Fırtına Toprakları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Fırtına Toprakları, Westeros üzerindeki Yedi Krallık'ı oluşturan bölgelerden biridir. Fetih Savaşı'nda son Fırtına Kralı öldürülene kadar aynı isimde egemen bir ulus tarafından yönetiliyordu. Fırtına Toprakları, Baratheon Hanesi tarafından Fırtına Burnu adlı kaleden yönetilir. Oradakiler için vahşi ve sık fırtınaları yumrukladıkları söylenir. Fırtına Toprakları'nda doğan piçlere, Fırtına soy ismi verilir.

Coğrafya

Fırtına Toprakları, Kral Toprakları'nın güneyinde kalır ve batı tarafı Menzil bölgeleri, güneyi Dorne Denizi ve doğusu ise Gemi Kıran Körfezi tarafından çevrilidir. Westeros'un en küçük bölgelerinden biridir.

Güney-batısında Kızıl Dağlar boyunca uzanan Dorne Hudutları vardır. Dorne Hudutları, Fırtına Toprakları ve eski düşmanları Dorne ve Menzil arasında etkili bir tampon bölge görevi görür. Yüzyıllarca sıradan bir savaş alanına dönen bu bölge, Dorne'nin Yedi Krallık'a katılana kadar bir sürü el değiştirmiştir.

Fırtına Toprakları'nda Tarth ve Estermont da dahil bir kaç tane ada vardır. Fırtına Toprakları boyunca denizler inanılmaz derecede mavi ve berrak olsa da gemiler Gemi Kıran Körfezi ve onun fırtınalarından uzak durmak için Dar Denizi geçerek ilerlerler. Tarth adasını çevreleyen sular berraklığı ve maviliğiyle ün salmıştır ve bu yüzden Tarth'a "Safir Adası"da denir.

Önemli Konumlar

Tarih

Fırtına Toprakları, Fırtına Kralları zamanında neredeyse Boğaz'da ki Moat Cailin'e kadar yayılmış bir bölgeydi. Binlerce yıl boyunca Fırtına Toprakları, Dorne'den gelen saldırılara karşı ilk savunma hattı olmuştur. Önemli savaş geleneklerine ve en güçlü kalelerden birini sahiptirler.

Bölgeyi yöneten son Fırtına Kralı, Fetih Savaşı sırasında ketledilen Küstah Argilac'tır. Toprakları, unvanları, aile ismi ve orduları Baratheon Hanesi'nden Orys Baratheon'a verilmiştir ve Fırtına Toprakları'nı ondan beri Baratheonlar yönetmektedir. Targaryen yönetimi altındayken fırtına lordları Dorne, Yedi Krallık'a katılana kadar onlar ile savaşmaya devam etmiştir.

Robert'ın İsyanı başlangıcında Baratheonlar, Targaryen İmparatorluğuna karşı isyancı ittifaklar oluşturdular. Robert, sancaktarlarını çağırmak için Vadi'den döndüğünde, yaptığı ilk şey ona katılmayan sancaktarları Hasat Kalesi'nde yok etmek olmuştur. Ölümünün ardından neredeyse tüm fırtına lordları Beş Kralın Savaşı'nda Robert'ın en küçük kardeşi ve derebeyleri Renly Baratheon'u desteklemiştir. Renly'nin ölümünün ardından ise ortanca kardeş Stannis Baratheon'u desteklemeye devam etmişlerdir. Fakat Karasu Savaşı'nın ardından hemen hemen hepsi Stannis'i bırakıp Kral Joffrey I'e bağlılık yemini etmişlerdir. O zamandan beri Altın Grup Toprakları'nda çatışmalar olmasına rağmen Fırtına Toprakları'nda kral barışı devam etmiştir.