Elissa Farman

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
545px-House Farman.svg.png
Elissa Farman
545px-House Farman.svg.png
Elissa Farman.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Alys Westhill
Leydi Westhill
Unvan Leydi
Bakirenin Süsü’nün Kaptanı
Gün Kovalayan’ın kaptanı
Bağlılık Farman Hanesi
Irk Batılı
Doğum FS FS 29
Kitap(lar) Ateş ve Kan (Bahsedildi)

Elissa Farman, Kral Jaehaerys 1 döneminde Farman Hanesi’nin bir üyesiydi.

Karakter ve Görünüş

Elissa enerjik biriydi. Elissa’nın mavi gözleri ve uzun sırma saçları vardı. Aliüstat Gyldayn onu “sivri zekalı ve daha da sivri dilli” olarak tarif eder. Elissa atları, köpekleri ve şahinleri severdi. İyi bir şarkıcı ve yetenekli bir okçuydu. Ama en çok sevdiği şey yelken açmaktı.

Tarih

Güzel Ada’nın Lordu Marq Farman’ın kızıydı. İki ağabeyi vardı: Franklyn ve Androw. Çocukken hakkında denizde karada geçirdiğinden daha fazla vakit geçirdiği söylenirdi. On dört yaşındayken kendi gemisiyle Güzel Ada etrafında yelken açtı. Yirmili yaşlarında Ayı Adası kadar kuzeye ve Arbor kadar güneye seyahat etti. Biri on iki, diğeri on altı yaşındayken olmak üzere iki defa nişanlandırıldı. Ama çocukların ikisini de korkuttu.

FS 49 yılında Güzel Ada’da ağabeyi Androw ve Prenses Rhaena Targaryen’in düğününe katıldı. Kısa bir sürede Prenses Rhaena’ya prensesin eski arkadaşları Alayne Royce ve Samantha Stokeworth kadar yakın oldu. Franklyn bu dört arkadaşa “Dört Başlı Canavar” lakabını taktı. Bu arkadaşlar sık sık Dreamfyre’a bindiler. Lord Farman’ın üstadı Smike, Rhaena’nın Androw’la Androw’u değil, Elissa’yı sevdiği için evlendiği yorumunda bulundu.

FS 50’de Marq öldüğünde Franklyn lord oldu ve Rhaena’ya, sözde Batıdaki Kraliçe’ye, Güzel Ada’dan gitmesini emretti. Elissa da gitmeye teşebbüs etti. Franklyn onunla rıhtımda yüzleşti ve ona evlenmek için Güzel Ada’da kalmasını emretti. Elissa onunla ağız dalaşı yaparak karşı koydu. Rhaena’nın eşlikçileri ile Lannis Limanı’ndan aldığı gemisi Bakirenin Süsü’yle yelken açtı.

Kısa süreliğine sırasıyla Casterly Kayası, Külizi, Castemere, Altın Dış, Yolcunun İstirahati ve Pembe Bakire Kalesi’nde kaldılar. Rhaena Ejderha Kayası’na yerleştiğinde onunla kalmaya başladı. Kısa sürede Rhaena’nın kızı Prenses Aerea ile (Elissa da Aerea da Ejderha Kayası’nda kalmaktan mutsuzdu) arkadaş oldu. Elissa sıklıkla genç prensesle birlikte batı kıyılarına geri dönmekten bahsetmeye başladı. Elissa, Lord Franklyn tarafından Güzel Ada’nın gelirlerinden faydalanmaktan men edilmişti. Bu yüzden Günbatımı Denizi’nde seyahat edebilecek gemi yapmak için Rhaena’dan parasal destekte bulunmasını rica etti. Rhaena bunu reddedince ikisinin arası açılmaya başladı.

FS 54’te Elissa ayrılmak için Rhaena’dan ricada bulundu. Rhaena taş gibi bir suratla ona izin verdi. Aerea Elissa’nın gidişine ağladı. Her iki Targaryen prensesi de Elissa’nın yolculuğunun nereye olacağını bilmiyordu. Elissa ayrılmadan önce Dreamfyre’ın kuluçkasından üç ejderha yumurtası çaldı. Önce Akintitaşı’na, sonra Pentos’a, oradan sonra da Alys Westhill kimliğiyle Braavos’a gitti. Orada yumurtaları Braavos’un Deniz Lordu’na sattı ve o parayla Gün Kovalayan’ı yaptırdı. Bu satış işlemi Targaryenler ve Deniz Lordu arasında skandala yol açtı. Rahip Barth kayıp yumurtaları incelemek için Braavos’a gitti. Deniz Lordu onlara yumurtaları vermeyi reddetti ama Demir Taht’ın Demir Banka’ya olan tüm borçlarını sildi.

Elissa küçüklüğünden beri Gün Batımı Denizi ötesinde keşfedilmemiş topraklar olduğuna inanırdı. Bu yüzden Eskişehir’de batıya gidecek yolculuğunda kendisine eşlik edecek bir mürettebat aramaya başladı. Arayışları sonucu Lord Donnel Hightower’a ulaştı. Onun torunları Sör Eustace ve Söz Norman gemileri Leydi Meredith ve Sonbahar Ayı’nı onun hizmetine sundu. Kral Jaehaerys Donnel’a Elissa’yı tutuklamasını emretti fakat Elissa’nın hızlı üç gemisi Donnel’ın peşlerinden gönderdiği on iki gemiden paçayı sıyırmayı başardı.

FS 59’da Sör Eustace Leydi Meredith ile Eskişehir’e döndüğünde, yıllarca güney batıya doğru gittiklerini ve bir fırtına sırasında Sör Norman ve gemisi Sonbahar Ayı’nı kaybettiklerini anlattı. Elissa’nın mürettebatı Leydi Meredith ile üç egzotik adada (Elissa onlara Aegon, Visenya ve Rhaenys isimlerini vermişti) gemileri kıyıya yanaştırmıştı. Eustace’in itirazlarına rağmen Elissa Gün Kovalayan ile batıya gitmeye devam etti ve bir daha ondan hiç haber alınamadı.

Yıllar sonra, Deniz Yılanı’nın ikinci seferi sırasında, Corlys Velaryon Asshai’de Gün Kovalayan olduğunu düşündüğü eski ve yıpranmış bir gemi gördü. Bundan yola çıkarak Elissa’nın batıya doğru giderek Essos’a ulaştığı düşünülmeye başlandı.

“Kraliçe gerçek aşkı Güzel Ada’da buldu. Ama Androw ile değil, onun kardeşi Elissa ile”

Smike’tan Hisar’a

“Onun rüyaları nehirlerle, rüzgârlı ovalarla, omuzlarında bulutlar olan yüksek dağlarla, güneşin içindeki yeşil adalarla, hiç kimsenin evcilleştirmediği tuhaf yaratıklarla, kimsenin tatmadığı acayip meyvelerle ve yabancı yıldızların altında parlayan altın sehirlerle doluydu.”

Gyldayn’in yazılarından