Eski Dil

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Eski Dil, Westeros’a 12.000 yıl önce İlk İnsanlar tarafından getirilmiş bir dildir. Sert ve tınılı bir dildir. Orijinali Eski Dil olan kelimeler; kısa, açıklayıcı ve basittir. Bu dil Sur'un kuzeyi hariç tüm Westeros’ta unutulmuştur. Orada ise devler ve bazı yabanıllar tarafından konuşulmaktadır.

Dil

Bu insanların çoğu Sur’u bir kez bile görmedi ve daha fazlası tek kelime Yaygın Dil konuşamıyor, dedi Jon. Ama sorun değil, Mance Eski Dil biliyor hatta şarkı söylüyor. Sesi geceyi garip bir müzikle dolduruyor.

-Jon Kar

Eski Dil’de çok az kelime bilinmektedir. Bunlardan bazıları; hilekar anlamına gelen sygerrik, lord anlamına gelen magnar ve taş anlamına gelen skagos’tur. Mag Mar Tun Doh Weg, Yüce Mag için kullanılan ve beş ayrı kelimeden oluşan bir isimdir. Jon Eski Dili; sert, tınılı ve kaba olarak tanımlar.

Elbette çoğu yabanıl ismi de Eski Dil kökenlidir. Bunlar; Harma, Dalla, Val, Ygritte, Ryk, Ragwyle, Lenyl, Styr, Jarl, Grigg, Errok, Quort, Bodger, Del, Dan, Henk, Lenn, Tormund, Toregg, Torwyrd, Dormund, Dryn, Munda, Orell, Varamyr ve Alfyn ile Craster ve ailesinden Gilly, Dyah, Ferny, Nella...

Dil runik bir yazı şekline sahipti. Tıpkı Lord Yohn Royce’un zırhında yazan binlerce yıllık sihirli olduğu ve onu koruduğu kabul edilen yazılar gibi. Ayrıca Kış Kralları’nın taçlarında da İlk İnsanların runik yazıları bulunmaktaydı. Joramunun Borusu’nun üzerinde de bu yazılardan vardı fakat bu yazı türü hiçbir kitapta kullanılmamış. Bu yüzden Kahramanlar Çağı ve Uzun Geceye ait bilgilerimiz bunlardan binlerce yıl sonra yaşamış olan septonların yazdıklarıyla sınırlıdır.

Terimler