Fırtına Burnu Kuşatması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Fırtına Burnu Kuşatması
Fırtına Burnu Kuşatması.jpg
Tarih FS 282-283
Yer Fırtına Burnu, Fırtına Toprakları
Sonuç Baratheon zaferi
Taraflar
Baratheon Hanesi
Stark Hanesi (sonlarına doğru)
Tyrell Hanesi
Kumandanlar
Stannis Baratheon
Lord Eddard Stark
Lord Mace Tyrell
Lord Paxter Redwyne
Lord Mathis Rowan
Güçler
Fırtına Burnu garnizonu Menzil ordusu
Redwyne Donanması
Kayıplar
bilinmiyor
bilinmiyor, olsa bile önemsiz

Fırtına Burnu Kuşatması, Robert'ın İsyanı'nın sonlarına doğru meydana geldi. Lord Mace Tyrell ve kuvvetlerinin çoğu, yılın büyük bir kısmında Stannis Baratheon tarafından tutulan Fırtına Burnu'nu kuşattılar. Kuşatma, Lord Eddard Stark'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı ve Kral Toprakları'nın Yağmalanması'ndan sonra bölgeye gelmesiyle kalktı.

Başlangıç

Fırtına Burnu Lordu Robert Baratheon, Yaz Kalesi Savaşları'ndan sonra Fırtına Toprakları'nın çoğunluğunun desteğini aldı. Fırtına Burnu'nu tutmak için genç kardeşi Stannis'i ve ufak bir garnizonu bıraktı. Robert Ashford Savaşı'nda Lord Randyll Tarly tarafından mağlup edildikten sonra, Robert'ı gücünün ana kaynağından uzaklaştırdı. Böylece Tyrell ordusu Fırtına Burnu'na doğru gitme ve kuşatmayı başlatma imkanı buldu. Kalenin ambarları bir savaş beklenmediği için yarı doluydu.

Kuşatma

Kale kuşatma altındayken, Davos kuşatma hattını geçerek kaleye erzak getirmeyi başardı.

Lord Mace Tyrell, Menzil ordusuyla Fırtına Burnu'nun kapılarına dayandı. Bu sırada Lord Paxter Redwyne, Arbor'dan gelen Redwyne Donanması ile Gemikıran Koyu'nu ticarete kapattı, bunu yaparak özellikle Fırtına Burnu'na yardım gelmesini engelledi. Kuşatma yılın büyük bir kısmında devam etti, bu sırada garnizon atları, köpekleri ve kedileri yedi ve neredeyse kendi ölülerini yemekle karşı karşıya kaldılar. Donal Noye, bir balta yarası iltihaplandıktan sonra bir kolunu kaybetti. Bu sırada, Mace ve Paxter ve Lord Mathis Rowan gibi sancaktarları, duvarların dibinde ziyafet verdi.

Bu disiplinli savunma bir kez ihlal edildi, Fırtına Burnu'nun silah ustası Sör Gawen Wylde ve üç şövalye, kalenin yan kapılarından çıkıp teslim olmaya çalışırken yakalandı. Stannis onları Tyrell ordusuna mancınıkla fırlatmayı düşündü. Ama Üstat Cressen Stannis'i adamları hapsetmeye ikna etti. Çünkü garnizon yemekler tükenince onları yemek zorunda kalabilirdi. En sonunda Gawen kuşatma sırasında hücresinde öldü.

Kötü şöhretli kaçakçı Davos, Redwyne Donanmasının hatlarından geçerek garnizon için soğan ve taze balık yüklü bir gemiyle Fırtına Burnu'na girdi. Bu yemek, Lord Eddard Stark'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı ve Kral Toprakları'nın Yağmalanması'ndan sonra gelip kuşatmayı kırmasına dek garnizonun hayatta kalması için yeterli oldu. Kral Aerys II Targaryen'ın ölmesi ve hayatta kalan Targaryenlar'ın Ejderha Kayası'na kaçmasıyla, Eddard ve isyancılar savaş alanına gelir gelmez Mace sancaklarını indirdi.

Stannis kaleyi başarıyla tuttu ve Tyrell ordusunun, Üç Dişli Mızrak Savaşı'nın başlangıcında sayıca üstün olan Rhaegar Targaryen'ın ordusuna katılmasına engel olarak isyana katkıda bulundu.

Sonrası

Lord Mace Tyrell sancaklarını indirdikten sonra, Stannis Baratheon yeni kral abisi Robert I tarafından yeni bir donanma kurup Ejderha Kayası'na saldırması emredildi. Menzil'deki lordların çoğunluğu ve şövalyeler, daha sonra savaştaki rollerinden dolayı Robert tarafından affedildi.

Stannis, Davos Seaworth'ü garnizona yardım ettiği için şövalyelik, bir kale, topraklar ve bizzat kendisi tarafından yönetilecek Kara Betha adında bir kadırga, daha sonra da en büyük oğulları tarafından yönetilecek iki kadırgayla daha ödüllendirilir. Ancak Stannis, geçmişte yaptığı kaçakçılık işlerinden dolayı, Davos'un sol elindeki parmakların ilk eklemlerini bizzat keser. Daha sonra küçük oğlu Devan, Stannis tarafından yaver olarak alınır.

Bir kolunu kaybettikten sonra, demirci Donal Noye, Fırtına Burnu'nu Gece Nöbetçileri'ne katılmak üzere terkeder. Yeşil Kaya'ya bir ziyareti sırasında, Kral Robert kocasını ve babasını kuşatma sırasında kaybetmiş dul bir Estermont kuzeniyle yatar.

Alıntılar

Üstat Cressen sonunda ölülerimizi yemek zorunda kalabileceğimizi ve taze eti ziyan etmenin bir kazanç sağlamayacağını söylemişti. Soğan Şövalyesi sayesinde ölülerimizi yiyecek raddeye gelmedik ama yiyebilirdik de.

- Renly Baratheon, Mathis Rowan'a.