Fırtına Burnu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Fırtına Burnu
Kale
Fırtına burnu.jpg
Konum Fırtına Toprakları
Yönetim Durrendon Hanesi (Eskiden)
Baratheon Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı
Kurucu Durran

Fırtına Burnu, Yedi Krallık’taki en güçlü kalelerden biridir. Baratheon Hanesi’nin yerleşimidir, binlerce yıl önce de Fırtına Kralları'nın meskeni olmuştur. Söylenene göre kale duvarları büyülere karşı korunaklıdır.

Özellikler

Fırtına Burnu, Yedi Krallık’taki en güçlü kalelerden biridir. Kalenin etrafı güçlü dış siperlerle çevrilidir, yüz feet yüksekliğinde ve en ince bölgesinde kırk feet, deniz kenarında ise seksen feet kalınlığındadır. Taş ve kum iç çekirdeğiyle taşlar çift yönlü olarak birleşirler. Duvar pürüzsüz ve eğimlidir, taşlar mükemmel yerleştirilmiştir. Öyle ki rüzgarın girebileceği hiç biryer yoktur. Deniz kenarı, denizden 150 feet yukarıdadır. Kale korkonç siperlerle çevrelenmiş çok büyük silindir bir kuleden oluşur, bu kule düşmana gökyüzüne tek büyük bir çivili bir şekilde meydan okuyor hissi verir. Bu kule tahıl ambarı, silahhane, kışlalar, yemek salonu ve daha önceleri lordun yatak odasını içerebilecek kadar geniştir. Burasının taşları büyüyle örülmüştür. Kalenin deniz yamacında büyük beyaz uçurum bulunur, burada kalenin altına çıkan mağara şeklinde sulak ve yasaklanmış bir geçit bulunur.

Fırtına Toprakları ve Fırtına Burnu
Fırtına Toprakları ve Fırtına Burnu
Fırtına Burnu
Fırtına Toprakları ve Fırtına Burnu

Tarihi

Fırtına Burnu diye anılan bu kudretli kale, Gemi Kıran Körfezi’nin korkunç havasıyla yüzleşmesine rağmen yüzyıllardır ayaktadır. Efsaneye göre, Deniz Tanrısı ve Rüzgâr Tanrıçası’nın denizkızı Elenei ile ilk Fırtına Kralı Durran’ın düğününü tanrıların mahvetmesi ve ailesini ve konuklarını öldürmeleri üzerine Durran tanrılara savaş ilan etmiştir. Körfezi her biri birbirinden büyük altı kale dikmiştir ve hepsi kısa bir süre sonra yıkılmıştır. En sonunda Fırtına Burnu Kalesi’ni inşa etmiştir. Kalenin yapımında “Ormanın Çocukları”’ndan yardım alarak duvarların yapımında büyü kullanıldığına inanılır. Diğer bir düşünce ise genç Mimar Brandon Stark’ın kalenin yapımıyla ilgili Durran’a fikir verdiğidir. Ancak gerçek bilinmemektedir.Fırtına Burnu’nun ne derece kudretli bir kale olduğu ispatlanmıştır. Tarih boyunca ne bir kuşatmadan, ne de fırtınalardan dolayı yıkılmamıştır. Son Fırtına Kralı Kibirli Argilac Fatih Aegon’un Fetih Savaşı’nda Orys Baratheon’la meydan savaşında karşılaşmak için etkileyici savunmasını terk etmiştir ve sonucunda yenilmiştir. Robert'ın İsyanı boyunca Mace Tyrell kalenin kara yollarını, Paxter Redwyne ise Arbor donanmasıyla deniz yolunu tutarak bir yıl boyunca kaleyi kuşatmışlardır. Kale savunmasını yöneten Stannis Baratheon kaleyi reddederek kalede kaldı, erzakı kalmayınca kalede fare yiyerek hayatta kaldılar. Davos Seaworth isimli bir kaçakçı deniz yolundan kaleye soğan getirerek kuşatmanın dayanmasına yardım etmiştir. Robert Baratheon’un kral olmasının ardından kale en genç kardeşi Renly Baratheon’a verilmiştir. Stannis ise fethettiği Ejderha Kayası’nın lordu olmuştur. Renly Baratheon küçük konseyde yasaların efendisi olduğu için kaleyi Cortnay Penrose yönetir.

Durran ve Elenei.jpeg

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı boyunca Fırtına Burnu’na yeminli lordlar Demir Taht’ı alması için büyük bir güçle Renly’nin yanında yeralmıştır. Renly’nin ölümünün ardından Stannis Baratheon kale kumandanı Cortnay Penrose’un kaleyi ve Robert’in piçi Edric Fırtına’yı teslim etmesini istemiştir. Melisandre eski kaçakçı Davos Seaworth ile kalenin altında, Penrose’u öldürmesi için bir gölge suikastçı doğurmuştur. Melisandre’nin Penrose’u öldürmesi için doğurduğu gölge suikastçının kalenin içinde doğması gerekiyordu, çünkü kalenin sihirle örüldüğünü düşünüyordu. Vekil lord Elwood Meadows kaleyi Stannis’e teslim etmiştir. Stannis yeni kale kumandanı olarak Gilbert Farring’i seçmiştir ve ikinci amcası Sör Lomas Estermont’a vermiştir. Stannis Kral Toprakları’na hareket etmeden önce tanrı ormanını ışığın tanrısı şerefine yakmıştır.

Fırtına burnu 1.jpg

Kargaların Ziyafeti

Savaştan sonra kale Mace Tyrell’in güçlü ordusu tarafından tekrar kuşatılmıştır, ama kuşatma başlayalı daha birkaç hafta olmuşken kızının inanç tarafından tutuklandığını duyunca alelacele Kral Toprakları’na dönmüştür. Kuşatma devam etmesine rağmen kale kumandan kaleyi Stannis lehine tutmaya devam eder.

Ejderhalarla Dans

Altın Grup saldırılarını Fırtına Burnu’ndan başlatmak niyetindedir.