Eski Şehir

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Eski Şehir
Büyük Liman Kenti
Gkxrp.png
Konum Menzil,Westeros
Yönetim Hightower Hanesi
Din Yedi İnancı
Kurucu Hightower Hanesi
Önemli Yerler Hisar
Yüksekkule
Büyük Sept
Örgütler Üstatlar Konseyi
Kızıl Tapınak
Eski Şehir

Eski Şehir, Yedi Krallık’taki en büyük ikinci şehir ve anakaradan uzaktaki en eski şehirdir. Şehir kıtanın güneybatısında, Ballı Şarap Nehri’nin Fısıltılı Ses’e ve oradan da Batangüneş Denizi’nin ötesine döküldüğü yerde bulunmaktadır. Eski Şehir Yüksek Bahçe ’nin Tyrell Hanesi ’ne bağlı Hightower Hanesi tarafından yönetilmektedir. Ayrıca Hisar ’ın bulunduğu yer ve üstatların yuvasıdır. Büyük Sept ’in bulunduğu yer Yedi İnancı ’nın Westeros ’ta, Yüce Baelor Septi ’nin Kral’ın Şehri ’nde inşa edilmesinden önceki yayılış merkezidir.

Tarihi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde, Eski Şehir Targaryen fethinden önce Westeros’taki en büyük şehirdi. Şehir; İlk İnsanlar’ın soyundan gelen asil Hightower Hanedanlığı’nın tedbirli stratejileri sayesinde çok uzun süre ayakta kaldı.Andal ’lar geldiğinde savaşmak yerine onlara kapılarını açtılar ve Menzil ’in Kralları önünde diz çöktüler. Eski Şehir'in bölgedeki üstünlüğü üstatlar şehirde Hisar'ı kurduğunda ve Yedi İnancı burada Yıldızlı Septi inşa ettiğinde kesinleşti.Fatih Aegon 'un fethinin devam ettiği yıllarda, zamanın Yüksek Septon'u, Hightower'ların Aegon'un askerlerine karşı çıkmaması için yedi gün yedi gece oruç tuttu ve dua etti. Çünkü Aegon'un Eski Şehir'i yıkma teşebbüsünde bulunacağı ile ilgili bir önsezi görmüştü. Bu olaydan sonra Lord Hightower kapıları Aegon'a açtı ve askerlerle birlikte onu şehirde karşıladı.

Yapısal

Eski Şehir, Kral'ın Şehri'yle hemen hemen aynı büyüklükte ve kalabalıkta olmasına rağmen daha temiz, daha güzel ve daha verimlidir. Kral'ın Şehri Targaryen Hanedanlığı yönetiminin ilk yüzyılında çok hızlı bir şekilde inşa edilmişti. Bu hızlı gelişme şehir planlamasının dışına çıkılmasına, Bit Çukuru olarak bilinen, yoksul insanların yaşadığı çarpık ve derme çatma binaların olduğu bir bölge oluşmasına sebep oldu. Bu binaların çoğu düzensiz, çirkin ve pistir çünkü yerleşimciler yeni binalar yapmak için acele etmeleri gerekmediğini düşünürler. Karşılaştırma olursa Eski Şehir birkaç bin yılda ve nesilden nesile geçerken harikulade planlamalarla adım adım gelişti. Bu, Eski Şehir'in daha küçük olsa bile kendi başkentinden daha düzenli ve daha güzel olmasına sebep oldu. Eski Şehir; kaldırım taşlarında yapılan avare gezintilerle ve birçok tapınak ve sept bulundurmasıyla meşhurdur. Özgür Şehirler 'den ve Yaz Adaları 'ndan Yedi Krallık'a gelen birçok geminin kesişim noktasında olduğundan ve devasa bir limanı bulunduğundan dolayı her mevsim bir çok gemiye ev sahipliği yapmaktadır. Limana ve şehrin tamamına şehrin tam orta yerindeki Savaş Adası'nda yer alan alan yedi kenarlı,devasa bir deniz feneri hakimdir. 800 fit yükseklikteki bu yapı Sur'dan bile daha uzun olup Westeros'taki en uzun yapıdır. Yapı hem Hightower Hanedanlığı'nın merkezi hem de bir deniz feneridir.

Hdp4p.jpg

Son Olaylar

Kargaların Şöleni

Eski Şehir, Euron Greyjoy sahil boyunca akınlar düzenleyip, Kalkan Adalarını ve Arbor 'un bir kısmını ele geçirmesine ve Ballı Şarap'ı ablukaya almayı denemesine kadar Beş Kralın Savaşı 'ndan uzak durdu. Şehir limanına yapılan bir saldırı teşebbüsü şehir savunucuları tarafından engellendi fakat Eski Şehir hala Demir Adamlar'ın tehdidi altında.

Ejderhalarla Dans

Lord Kumandan Jon Snow, Samwell Tarly 'i iyi bir eğitim alması ve Kara Kale'nin yeni üstadı olması için güneye, Eski Şehir'e gönderdi.