarak algılandı.

Elia Martell -Elia Fernandez© tarafından

Evlilik

Birkaç yıl sonra annesi Prens Rhaegar Targaryen'la olan evliliğini ayarladı. FS 279 yılının başlarında Elia ve Rhaegar nişanlandı. Bir yıl sonra FS 280 yılında Kral Toprakları'nda Yüce Baelor Septi'nde büyük bir törenle evlendiler. Evliliklerinden kısa bir süre sonra Ejderha Kayası'na taşındılar. FS 280 yılının sonlarında ilk çocukları Rhaenys doğdu. Bebek Kral Toprakları'nda Rhaegar'ın anne babasına sunulduğunda Kraliçe Rhaella hemen torununu sıcaklıkla kucaklarken, Kral Aerys torununa "Dornelu koktuğu" için dokunmayı reddetti. Rhaegar ve Elia'nın ikinci çocuğu Aegon yeni yıl FS 282 yaklaşırken doğdu.

Evlilikleri romantik olarak olmasa da mutlu gözüküyordu buna rağmen Elia'nın her zaman problemli olan sağlığı hassas kaldı. Elia Rhaenys'i doğurduktan sonra yarım yıl yataktan kalkamadı ve Aegon'u doğurmak onu neredeyse öldürüyordu. Aegon'un doğumundan sonra üstadlar bir daha çocuk doğuramayacağını söylediler.

Elia FS 281 yılında, yalancı bahar yılında, Harrenhal Turnuvası'na kocası Rhaegar ve kayın babası Aerys II Targaryen'la katıldı. Rhaegar turnuvayı kazandı ve Aşkın ve Güzelliğin Kraliçesi'ni seçmesi gerekiyordu. Ama karısını geçti ve Kışyarı'nın Lyanna Stark'ını taçlandırdı. Bu olaya Elia'nın tepkisi bilinmemektedir. Bir sonraki yılın başlangıcında Rhaegar karısını ve yeni doğmuş oğlunu Ejderha Kayası'nda bırakıp birkaç arkadaşıyla yola çıktı. Çok geçmeden Rhaegar Lyanna'yla birlikte kayboldu, ve bu olay Robert'ın İsyanı'na yol açan nedenlerden biri oldu. Rhaegar'ın küçük kardeşi Viserys Targaryen'a göre, Rhaegar basitçe evliliğiyle mutlu değildi. Viserys'e göre Rhaegar evliliğiyle mutlu olsaydı Elia'ya ihtiyaç duymazdı. George R. R. Martin Elia'nın Rhaegar'la olan ilişkisini "karışık" diye nitelendirdi.

Robert'ın İsyanı

Elia'nın abisi Doran Martell Elia'ya kötü davranılmasına sinirliydi bu yüzden savaşta Targaryen Hanesi'ne yardım gönderirken yavaş davrandı. Asilerle savaşmaya hazırlanırken Kral Aerys II Targaryen; Elia'nın amcası Lewyn Martell'e, Elia ve küçük çocuklarını elinde tuttuğunu hatırlatarak onu kabaca tehdit etti. Lewyn en sonunda Targaryenlara yardım için gönderilen on bin Dornelu askerin başına geçerek Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Elia'nın kocası Rhaegar'a eşlik etti. Üç Dişli Mızrak'ta hem Lewyn hem de Rhaegar öldü ama Kral Aerys Targaryen paranoyası yüzünden Lewyn'in savaş sırasında Rhaegar'a ihanet etmiş olması gerektiğine inandı. Sonuç olarak Elia ve çocuklarını olası bir Dorne ihanetine karşı Kral Toprakları'nda tuttu.

İsyanın çoğunluğunda Lannister Hanesi tarafsız kaldı, ama Üç Dişli Mızrak Savaşı'ndan sonra Tywin Lannister ve on iki bin Batılı asker başkente yaklaştı.

Rhaegar ve Elia'nın son vedası -Denkata5698 © tarafından

Kral Aerys onları dost sanma hatasına düşerek kapıları açtı. Onun yerine askerler Kral Robert adına şehri yağmalamaya başladılar. Daha sonra Sör Jaime Lannister Aerys'i öldürüşünün Çılgın Ateş Komplosu'nu engellemek için olduğunu hatırladı. Eddard Stark ve ordusu şehrin kapılarından girerken Gregor Clegane ve Amory Lorch Maegor'un Malikanesi'nin duvarlarını söküyordu. Elia'nın kızı Prenses Rhaenys kapı kırılır kırılmaz Amory Lorch tarafından öldürüldü. Amory Lorch çığlık atan küçük kızı babasının yatağının altından çekip aldı ve elli kez bıçakladı. Sör Gregor Clegane Elia'nın oğlu Aegon'u kafasını annesinin gözleri önünde duvarda patlattı. Ondan sonra Elia'ya tecavüz etti ve kafasını kırarak öldürdü.

Elia'nın Cinayetinin Sonuçları

Resmi tarihlere göre Prenses Rhaenys'i öldüren ya da Aegon'un kafasını duvarda patlatan ve Elia'yı öldürenin kim olduğu bilinmemektedir. Bazı söylentiler bunu Tywin'in Robert'ın tarafını tuttuğunu duyunca Aerys tarafından yaptırıldığını söylerken bazıları da Elia'nın çocuklarının kocasının düşmanlarının eline geçince neler olabileceğinden korkup kendisinin yaptığını söyler. Ama Tywin Lannister'a göre bu ölümler uzun bir tarafsızlıktan sonra Lannister Hanesi'nin davaya bağlı olduğunu göstermek için gerekliydi bu yüzden direkt kendisi bunun emrini vermişti. Tywin tecavüzlerle bir alakası olmadığını hatta Elia'nın tek başına bir değeri olmadığı için ölümünün gereksiz olduğunu iddia eder. Tywin yüksek ihtimalle Gregor Clegane'e emirleri verirken Elia'yı bağışlamasını söylemeyi unuttuğunu bu yüzden de Gregor Clegane muafiyeti bilmediği için Elia'yı da öldürdüğünü söyler. Elia'nın küçük kardeşi Oberyn Tywin'in kendi varisi için Elia'yı reddettikten sonra kendi kızı Cersei için düşündüğü taht varisi Rhaegar'la evlenmesinin intikamını almak için Elia ve çocuklarını öldürdüğüne inanır.

Elia ve çocuklarının ölümüyle Martelller çok sinirlendi. Oberyn Kral Aerys II Targaryen'ın yaşayan tek oğlu Viserys Targaryen için savaşa devam etmek istedi. Gizli mesajlar gönderildi ama yeni Kral Eli Jon Arryn Güneş Mızrak'a geldi, Prens Lewyn Martell'in bedenini teslim etti ve Prens Doran'la konuştu. Bu konuşmadan sonra bütün savaş konuşmaları kesildi. Ama Prens Doran Martell Elia ve çocuklarının kaderini öğrendiğinden beri Tywin Lannister'ın düşüşü için çalıştığını iddia eder.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kara Hücrelerde Varys Eddard Stark'a Dorne'da hala Prenses Elia ve çocukları için yas tutulduğunu söyler.

Elia Martell by LyaStark

Kılıçların Fırtınası

Jaime Elia'nın kocası Rhaegar'ı içeren bir kabus görür. Rhaegar Jaime'nin ölmüş Kral Muhafızları kardeşleri arasında durur ve soğuk bir ışıkla yanar, bir beyaz, bir kırmızı, bir siyah. Jaime'ye

Karımı ve çocuklarımı sana emanet etmiştim.

der. Jaime babasının onlara zarar vereceğini düşünmediğini söyleyerek cevap verir.

Prens Oberyn Martell Elia ve çocukları için adalet aramak için Kral Toprakları'na gelir. Tyrion Lannister Joffrey Baratheon'un ölümü için davaya çıktığında onun dövüşle yargılamadaki rakibinin Gregor Clegane olduğunu görünce fırsatı fark eder ve Tyrion'ın şampiyonu olur. Clegane'i ölümcül bir şekilde yaraladıktan sonra bir itiraf alır ama Gregor Oberyn'in savunmasını indirmesinden yararlanarak onu öldürür.

Kargaların Ziyafeti

Prens Doran Martell'in Targaryenları yeniden başa getirip kardeşi Oberyn'le birlikte Elia ve çocuklarının ölümünden sorumlu tuttuğu Tywin Lannister'dan intikam almak için gizlice planlar yaptığı ortaya çıkar.

Ejderhaların Dansı

Daenerys Targaryen Sör Barristan Selmy'e abisinin düğünü gördüğünü ve Rhaegar'ın aşk için mi görev için mi evlendiğini sorar. Barristan tereddüt eder ve

Prenses Elia iyi bir kadındı, majesteleri. Kibar ve zekiydi, nazik bir kalbi ve tatlı bir zekası vardı. Prensin onu çok sevdiğini biliyorum.

der.

Dany "sevmek" kelimesinin yoğunluk belirttiğini söyler ama Barristan evliliklerini olumlu olduğunu, Dany'nin kendi babası ve annesinin evlenirken birbirini sevmediğini söyler. Yedi Krallığın onların sevgi eksikliğinin bedelini oldukça fazla ödediğini söyler.

Jon Connington Elia'nın Rhaegar'ı hak etmediğini söyler. Sör Barristan Selmy Elia'nın görünümünün nedimelerden hiçbiriyle boy ölçüşemeyeceğini, Ashara Dayne'in yanında Dorne Prensesinin mutfak çalışanı gibi kalacağını söyler.

Elia Hakkında Alıntılar

Daenerys: Ama bu, ağabeyimin Lyanna Starkaşk ve güzellik kraliçesi olarak taçlandırdığı turnuvaydı. Prenses Elia oradaydı, kendi karısı, fakat ağabeyim tacı Stark kızına verdi ve daha sonra onu nişanlısından çaldı. Bunu nasıl yapabildi? Dornelu kadın ona çok mu kötü davranıyordu? Barristan: Ağabeyinizin kalbinde neler olabileceğini söylemek benim gibilere düşmez Majestleri. Prenses Elia iyi ve zarif bir leydiydi, fakat sağlığı her zaman hassastı.

-Daenerys Targaryen ve Barristan Selmy

İtiraf etmeliyim, korkunç bir katliamdı. Aslında Elia'nın zarar görmesine gerek yoktu, bu büsbütün saçmalıktı. Elia'nın kendi başına hiçbir kıymeti yoktu.

-Tywin Lannister Tyrion Lannister'a

Dağların bu tarafında pek adalet yok. Elia, Aegon ya da Rhaenys için hiç yoktu.

-Oberyn Martell

Ona tecavüz ettin. Onu katlettin. Onun çocuklarını öldürdün.

-Oberyn Martell Gregor Clegane'e

Eğer onun adını söylemeden ölürsen sör, yedi cehennemin her birinde peşinden gelirim.

-Oberyn Martell Gregor Clegane'e

Aerys'in, Lord Tywin'in kızını reddetmesinin ve adamın kızı yerine oğlunu almasının, sonra da kendi oğlunu siyah gözlü ve tahta göğüslü bir Dorne prensesiyle evlendirmesinin sebebi, delilik olmalıydı.

-Cersei Lannister

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum