Euron Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kargagözün Arması.png
Euron Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Euron Greyjoy.jpg
Karakter Bilgisi
Tam isim Gri Kral'dan Beri İsminin Üçüncüsüyle Euron Greyjoy
Lakap Euron Kargagözü
Unvan Demir Adaların Kralı
Demir Adalar ve Kuzey Kralı
Tuz ve Kaya Kralı
Deniz Rüzgarının Oğlu
Pyke'nin Orakçısı
Sukunet'in Kaptanı
Doğum FS 256 ile FS 268 arası, Pyke
Kültür Demirdoğumlu
Aile
Hane Greyjoy Hanesi
Önceki Balon Greyjoy
Baba Lord Quellon Greyjoy
Anne Leydi Sunderly
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Kış Rüzgarları (Görüldü)
Oyuncu Pilou Asbæk
TV Sezon 6

Euron Greyjoy yada bilinen adıyla Kargagöz, Greyjoy Hanesi'nin bir üyesi ve Lord Balon Greyjoy'un en büyük erkek kardeşidir. Tv dizisinde Pilou Asbæk tarafından canlandırılır.

Euron Sukunet isimli geminin kaptanıdır, tayfanın tamamının dili kesildiği için gemide ses çıkmaz. Euron'un kişisel arması gri zemin üzerine iki karga tarafından desteklenen siyah bir demir tacın altındaki kırmızı gözdür.

Mathia Arkoniel Euronkargagöz.jpg

Görünüm ve Kişiliği

Euron siyah saçlı, koyu sakallı, soluk ve yakışıklıdır. Sol gözünün üstüne bir yama takmıştır ve bu nedenle Kargagöz olarak anılır. Yeğeni Theon Greyjoy'a göre yama kötü niyetle parlayan kara gözünü saklar. Sağ gözü kadar yaz aylarındaki gökyüzü kadar mavidir ve gülen göz olarak kabul edilir. Ayrıca Akşam Gölgesi içmesi nedeniyle dudakları soluk mavi renktedir.

Euron'un çılgınlığı öngörülemez bir adamdır, zihin oyunları oynamaktan dolayı mutluluk duyar ve çevresindeki herkesi psikolojik savaşa sokar. Bu nedenle kardeşleri tarafından nefret edilir. Yetenekli bir savaşçı ve manipülatördür ayrıca kurnaz, açıkgöz ve acımasızdır.

Tehlikeli ve eğlenceli doğasına rağmen Euron insanları hizmetine alma konusunda çok az sorun yaşar, çoğu demirdoğumlu kaptan aslan payını kendisine alırken Euron neredeyse kendisine hiçbir şey almaz.

Geçmişi

Euron ve iki kardeşi Balon ile Victarion babaları Lord Quellon Greyjoy'u Robert'ın İsyanı'na katılmaya ikna ederler ve savaşın sonlarına doğru Menzil'ebir baskın düzenlerler. Quellon Mander'deki savaşta öldükten sonra yeni Lord Balon kardeşleriyle Demir Adalar'a geri döner.

Greyjoy İsyanı başlangıcında Euron Lannis Limanı'na doğru yola çıkma ve Lannister donanmasını yok etmek için bir plan hazırlar. Euron kardeşi Victarion tarafından komuta edilen Demir Donanma'yla planını uygular ve Batı Toprakları'nın tüm deniz gücünü başarıyla yok eder.

Savaştan bir süre sonra FS 297'de Euron, Victarion'un Tuz Karısı'nı baştan çıkarır veya tecavüz eder. Bu nedenle Lord Balon Greyjoy ceza olarak Euron'a kendisi hayatta iken bir daha Demir Adalar'a ayak basmamasını emreder. Victarion ise Euron'u öldürmek ister, akraba katili olmayı ise önemsemez. Euron'un birçok piç çocuğu vardır ama hiçbirini önemsemez ve saygı duymaz. Çocuklardan biri on yaşındadır, saçları yün gibidir ve cildi çamur rengidir.

Sürgün edildiğinden beridir gemisi Sukunet ile yelken açmış ve bilinen bütün dünyayı talan edip tecavüz etmiştir. Euron, Asshai'ye gittiğini, Tüten Deniz'e yelken aldığını ve hatta Valyria kalıntılarını gördüğünü iddia eder. Ayrıca bir zamanlar Myr'li sihirbazların açamadığı bir ejderha yumurtasına sahip olduğu ancak sinirli bir ruh halindeyken denize attığını iddia eder.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Theon Greyjoy Pyke'a döndüğü zaman amcası Euron'un gemisi Sukunet'in Lord Limanı'nda ki filoda olmadığını görür.

Falia Çiçek ve Euron

Kılıçların Fırtınası

Myraham kaptanı aracılığıyla Demir Adalar'dan Robb Stark'a gelen haberlere göre Euron Greyjoy ağabeyi Demir Adalar ve Kuzey Kralı Balon'un ölümü üzerine Pyke'a geri dönmüş ve Deniztaşı Tahtı'nda hak iddia etmiştir. Lord Sawane Botley iddiaya itiraz etmiş ve Euron tarafından deniz suyu dolu bir fıçının içinde boğulmuştur.

Kargaların Ziyafeti

Aeron Greyjoy'a kardeşi Euron'un Balon'un ölümünden bir gün sonra Demir Adalar'a döndüğü haber verilir. Dönüş zamanı bazıları tarafından garip bulunur. Euron sürgün sırasında aralarında Valyria'nın korkulan kalıntılarıda olmak üzere dünyanın birçok bölgesine yolculuk yapmış ve Demirdoğumlu'ların övgüsünü kazanmıştır. Yarı resmi kaynaklara göre varalarında Pyat Pree'nin de olduğu dört Qarth büyücüsü tarafından yakalanmış ve rehin olarak tutulmuştur ayrıca ejder borusunuda ele geçirmişlerdir.

Aeron Greyjoy tarafından Eski Wyk'te Kral Şurası için çağrıldığında Euron ejderhaları kullanarak diyarı kendi iradesine sokacağını iddia etmiş ve Westeros'un fatihi olacağını vaat etmiştir. Aeron Euros'u tanrısız bir adam görmüş ancak yiğeni Asha, kardeşi Victarion ve diğer kral adaylarını geçen Euron kral olmuştur. Lord Baelor Blacktyde Euron'u kral olarak kabul etmediğinde lordu öldürüp samur pelerinini ödül olarak alır.

Euron Menzil'e baskın yapmaya başlar ve aldığı esirleri Essos'a köle olarak satar. Kalkan Adaları Savaşı'ndan zaferle ayrılmalarından sonra Euron Meşe Kalkan Kalesi'nde ziyafet düzenler ve sir alınmış Lord Humfrey Hewett'i yanına oturtur. Kargagöz Humfrey'in kızları ve torunlarını muzaffer ordusuna yiyecek ve içecek servisi yapmaya zorlar. Euron Humfrey'in piç kızı Falia Çiçek'i tuz karısı olarak alır ve yeni eşi soylu kadınların çıplak bir şekilde servis yapmasını önerince Euron kadınlara bunu emreder.

250px-Zippo514 Kingsmoot Euron Greyjoy.jpg

Euron aldığı toprakları ve unvanları emrindeki çeşitli adamlara dağıtır böylece olası rakiplerini dahada zayıflatır. Ancak Lord Rodrik Harlaw bu şekilde ikramların yapılmasının ardından hiçbir Demirdoğumlu'nun ejderha arama gibi riskli bir iş yapmayacağını ve Demirdoğumluların ziyafetlere bağlandıkları için baskın yapmayı başaramadıklarından bahseder. Bunun üzerine Euron, Daenerys Targaryen ve ejderhalarını bulmak, kendi adına evlenme teklifi etmek üzere Demir Donanma ile beraber kardeşi Victarion'u gönderir.

Ejderhalarla Dans

Euron hala Demir Adalar ve Kuzey Kralı unvanını kullanır. Victarion'a Ejderha Borusu'nu, Meereen'e götürmesi için verir. Kırmızı rahip Moqorro, boruyu üfleyenlerin öleceğini söylediğinde Victarion, Euron'un hediyeleri zehirlidir. diye tekrar hatırlar.

Kış Rüzgarları

Euron Kral Şurası'ndan sonra Aeron Buharsaçlı'yı yakalar. Aeron'u Akşam Gölgesi içmeye zorlar. Aeron Euron'u Deniztaşı Tahtı'nda kanlı gözlerini açmış şekilde görür ve sonra Euron'u Demir Taht'ta oturur halde görür ve yanında bir kadın vardır. Euron Harlon'u, Robin'i ve Balon'u öldürdüğünü itiraf eder. Aeron Redwyne Donanması ve Hightower Hanesi'nin gemilerine karşı hareket etmeden önce Euron'un Valyrian Çeliği'nden zırhını giydiğini görür. Aeron Sukunet'in pruvasına bağlanmadan önce hamile ancak dili kesilmiş olan Falia Çiçek'de yanına bağlanır.

Euron Kargagöz Greyjoy.jpg

Alıntılar

Tanrısız mı? Ah Aeron, ben bu güne kadar yelken açmış adamların en dindarıyım! Sen tek tanrıya hizmet ediyorsun Buharsaçlı, ama ben on bin tanrıya hizmet ettim. Ib'den Asshai'ye kadar bütün insanlar, ne zaman yelkenlerimi görseler dua ediyorlar.

Euron'dan Aeron Greyjoy'a

Biz Demirdoğumlu'yuz ve bir zamanlar fatihtik. Dalgaların sesinin duyuduğu her yerde bizim hükmümüz geçerdi. Kardeşim , soğuk ve kasvetli Kuzey'le mutlu olmanızı istiyor, yeğenim daha da azıyla... lakin ben size Lannis Limanı'nı vereceğim. Yüksek Bahçe'yi. Arbor'u. Eski Şehir'i. Nehir Toprakları'nı ve Menzil'i. Kral Ormanı'nı, Yağmur Ormanı'nı, Dorne'u ve Hudutları. Ay Dağları'nı ve Arryn Vadisi'ni. Tarth'ı ve Basamaktaşı'nı. Hepsini alalım derim! Westeros'u alalım derim!

Euron'un Kral Şurası'nda yaptığı konuşmadan

Fırtına benim lordum. İlk fırtına ve son fırtına.

Euron'dan Rodrik Harlaw'a

Belki de uçabiliriz. Hepimiz. Yüksek bir kaleden aşağı atlamadığımız sürece nasıl bilebiliriz? İnsan, atlamaya cesaret edemediği sürece, gerçekte neler yapabileceğini asla bilemez.

Euron'dan Victarion Greyjoy'a

Euron by mattolsonart.png

Euron Hakkında Söylenenler

LordBalon'un en büyük erkek kardşei Eski Kanun'dan asla vazgeçmemişti. Siyah yelkenli gemisi Sukunet, Ibben'den Asshai'ye kadar bütün limanlarda kara bir şöhrete sahipti.

Theon Greyjoy'un düşünceleri

Ölmüş olabilir ve ölmediyse de denizde o kadar uzun zaman gerçirdi ki artık adaların yabancısı sayılır. Demirdoğumlu'lar, Deniztaşı Tahtı'na bir yabancıyı asla oturtmaz.

Esgred 'den Theon Greyjoy'a

Eğer Theon'un Euron Greyjoy'la ilgili söylediklerinin yarısı doğruysa, o adam hiç kimsenin aklındaki kral figürü değil.

Robb Stark'dan sancaktarlarına

Balon deliydi, Aeron daha deli ve Euron hepsinin en delisi.

Baelor Blacktyde'dan Victarion Greyjoy'a

Euron'un hediyeleri zehirlidir.

Victarion Greyjoy'un düşünceleri

Kargagöz'e akraba katili olmaktan korktuğunu söyle ve Kargagöz bunun tersini kanıtlamak için kendi oğullarından birini öldürsün.

Asha Greyjoy'dan Tristifer Botley'e

Moqorro: Başkaları da Daenerys'i arıyor.

Tyrion: Alevlerinde, başkaları dediğin insanları da gördün mü ?

Moqorro: Sadece gölgelerini. En çok da birini. Kan denizinde yol alan, bir tek siyah gözü ve on uzun kolu olan uzun boylu ve çarpık bir yaratık.

Moqorro'dan Tyrion Lannister'a

Aile

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon