Fısıltılı Orman Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Fısıltılı Orman Savaşı
FısıltılıOrmanSavaşı.png
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 298FS
Yer Fısıltılı Orman, Nehir Toprakları
Sonuç Stark zaferi
Taraflar
Lannister Hanesi Stark Hanesi
Kumandanlar
Sör Jaime Lannister Robb Stark
Sör Brynden Tully

Fısıltılı Orman Savaşı yada genellikle ormanlık alandan dolayı Fısıltılı Orman olarak bilinen mücadele Beş Kralın Savaşı sırasında en önemli savaşlardan biridir. Stark'ların zaferinden sonra Nehirova üzerindeki kuşatma kalkmış, Nehir Toprakları içindeki Lannister ordularından biri yokolmuştur.

Başlangıç

Sör Jamie Lannister, Nehir Toprakları'ndaki kolay zaferlerinden sonra aşırı özgüvenli hale gelmiştir. Nehir lordlarının kuvvetlerini Altın Diş ve Nehirova savaşlarında mağlup etmiş, Nehirova varisi Edmure Tully ile birçok şövalyesini ele geçirmiş ve en sonunda bölgenin başkenti Nehirova'yı kuşatmıştır. Babası Lord Tywin Lannister ise ordusuyla birlikte Nehir Toprakları'nın doğusundaki geçitleri koruyordu ve böylece Jamie'nin zaferleri güvende tutuluyordu. Jamie bu fırsattan yararlanarak dağınık Nehir lordlarının çoğunu kendi kalelerinde mağlup etmiştir.

Robb Stark ise Jamie'nin haberi olmadan İkizler'in Frey Hanesi ile ittifak kurdu ve Üç Dişli Mızrak'ın Yeşil Çatal'ını güvence altına aldı. Daha sonra Frey'lerin gönderdiği askerler ve Denizgözcüsü'nün Mallister Hanesi'ninde aralarına katılmasıyla büyüyen Robb'un ordusu kuzeyden Nehirova üzerine yürüyerek Lannister ordularına üstünlük kurmuş, kuşatma birliklerini şaşırtmış ve yenilgiye uğratmıştır. Robb'un harekete geçmesinin gizli tutulması ise annesinin amcası olan Sör Brynden Tully'nin gayretleri sayesindedir. O ve emrindeki askerler Lannister kuzgunlarının tümünü vurmuş, düşman gözcüleri ise öldürmüştür.

Jaime Lannister'ın Fısıltılı Orman Savaşı'nda yakalanışı

Savaş

Babası Lord Clement Piper'ın Jaime Lannister'a Altın Diş'in altındaki tepelerde yenilmesinden beri Sör Marq Piper Lannister ordularını yüz adamdan az bir kuvvetle yıpratmaktadır. Robb'da bu harekete destek verir. Robb, Jaime Lannister'ı cezbedip ana kampından dışarı çekebilmekmek için Tully Hanesi'nin armasını taşıyan birkaç yüz askerden oluşan kuvveti gönderir. Jaime'de bu birliğe karşı kendiside ufak bir kuvvet hazırlayıp takibe başlamış ancak önden gönderdiği gözcü askerleri Sör Brynden Tully tarafından öldürülmüştür. Gönderdiği askerlerden haber alamayan Jaime düşmanların ormanın içerisinde olduğunu düşünerek oraya hareket etmiş ve Robb'un tuzağına düşmüştür. Jaime ormanın içine girdikten sonra ormandaki birlik geri gelmiş ve diğer Stark birlikleriyle birlikte saldırmışlardır.

Leydi Maege Mormont'un birliklerinin savaş borularıyla verdiği işaret tuzağın işe yaradığını haber verir. Lord Büyükjon Umber, Lord Rickard Karstark, Sör Stevron Frey ile Lord Jason Mallister saldırının diğer komutanlarıdır. Savaş Stark ve Tully Haneleri için tam bir zaferdi. Theon Greyjoy'a göre Lannister'lar her Stark adamına karşı on adam kaybetmişlerdir. Jamie, savaşın kaybedildiğini anladığında Robb Stark'ı öldürerek isyanı sona erdirmeyi amaçlar. Ancak Robb'un kişisel muhafızları olan  Daryn Hornwood, Eddard Karstark ve Torrhen Karstark'ı öldürür.

Jaime Lannister, yüze yakın şövalye ve bir düzine yeminli sancaktarı esir alınır. Lord Gawen Westerling, Lord Quenten Banefort, Sör Garth Greenfield, Lord Regenard Estren, Sör Tytos Brax, Dornelu Mallor, Willem Lannister ve kuzenleri Sör Cleos Frey ile Tion Frey esir alınanlar arasındadır.

Sonrası

Sör Jamie'nin esir alınması Nehirova'daki kuşatma güçlerini başsız bırakmış, Kamplar Savaşı'nda düzensiz bir şekilde savaşmalarına sebep olmuş, Lord Tywin Lannister'ın tek lider olarak kalmasına ve Kraliçe Cersei Lannister'ın umutsuz olmasına neden olmuştur. Jaime'nin rehin olması, rehinelerin değerini bilen Stark'lar için muazzam bir rehine pazarlığı kozu haline gelmiştir. Eddard Karstark ve Torrhen Karstark'ın Jaime Lannister tarafından öldürülmesi ise babaları Lord Rickard Karstark'ın kalbinde intikam arzusunun uyanmasına sebep olmuştur.

Alıntılar

Ateş Tarlası'ndan beri böyle bir zafer görülmedi. Bizim her adamımıza karşılık Lannister'lardan on adam öldüğüne yemin ederim.

Theon Greyjoy

Sör Jaime'nin esir edildiği bir kuşatma... Bu bir felaket.

Sör Harys Swyft

Onlar benim oğlumu aldı.

Tywin Lannister