Fırtına Burnu Kuşatması (300)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Fırtına Burnu Kuşatması
Tarih FS 300
Yer Fırtına Burnu
Sonuç Belli değil
Taraflar
Kral Tommen Baratheon'a yeminli birlikler Kral Stannis Baratheon'a yeminli birlikler
Kumandanlar
Lord Mace Tyrell
Lord Mathis Rowan
Sör Gilbert Farring
Lord Elwood Meadows
Sör Lomas Estermont
Güçler
1.000'den fazla ve 24 mancınık 200
Kayıplar
bilinmiyor bilinmiyor

Fırtına Burnu Kuşatması Tommen Baratheon'a sadık olanların Fırtına Burnu'nu almak için harekete geçmesi olayıdır. Stannis Baratheon'un sahip olduğu son kaledir.

Geçmiş

Stannis'in Karasu Savaşı'nda aldığı yenilgi sonrası Stannis'in çoğu sancaktarı Kral Joffrey Baratheon'a diz çökmüştür. Stannis'e sadık kalan lordlar onunla yolculuğa çıkmış, Sur'u ve Kara Kale'yi Yabanıllar'dan korumuştur. Joffrey düğününde ölmüş ve yerine küçük kardeşi Tommen Baratheon geçmiştir.

Kuşatma

Vekil Kraliçe Cersei Lannister Lord Mace Tyrell'e Fırtına Burnu'nu kuşatma emri vermiştir. Mace Tyrell bölgeye vardığında 2 düzine mancınık dizdirmiş ve kalenin kalın duvarları karşısında az da olsa bir avantaj sağlamıştır. Bu olaylardan kısa bir süre sonra Mace Tyrell kızı Margaery Tyrell'in Yüce Septon tarafından Yüce Baelor Septi'nde tutsak edildiğini öğrenir. Lord Mathis Rowan bölgeden ayrılmak için kuvvetlerini toplamaya devam ediyor, Mace ve sancaktarları Kral'ın Şehri'ne yürüyor ve Bakire Havuzu'nda olan Lord Randyll Tarly ise başkentte onlara katılmayı planlıyor. Lord Mathis Rowan kuşatmaya devam ederken, Altın Grup'un kaleye saldıracağı söylenmektedir.