Fırtına Burnu Lordu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Fırtına Burnu Lordu Fetih'ten beri Fırtına Burnu kalesinde ikamet eden soyluya verilen unvandır. Kale aslen Durrandon Hanesi'ne ait olmasına rağmen Argella Durrandon'un Orys Baratheon ile evlenmesiyle Fırtına Burnu'na Baratheon Hanesi hükmetmiştir.

Tarih

Son Fırtına Kralı, Kral Argilac Durrandon'un ölmesiyle kralın tek evladı Argella kalesine çekilmiştir. Ancak Fırtına Burnu garnizonu teslim olmaya karar verir ve Argella'yı zincirleyip ağzını bağlamışlardır. Daha sonra Argella'yı çıplak bir şekilde Targaryen ordularının kumandanı Orys Baratheon'a götürmüşlerdir. Orys kızın zincirlerini kendi elleri ile çözmüş, sırtındaki pelerini kızın üzerine sarmış ölen kralı onurlandırmak adına Durrandonların hane mottosunu ve armasını kendine aldı. Böylece taçlı geyik kendi arması, Fırtına Burnu kendi kalesi, Leydi Argella da eşi oldu.

Lord Orys Birinci Dorne Savaşı'nda Targaryen Hanesi'ne sadık kalmış ve savaşta Wyl'in Wyl'i tarafından tutuklanmıştır. Lord Wyl ayrıca Dul-Aşığı olarakta tanınıyordu. Orys intikamını Aenys I Targaryen'in saltanatının erken yıllarında Dul-Aşığı'nın oğlu kaçırıldığında Akbaba Avı sırasında almıştır.

Lord Robar Baratheon Prens Jaehaerys I Targaryen'a bağlılığını bildiren ilk lorddur. Robar kızını Jaehaerys'in büyük oğlu Aemon ile evlendirmiştir. Robar'ın torunu Lord Borros Baratheon Ejderhaların Dansı sırasında Aegon II Targaryen'a bağlılığını bildirmiş ve Üç Kral'ın Ayı sırasında Kral Toprakları'nı ele geçirmiştir.

Lord Lyonel Baratheon kızını Kral Aegon V Targaryen'ın varisi Prens Duncan Targaryen ile nişanlamıştır. Lord Lyonel Fırtına Toprakları'nda bağımsızlık ilan ettikten sonra Duncan bu nişanı FS 239'da Eskitaşlı Jenny ile evlenmek için bozmuştur.

Lord Robert Baratheon kuzeni Prens Rhaegar Targaryen Lyanna Stark'ı kaçırmadan önce Lyanna ile nişanlıydı. Kral Aerys II TargaryenRobert'ın ve Eddard Stark'ın kellelerini manevi babaları Jon Arryn'den isteyince isyan alevlendi. Robert isyan süresince isyancıların liderliğini yaptı ve Aerys II'nin ölümüyle beraber Yedi Krallık'ın Kralı olarak taç giydi. Oğlu olmadığından Robert Fırtına Burnu'nu en küçük kardeşi Renly Baratheon'a vermiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Ağabeyi Kral Robert Baratheon'ın ölmesiyle Lord Renly Baratheon kendini kral ilan etmiştir.

Kralların Çarpışması

Renly'nin ölmesiyle Stannis Fırtına Burnu'nu almıştır.

Kılıçların Fırtınası

Karasu Savaşı'nın kaybedilmesinin ardından Stannis'in Kral Eli Lord Alester Florent Demir Taht ile görüşmeler yapmış, Stannis'in kraliyetteki iddiasının yanı sıra Ejderha Kayası Lordu ve Fırtına Burnu Lordu unvanlarından da vazgeçeceğini söylemiştir. Bunun üzerine Stannis Lord Alester'i ihanetten tutuklamıştır.

Kargaların Ziyafeti

Prenses Arianne Martell Ser Arys Oakheart'ı baştan çıkarmış, Fırtına Burnu Lordu unvanının Rhoyne veraset geleneklerine göre Tommen Baratheon'a ait olmadığını söylemiştir.

Fırtına Burnu Lordları

Bilinen Fırtına Burnu Lordları:

Lord Renly Baratheon, Robert'ın en küçük kardeşi, Abisi Robert'ın tahtı almasından sonra Fırtına Burnu Lordu olmuştur.

Renly'nin FS 299'daki ölümünden sonra Stannis bu unvanı ve Fırtına Burnu'nu almıştır fakat Robert'ın son meşru oğlu Kral Tommen I Baratheon'un da Fırtına Burnu'nda meşru bir hakkı vardır.

Sahne Arkası

Jon Connington Ejderhalarla Dans'ın ek bölümünde Fırtına Burnu Lordu olarak ilan edilmiştir ancak bunun bir hata olduğu onaylanmıştır.