Eski Tanrılar

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Eski tanrılar sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Eski Tanrı'lar Ormanın Çocukları tarafından oluşturulmuş ve daha sonra İlk İnsanlar tarafından benimsenen ve hala Westeros'un kuzeyi, Boğaz ve Sur'un Ötesi'nde yaygın olarak inanılan bir dindir.

Tarihi

Eski Tanrılar ilk önce Ormanın Çocukları'nın tanrısı olsa da daha sonra İlk İnsanlar tarafından benimsenmiştir. Ağaçlar, taşlar, toprak kısacası doğadaki her şey tanrı olarak kabul edilir. Bu yüzden bu tanrılar adına tapınak inşa edilemez. İbadetler Tanrı Korusu denilen yerlerde veya bir yürek ağacının önünde yapılabilir. Yürek ağaçları genellikle üzerlerine yüzler oyulmuş şekildedir. Bu yüzler tahminlere göre Ormanın Çocukları tarafından oyulmuştur ve bu gözler sayesinde tanrılar insanları görebilmektedir. Westeros, Andallar tarafından işgal edilince Eski Tanrılar yerlerini yavaş yavaş Yedi'ye bıraktı çünkü Andallar İlk İnsanın tersine gelirken yanlarında bir din getirmişlerdi. Andallar tanrıların gözleri olduğuna inandıkları yürek ağaçlarını Boğaz'ın güneyindeki her yerde kestiler ve yaktılar. Ancak hiçbir Andal kralı Moat Cailin'i geçemeyince Yedi İnancı kuzeyde yayılamadı.

Yürek Ağacı'nda ki bir yüz

İbadet ve Rahipleri

İbadetler düzenli değildir ve sadece istendiğinde yapılabilir. Hiçbir zorunluluk yoktur ve ölümden sonra ne olacağı belli değildir. Ensest çok büyük bir günahtır ve asla bağışlanmaz. Piç çocuk sahibi olmak günah değildir ve misafirperverlik çok önemlidir. Bir misafir tuz ve ekmek istediğinde ve ev sahibide verdiğinde bu bir yemin sayılır ve bozulması çok büyük bir günahtır. Tapınakları olmadığı için rahipleri de yoktur ancak çok eski zamanlarda Yeşilgören olarakta bilinen kişiler peygamber yerine geçerdi ve büyülü kimselerdi. Ancak şu an çok az kişi Yeşilgören olarak görülür.Yürek Ağacı'ndaki gözlerden bakabilirler. Yeşilgören'ler geleceği görebilir, doğayla etkileşime geçebilir. Bu din için en kutsal yer Yüzler Adası olarak bilinen ve Tanrı Gözü gölünde bulunan adadır. Burada Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar arasında ki savaşı bitiren ve Pakt olarak ta bilinen antlaşma imzalanmıştır. Pakt imzalandıktan sonra Yeşil Adamlar adayı ve adadaki yürek ağaçlarını korumak için görevlendirilmiştir. Bazılarına göre burada hala Ormanın Çocukları yaşar. Ancak şu ana kada burası hakkında kesin bilgi verilmemiştir. Diğerleri'yle savaştan sonra Sur'un kuzeyine çekilen Ormanın Çocukları'ndan sonra bile hala sağlam olması bu inancın ne kadar çok oturduğunun bir göstergesidir.


İbadet Edilen Bölgeler