Fırtına Burnu Kuşatması (299)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Fırtına Burnu Kuşatması (299)
Tarih FS 299
Yer Fırtına Burnu ve Fırtına Toprakları
Sonuç Stannis Baratheon zaferi
Taraflar
Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi Fırtına Burnu-Baratheon Hanesi
Kumandanlar
Kral Stannis Baratheon
Sör Davos Seaworth
Renly Baratheon
Sör Cortnay Penrose
Sör Loras Tyrell
Lord Randyll Tarly
Lord Mathis Rowan
Güçler
5000
Gölge Suikastçi
20,000 atlı asker Fırtına Burnu garnizonu
Kayıplar
yok 16,000 asker taraf değiştirdi
Renly Baratheon
Sör Cortnay Penrose
Robar Royce
Emmon Cuy

Fırtına Burnu Kuşatması Beş Kralın Savaşı'nda bir kralın kısa zamanda öldüğü bir kuşatmadır. Bu kuşatma direkt olarak daha geniş çaplı bir savaş olan Karasu Savaşı'na sebep vermiştir.

Başlangıç

Ejderha Kayası

Stannis Baratheon kralın Küçük Konsey'inin ilk üyelerinden biridir, Kral Robert Baratheon'un çocuklarının soyuna dair şüphesi vardır ve çocuklarının Kraliçe Cersei Lannister ve Jaime Lannister arasındaki ensest ilişkiden doğduğunu keşfeder. Şüphelerinin doğrultusunda kanıt toplamayı umar bunun doğrultusunda Robert'ın en eski ve güvendiği arkadaşı Kral Eli Jon Arryn'i ikna etmeyi umar. Jon'un esrarengiz ölümünün üzerine Stannis Ejderha Kayası'na yelken açar. Stannis bütün gücünü toplar ve Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi'nin temellerini atar. Stannis limanları kapatır, denizde güç kazanmaya başlar, kiralık gemiler alır ve Özgür Şehirler'den korsanlar tutarak gücünü arttırır. Donanma Başı olduğu için Stannis'in zaten önemli bir deniz gücü vardır. Ama Ejderha Kayası'nı çevreleyen kayalık ve volkanik adalardaki nüfusun seyrek olması yeterine güç elde etmeden adadan ayrılması Demir Taht'ı kontrol eden Lannister Hanesi'ne karşı açıkça bir risk taşıyordu.Robert'ın ölümünden sonra Joffrey Baratheon kral olur, Stannis Yedi Krallık'a tahtın gerçek varisinin kendisi olduğuna, Joffrey'nin ve kardeşlerinin ensest ürünü olduğu ve Robert'ın en büyük kardeşi olduğundan tacın kendisine ait olduğuna dair mektup yollamıştır. Ancak Stannis'in bu iddialarının üzerine herhangi bir soylu aile katılmamış ve çocukların ensest olduğu meyhane dedikodusundan öteye gidememiştir.

Renly ile Savaşmak

Stannis'in kuzgunları yola çıkmadan önce Renly çoktan Kral Toprakları'ndan Yüksek Bahçe'ye ayak basmıştı. Renly, Lord Mace Tyrell'in kızı Margaery Tyrell ile evlendiği yerde kendini kral ilan etmiştir. Stannis için bu bariz bir ihanettir. Dahası, Stannis Fırtına Toprakları'nın sahipliği konusunda Renly ile karşı karşıya kalması onu çileden çıkarıyordu. Her şeye rağmen Stannis Baratheon, Baratheon Hanesi'nin en büyük oğlu olduğu için Baratheonların atalarından kalma Fırtına Burnu üzerinde hak ilan etmesini kolaylaştırıyordu.

Kuşatma

Kralı Öldürmek

Stannis, Fırtına Burnu'na yelken açar ve orayı müthiş donanma gücüyle etrafı sarar. Renly ağabeyine ordusuyla arkadan saldırmak yerine kamp yaptığı Acı Köprü'de piyadelerinden ayrılarak bütün lordları ve şövalyeleriyle Fırtına Burnu'na at sürdü. Görüşme sırasında Renly ağabeyine şeftali sundu. Stannis ve Renly birbirlerine tehditte bulundular ancak şafak zamanı savaşma konusunda mutabakata vardılar. Ancak savaşın yerini Gölge Suikastçi aldı ve Renly'i çadırında katletti. Öfkeli Sör Loras Tyrell Renly'i koruyamadıkları için Sör Emmon Cuy ve Sör Robar Royce'u öldürür. Brienne Tarth Catelyn Stark ile kaçtığı için Loras Brienne'i Renly'nin ölümünden sorumlu tuttu.

Garnizon

Renly'nin ölümü üzerine süvarilerin beşte dördü Stannis'in tarafına geçti. Bunlardan ilki Stannis'in karısı Selyse Florent'in amcası Lord Alester Florent olmuştur. Sonunda, bütün fırtına lordları ve birkaç menzil lordu Stannis'in davasına katılır. Ancak bazı nüfuzlu soylular örneğin Sör Loras Tyrell, Lord Mathis Rowan, Lord Randyll Tarly ve Lord Arwyn Oakheart Stannis'e katılmayı reddetmişlerdir. Sör Cortnay Penrose (Renly'nin Fırtına Burnu'ndaki kale muhafızı) kaleyi muhafaza etmeye devam etmiş ve teslim olmamıştır. Görüşme sırasında duvarların altında Cortnay, Stannis'in şampiyonuyla teke tek düello teklifinde bulunur fakat bu teklif kral tarafından reddedilmiştir. Stannis, Robert'ın piçi Edric Fırtına'yı ister ancak Cortnay onu salmayı reddeder. Sör Cortnay Penrose'u baskı altına almak için kaleye zorla girmek, babasını öldürmek gibi birkaç öneri sunuldu. Stannis bu tekliflerin hepsini reddetti. Bunun yerine Sör Davos Seaworth'dan Melisandre'yi kalenin alt tarafına gizlice sokmasını istedi. Kalenin altındaki mağarada Davos, Melisandre'nin bir gölge doğurduğuna şahit oldu ayrıca Renly'nin de katilinin bu yaratık olduğunu anladı ve Sör Cortnay Penrose da gölge tarafından öldürüldü. R'hllor'a adak olarak Tanrıkorusu'nun yakılmasından sonra Stannis Kral Toprakları'na yani kuzeye doğru yürümeye başladı.

Kayıplar

Sonuç

Fırtına Burnu'nun düşmesinden sonra, Stannis Kral Toprakları'na çıkarma yapmak için yeterli adamı toplar. Renly'nin ölüm haberi Acı Köprü'ye ulaştığında aradaki savaş bitmiş, Stannis'e destek verenler Stannis'i takip eder geriye kalanlar Mace Tyrell'e katılır katılmaz Mace bir sonraki hamlesini planlamaya başlar. Lord Randyll Tarly, Renly'nin hazinesine el koyar ve ölürken giydiği zırhı Florentlerle birlikte Stannis'e yollamıştır. Bu sırada Mace Tyrell oğulları ve sancaktarları ile birlikte kimin tarafına geçecekleri hakkında fikir yürütürler. Bu arada Menzil askerleri Lannister Hanesi ile müttefiklik teklifinde bulunan Petyr Baelish'i ziyarete kabul ettiler. Tyreller Kral Toprakları'na doğru ordusuyla hareket eden Tywin Lannister'a katılırlar.

Alıntılar

Majesteleri, Ben burada savaşa ihtiyacımızın olmadığını görüyorum. Kale güçlü ve garnizon sağlamlaştırılmış. Sör Cortnay Penrose onurlu bir kumandan ve kalede gedik açmak için bir mancınıkları yok. Bırakın Lord Stannis kaleyi kuşatsın. Bundan haz almayacaktır ve o soğukta dururken ve aç kalırken biz de Kral Toprakları'na yürüyelim.

- Mathis Rowan'dan Renly Baratheon'a

Fırtınanızı üstünüzde getirin lordum eğer yaparsanız, bu kalenin adı.

- Cortnay Penrose'dan Stannis Baratheon'a